"Zostali użyci jako zwykłe mięso armatnie". Były prezydent Mongolii oskarża Rosję

Autor:
akw
Źródło:
PAP
Rosyjska dziennikarka: teraz wojna przyszła właściwie do każdego domu w Rosji
Rosyjska dziennikarka: teraz wojna przyszła właściwie do każdego domu w RosjiTVN24
wideo 2/35
TVN24Rosyjska dziennikarka: teraz wojna przyszła właściwie do każdego domu w Rosji

Były prezydent Mongolii Cachiagijn Elbegdordż oskarżył Rosję, że traktuje ona swe mniejszości etniczne - Buriatów, Tuwińczyków i Kałmuków - jako "mięso armatnie". Wezwał obywateli Rosji tych narodowości, aby nie brali udziału w zbrojnej inwazji na Ukrainę i uciekli do Mongolii. Samych Ukraińców określił jako braci i siostry.

Cachiagijn Elbegdordż, który był prezydentem Mongolii w latach 2009-2017, zwrócił się z tym apelem w wystąpieniu wideo. Były prezydent, nosząc przypiętą wstążkę w ukraińskich barwach narodowych, zapewnił, że jest jednym z "tych, którzy kochają wolność i pokój".

Zwracając się do Władimira Putina przypomniał, że wiele razy w przeszłości się spotykali i wezwał go do natychmiastowego zakończenia wojny, bo od jej rozpoczęcia "Rosja pogrążyła się we łzach". - Proszę pana o przerwanie tego bezsensownego zabijania i niszczenia - zaapelował.

Mobilizacja w Rosji - podkreślił - skutkuje "oceanem cierpienia". Jako "tych, którzy cierpieli najwięcej" wymienił "mniejszości etniczne, które żyją w Rosji". Buriaci, Tuwińczycy i Kałmucy "zostali użyci jako zwykłe mięso armatnie", spośród nich setki zostało rannych, tysiące zostało zabitych - mówił Elbegdordż.

Zapewnił, że Mongolia przyjmie przedstawicieli mniejszości narodowych "z otwartymi ramionami i sercami". Buriaci i Kałmucy to ludy mongolskie, Tuwińczycy zaliczani są do ludów tureckich, jednak wszystkie te narody łączy z Mongołami religia - buddyzm - i wspólnota kulturowa.

Elbegdordż wezwał zmobilizowanych, aby "nie strzelali do Ukraińców", których nazwał "braćmi i siostrami". - Nie zabijajcie tego kraju ani jego wolności! - zaapelował. Zwrócił się także do "tych, którzy uciekają z Rosji". - Uciekacie przed brutalnością, okrucieństwem i prawdopodobną śmiercią. Jutro zaczniecie wyzwalać swój kraj spod dyktatury - oświadczył.

>> Nie mogą pieszo, próbują na rowerach. Granica z Gruzją "oblężona" przez Rosjan

Mongolia, położona między Rosją i Chinami, od czasu upadku ZSRR starała się podtrzymywać przyjazne stosunki z Rosją, w tym gospodarcze.

Autor:akw

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości