Brytyjczycy piszą do Tuska ws. restytucji mienia żydowskiego. "Pierwszy tego typu list"

Brytyjczycy domagają się od Polaków restytucji mienia dla ofiar HolocaustuWikipedia

Grupa brytyjskich parlamentarzystów, lordów i baronów wystosowała do premiera Donalda Tuska list, w którym domaga się, aby strona polska przyjęła przepisy dotyczące restytucji mienia ofiar Holokaustu i ich spadkobierców. Według Gideona Taylora, eksperta w dziedzinie restytucji mienia, to pierwszy tego typu list wystosowany przez grupę parlamentarną.

Polska znalazła się wśród 46 krajów, które w 2009 roku podpisały deklarację zobowiązującą do przyjęcia prawa umożliwiającego restytucję nieruchomości zajętych przez nazistów w czasie Holocaustu, ale z zastrzeżeniem że deklaracja nie obejmuje własności prywatnej. Polska jest jednym z niewielu postkomunistycznych krajów, które mają taki zapis.

15 parlamentarzystów oraz 35 lordów i baronów

"Niestety Polska wyróżnia się ze względu na swoje uchybienia w uznaniu i ochronę ofiar Holocaustu" - napisali Brytyjczycy w liście do Donalda Tuska. Jego sygnatariuszami jest 15 brytyjskich parlamentarzystów, oraz 35 lordów i baronów.

Podpisała się pod nim między innymi Ruth Deech - członkini brytyjskiej Izby Lordów, a z pochodzenia Żydówka, której dziadkowie mieli znaczne majątki na terenie Polski.

List był koordynowany przez Radę Deputowanych Żydów Brytyjskich oraz Światową Organizację Restytucji Żydowskiego Mienia (World Jewish Restitution Organization).

"Nieuczciwa polityka Polski"

Według Brytyjczyków, Polska jest zobowiązana, by uregulować kwestie majątkowe wobec osób, które przeżyły Holocaust, ich spadkobierców i innych ofiar, których własność została zajęta przez Niemców, a następnie znacjonalizowana przez komunistyczny reżim. "Demokratyczna Polska kontynuuje nieuczciwą politykę czerpania korzyści z prywatnej własności ofiar. Wielu z nich i ich spadkobiercy - Żydzi i nie-Żydzi - są obywatelami Wielkiej Brytanii" - podkreślają sygnatariusze listu do premiera Polski.

"Niespełnione" zobowiązania

- To pierwszy raz, gdy parlamentarna grupa stosuje pismo w sprawie restytucji mienia utraconego w czasie Holocaustu - mówi Gideon Taylor, ekspert w dziedzinie restytucji mienia.

W listopadzie ubiegłego roku Colette Avital - sekretarz Światowej Organizacji Restytucji Żydowskiego Mienia - opublikowała otwarty list do prezydenta Bronisława Komorowskiego wzywający do wywiązania się ze "niespełnionych" zobowiązań w ramach zwrotu mienia. List został opublikowany w "The Jerusalem Post" w przeddzień wizyty Komorowskiego w Izraelu.

Autor: jl / Źródło: The Global Jewish News Source

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia