Prezydent Osetii Południowej Eduard Kokojty zwrócił się do parlamentu o powołanie na premiera Asłanbeka Bułacjewa. 45-letni Bułcajew był dotychczas szefem służby podatkowej Osetii Północnej, a w latach 1986-2006 oficerem w delegaturze KGB.
O całej sprawie poinformował dziennik "Wiedomosti", powołując się na przewodniczącego parlamentu Osetii Południowej Znaura Gassijewa i prezydenta Osetii Północnej Tejmuraza Mamsurowa.
Pomocnik Putina: jeśli poproszą, pomożemy
Rzecznik premiera Rosji Dimitrij Pieskow powiedział moskiewskiej gazecie, że decyzje personalne dotyczące Osetii Płd. podejmują władze w Cchwinwali. Jednak, dodał współpracownik Władimira Putina, jeśli Moskwa zostanie poproszona o pomoc, to jej udzieli.
Pieskow przyznał, że Kreml planuje wysłanie do rządu Osetii Południowej swoich specjalistów i ma już nawet kilka typów do ministerialnych tek.
Ustępstwa w zamian za niepodległość?
Zdaniem politologa Rostisława Turowskiego, na którego powołują się "Wiedomosti", Osetia Płd. musi zgodzić się na rosyjską kontrolę, jeśli chce zachować niepodległość, a sam Kokojty - władzę.
To Moskwa odegrała największą rolę w oderwaniu się Osetii Południowej od Gruzji. W ostatnich miesiącach Rosjanie militarnie stanęli w obronie Osetyjczyków i po zwycięskim konflikcie z Tbilisi, uznali niepodległość tej samozwańczej prowincji.
Rosyjskie inwestycje w Osetii
Obok aktywnej polityki zagranicznej Rosja inwestuje też ogromne pieniądze w samozwańczej republice. Zawarty 17 września przez Rosję i Osetię Płd. układ o przyjaźni, współpracy i wzajemnej pomocy przewiduje m.in. połączenie ich systemów transportowych, energetycznych i telekomunikacyjnych.
Do końca czerwca 2009 roku ma być też ukończony 162-kilometrowy gazociąg do Cchinwali. W projekcie tym uczestniczą rosyjskie koncerny gazowe Gazprom i Itera. Natomiast do końca tego roku Rosja chce doprowadzić swoją energię elektryczną do Osetii Płd. Szacuje się, że odbudowa infrastruktury energetycznej republiki pochłonie 700 mln rubli (28 mln dolarów).
Nieoficjalnie mówi się też, że rosyjski operator telefonii komórkowej Megafon, przymierza się do kupienia spółki Ostelekom, która świadczy usługi w całej Osetii Południowej.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA