Broń atomowa, Iskandery i specnaz. Generał ujawnia: tak ma wyglądać rosyjskie wojsko

Rosyjskie wojska okiem ukraińskiego drona
Rosyjskie wojska okiem ukraińskiego drona
dpsu.gov.ua/YouTube
dpsu.gov.ua/YouTubeRosyjskie siły skoncentrowane w pobliżu ukraińskiej granicy - nagranie z drona (bez dźwięku)

Gdy rosyjscy politycy zapowiadają zmiany w doktrynie wojennej państwa, najważniejszy rosyjski generał przedstawia szczegółowo wizję rozwoju sił zbrojnych do 2020 r. Priorytet? Arsenał atomowy, ze szczególnym uwzględnieniem rozbudowy nowoczesnych środków przenoszenia głowic jądrowych. Natomiast konwencjonalne wojska, wyposażone w nowoczesną broń, mają być jeszcze lepiej wyszkolone. Wizja ta jest bardzo ambitna, ale pytanie, czy realna.

Generał Walerij Gierasimow to formalnie najważniejszy wojskowy w Rosji. Jest naczelnikiem Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych, a jednocześnie zastępcą ministra obrony Siergieja Szojgu.

W opublikowanym na łamach poświęconego zagadnieniom wojskowym i bezpieczeństwa pisma "Niezawisimoje Wojennoje Obozrenje" generał przedstawia szczegółową wizję rozwoju wojska w najbliższych latach.

"Programowy" artykuł naczelnika Sztabu Generalnego opublikowało "Niezawisimoje Wojennoje Obozrenje"

Armia na wojenne czasy

Już na wstępie szef sztabu generalnego nie pozostawia złudzeń co do motywów zwiększania potencjału wojennego Rosji.

"Na charakter i skalę prowadzonych działań w obszarze rozwoju Sił Zbrojnych bezpośredni wpływ ma wojenno-polityczna sytuacja na świecie, która we współczesnych warunkach przybiera coraz bardziej nieprzewidywalny i wybuchowy charakter" - pisze Gierasimow. "Obniża się próg użycia siły wojskowej i granica między wojną a pokojem. Demonstracja lub użycie siły wojskowej stają się najskuteczniejszym instrumentem w polityce" - podkreśla rosyjski generał. Za przykład potwierdzający tę tezę podaje ostatnie wydarzenia w Afryce Północnej, Azji Centralnej, na Ukrainie i Bliskim Wschodzie oraz na Półwyspie Koreańskim.

Szef sztabu generalnego przypomina, że w ostatnich latach w rosyjskich siłach zbrojnych prowadzone są reformy. "Analiza uzyskanych rezultatów potwierdza słuszność obranego kursu" - pisze Gerasimow. I przedstawia wizję rozwoju sił zbrojnych i sektora przemysłu zbrojeniowego do 2020 r.

Priorytety

"Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Władimirowicz Putin w latach 2013-2014 przeprowadził serię narad w mieście Soczi z kierownictwem Ministerstwa Obrony Rosji i przedstawicielami przemysłu zbrojeniowego ws. stanu i perspektyw rozwoju Sił Zbrojnych. Na tych spotkaniach określono główne kierunku dalszego rozwoju armii i floty" - pisze Gierasimow.

Jakie konkretnie decyzje zapadły na tych spotkaniach? W części artykułu zatytułowanej "Co należy zrobić" generał wylicza główne kierunki zmian:

- rozwój strategicznych sił jądrowych

- zwiększanie bojowych możliwości zgrupowań złożonych z różnych rodzajów wojsk na strategicznych kierunkach

- udoskonalenie systemu zarządzania Siłami Zbrojnymi

- podniesienie efektywności systemu obrony powietrzno-kosmicznej

- wyposażenie wojsk w nowoczesną broń i sprzęt

- udoskonalenie infrastruktury wojennej

- podniesienie efektywności przygotowania wojsk

- rozwiązanie socjalnych problemów wojskowych i członków ich rodzin

Gen. Gierasimow cieszy się pełnym zaufaniem prezydenta Putinakremlin.ru

Najważniejszy atom

Rozbudowa arsenału jądrowego nie przypadkiem wymieniona zostaje na pierwszym miejscu.

SIŁY JĄDROWE ROSJI - czytaj więcej

"Podstawowym zadaniem dla ministerstwa obrony jest zapewnienie priorytetowego rozwoju strategicznych sił jądrowych" - pisze Gierasimow, zapewniając ambitnie, że do 2021 r. udział nowoczesnych środków uzbrojenia rakietowego w siłach jądrowych będzie doprowadzony do 100 proc. "W ramach realizacji państwowego programu zbrojeniowego zaplanowano uzbrojenie rakietowych wojsk strategicznych w perspektywiczny kompleks rakietowy Jars, dysponujący podwyższonymi możliwościami przełamania obrony przeciwrakietowej" - pisze generał.

Do 2021 r. w skład morskich sił jądrowych "planuje się włączyć siedem nowych rakietowych okrętów podwodnych strategicznego przeznaczenia".

Więcej siły ognia

Naczelnik Sztabu Generalnego zapowiada, że jeśli chodzi o podnoszenie potencjału bojowego zgrupowań złożonych z różnych rodzajów wojsk, "działania rozwoju będą ukierunkowane na podniesienie mocy ognia, mobilności i samodzielności zgrupowań, udoskonalenie systemów zabezpieczenia wywiadowczo-informacyjnego".

Warte podkreślenia jest znaczenie, jakie Gierasimow przypisuje specnazowi. "Szczególna uwaga będzie poświęcona podniesieniu możliwości pododdziałów specjalnego przeznaczenia" - pisze generał.

Do końca 2020 r. wojska mają zostać wyposażone w nowoczesne uzbrojenie. Szczególnie ważne będzie wejście do służby nowych typów artylerii i systemów rakietowych. "Wszystkie rakietowe brygady Wojsk Lądowych planuje się przezbroić w nowoczesny kompleks rakietowy Iskander-M" - podkreśla Gierasimow.

Na morzu...

Dużo miejsca naczelnik Sztabu Generalnego poświęca siłom morskim: ich rozbudowie i modernizacji, ale też zmianom strukturalnym.

"Szczególna uwaga poświęcona jest Arktyce. Na bazie Floty Północnej planuje się utworzyć zgrupowanie różnych rodzajów wojsk i sił, odpowiadające za bezpieczeństwo wojskowe w regionie arktycznym" - pisze Gierasimow. Rozbudowana ma być Flota Czarnormorska, a na Krymie ma się pojawić zgrupowanie różnych rodzajów wojsk "zdolne zagwarantować wojskowe bezpieczeństwo w tym ważnym dla Rosji regionie".

Wśród nowych typów broni na wyposażeniu floty do 2020 r znaleźć się mają precyzyjne ponaddźwiękowe rakiety dalekiego zasięgu.

...i w powietrzu

Duże zmiany czekają lotnictwo, także w strukturze. Zamiast istniejących baz lotniczych mają powstać lotnicze dywizje, pułki i brygady.

"Powstanie jeden system uzbrojenia przeciwlotniczego, zautomatyzowany system radiolokacyjny i zautomatyzowany system zarządzania lotnictwem i obroną przeciwlotniczą".

Gierasimow chwali się, że po wprowadzonych zmianach "stanie się możliwe przechwytywanie bojowych głowic międzykontynentalnych rakiet balistycznych i ponaddźwiękowych aparatów latających".

Desant

Istotny jest też fragment dotyczący Wojsk Powietrzno-Desantowych, już teraz najlepiej wyszkolonej i uzbrojonej formacji w siłach konwencjonalnych. To właśnie desantowcy stanowią trzon sił rosyjskich walczących w Donbasie i stojących u granic Ukrainy.

"Podniesienie możliwości bojowych Wojsk Powietrzno-Desantowych w celu operacyjnego wypełnienia zadań związanych z rozwiązywaniem sytuacji kryzysowych przewiduje się poprzez zwiększenie liczebności zgrupowań i jednostek oraz zapewnienia im nowoczesnej broni i sprzętu" - pisze Gierasimow.

W tym miejscu wypada dodać, że dowódca Wojsk Powietrzno-Desantowych gen. Władimir Szamanow zapowiedział niedawno, z okazji Dnia Desantowca, że do 2025 r podległe mu oddziały zostaną podwojone - z 35 do 70 tys. żołnierzy.

Uzbrojenie

"W ramach realizacji państwowego programu zbrojeniowego w latach 2014-2020 planuje się zakup ponad 650 samolotów i ok. 1 tys. helikopterów, oczekuje się wejścia na służbę do zgrupowań Wojsk Lądowych i floty ponad 5 tys. sztuk ciężkiego uzbrojenia i ponad 70 nowoczesnych okrętów wojennych i okrętów podwodnych" - zapowiada Gierasimow.

A to tylko część programu modernizacji wojska. "Ogółem realizacja programu pozwoli do końca 2020 roku doprowadzić w siłach zbrojnych udział nowoczesnych środków walki i sprzętu wojskowego do poziomu 70-100 proc." - pisze naczelnik Sztabu Generalnego. Nie ma jednak w jego artykule ani słowa o finansowaniu tych zmian i modernizacji.

Morale

Ważne jest jednak nie tylko uzbrojenie, ale też wyszkolenie wojska. Dlatego Gerasimow zapowiada zwiększenie częstotliwości i skali prowadzonych ćwiczeń. W ciągu 5 lat w każdym okręgu wojskowym ma powstać centrum szkolenia (na wzór tego, które budowali Rosjanom Niemcy). Dużo uwagi zostanie poświęcone modernizacji i rozbudowie już istniejących poligonów.

Gierasimow pisze też dużo i optymistycznie o rozwoju badań naukowych służących wojsku, podniesieniu poziomu bytu materialnego wojskowych i ich rodzin, o popularyzacji sił zbrojnych w społeczeństwie, polityce historycznej (planuje się wydać fundamentalną wielotomową "Historię Wielkiej Wojny Ojczyźnianej"), zapewnieniu odpowiedniego miejsca armii w kulturze masowej (festiwale, imprezy sportowe).

Jak kończy naczelnik Sztabu Generalnego, "wypełnienie tych zadań pozwoli Siłom Zbrojnym Federacji Rosyjskiej zająć odpowiednie miejsce wśród czołowych armii wiodących państwa świata. Przy tym będą one zdolne szybko reagować na zmiany sytuacji wewnątrzpolitycznej i zewnętrznej w nowych i obiecujących formach i sposobach prowadzenia działań wojennych z uwzględnieniem obecnych i prognozowanych wyzwań i zagrożeń dla interesów narodowych Federacji Rosyjskiej".

Autor: //gak / Źródło: Niezawisimoje Wojennoje Obozrenje, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości