Świat

Autem węgierskiej ambasady przez granicę. Policja o szczegółach ucieczki Gruewskiego

Świat


Były macedoński premier Nikoła Gruewski użył samochodu węgierskiego korpusu dyplomatycznego, aby uciec do Czarnogóry - poinformowała albańska policja. Skazany na dwa lata więzienia były szef rządu w Macedonii poszukiwany jest przez policję.

"Nikoła Gruewski został wypuszczony 11 listopada 2018 roku około godziny 7.11 z terytorium Albanii przez przejście graniczne Hani i Hotit do Czarnogóry" - napisał w komunikacie rzecznik albańskiej policji.

"Były premier Macedonii był pasażerem samochodu węgierskiej ambasady w Tiranie, o numerach rejestracyjnych CD 1013A" - podała policja.

Ścigany w Macedonii, prosi o azyl na Węgrzech

Szef kancelarii premiera Węgier Gergely Gulyas potwierdził w pierwszej połowie tego tygodnia, że Nikoła Gruewski zadeklarował zamiar wystąpienia o azyl w węgierskim przedstawicielstwie poza Macedonią, ale Budapeszt mu w tym nie pomógł.

W poniedziałek macedoński wymiar sprawiedliwości wydał nakaz zatrzymania 48-letniego Gruewskiego. Miał on stawić się 8 listopada w więzieniu po skazaniu go na dwa lata pozbawienia wolności za nadużycie władzy, jednakże tego nie uczynił. Policja poszukiwała go bezskutecznie.

Dwa lata więzienia dla byłego premiera

Na początku października sąd w Skopje utrzymał w mocy wyrok 2 lat więzienia dla Gruewskiego, który rządził Macedonią w latach 2006-2016. Uznano go za winnego wywierania nacisków na urzędników w sprawie zakupu luksusowego, kuloodpornego mercedesa. Kupiony ze środków publicznych samochód Mercedes-Benz S600 wart ok. 600 tys. euro został nabyty od firmy faworyzowanej przez Gruewskiego.

Oskarżenie utrzymywało, że zakupu tego specjalnego pojazdu, czym zajmował się resort spraw wewnętrznych, dokonano z naruszeniem zasad zamówień publicznych.

Wobec Gruewskiego toczy się pięć innych dochodzeń, m.in. w sprawie korupcji, nadużycia władzy, oszustw wyborczych i podsłuchów opozycji.

Autor: ft//rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: