TVN24 | Świat

Nowe unijne sankcje za łamanie praw człowieka. Źródła dyplomatyczne: na liście Rosja z Chinami

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP

Ambasadorowie państw członkowskich przy Unii Europejskiej dali zielone światło nowym restrykcjom za łamanie praw człowieka. Na "czarnej liście" są między innymi Rosja i Chiny.

Jak przekazał rozmówca Polskiej Agencji Prasowej, sankcje dotyczą 11 osób i 4 podmiotów z Chin, Erytrei, Libii, Korei Północnej, Rosji i Sudanu Południowego. Restrykcje mają zostać formalnie przyjęte w najbliższych dniach. Sankcje mają polegać na zamrożeniu aktywów i zakazie wjazdu na terytorium państw Unii Europejskiej.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

W grudniu 2019 roku ministrowie spraw zagranicznych państw UE dali zielone światło dla prac nad nowym reżimem sankcyjnym za łamanie praw człowieka. Prace przyspieszyła próba otrucia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, która miała miejsce w 2020 roku w Rosji. Ostatecznie udało się wprowadzić nowe regulacje. Reżim sankcyjny jest wzorowany na amerykańskiej ustawie Magnitskiego.

W 2012 roku amerykańska Izba Reprezentantów uchwaliła tzw. ustawę Magnitskiego, która pozwala amerykańskim władzom odmówić wydania wizy urzędnikom rosyjskim, odpowiedzialnym za przypadki łamania praw człowieka. Ustawa umożliwia też blokowanie kont bankowych tych osób.

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP