TVN24 | Świat

Pomnik handlarza niewolników zastąpiony pomnikiem aktywistki

TVN24 | Świat

Autor:
mart\mtom
Źródło:
Reuters, PAP

Rzeźba przedstawiająca aktywistkę Jen Reid, która brała udział w protestach Black Lives Matter w Wielkiej Brytanii, zastąpiła w Bristolu pomnik XVII-wiecznego brytyjskiego handlarza niewolnikami Edwarda Colstona. Jego pomnik został w czerwcu zrzucony z cokołu i wrzucony do rzeki.

Podczas demonstracji ruchu Black Lives Matter w Bristolu w południowo-zachodniej Anglii w czerwcu obalono pomnik Edwarda Colstona, żyjącego na przełomie XVII i XVIII wieku kupca, handlarza niewolnikami, posła i filantropa. Statua została zrzucona przez protestujących z cokołu, pomalowana sprayem, a następnie przeciągnięta przez ulice miasta i wrzucona do rzeki Avon.

Pierwotnym powodem odbywających się w wielu miastach świata demonstracji była śmierć 46-letniego Afroamerykanina George'a Floyda, który pod koniec maja zmarł podczas zatrzymania przez policję w Minneapolis.

Pomnik Edwarda Colstona obalony i wrzucony do rzeki Wikipedia (CC BY-SA 4.0)/Ben Birchall

Rzeźba bez zgody

Jak donosi "Guardian", rzeźba aktywistki Jen Reid została postawiona w środę rano przez zespół kierowany przez artystę Marca Quinna.

"Wraz z mieszkanką Bristolu Jen Reid zaprezentowaliśmy nową, tymczasową, publiczną instalację "Surge of Power (Jen Reid) 2020" ("Przypływ Mocy (Jen Reid)" - red.), na pustym cokole Edwarda Colstona w Bristolu w Anglii" - napisał Quinn na Instagramie obok zdjęcia swojego dzieła. Quinn był wcześniej znany między innymi z pomnika ciężarnej kobiety z niepełnosprawnością na londyńskim Trafalgar Square.

Burmistrz Bristolu Marvin Rees powiedział, że o tym, co zastąpi Colstona, powinni decydować mieszkańcy Bristolu, a rzeźba Reida została zainstalowana przez londyńskiego artystę bez zgody.

W zeszłym miesiącu Rees powiedział, że wydobyta już z wody statua Colstona zostanie wystawiona w muzeum obok plakatów Black Lives Matter z ostatniego protestu, aby 300-letnia historia niewolnictwa i walki o równość rasową mogła być lepiej zrozumiana.

Autor:mart\mtom

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 4.0)/Ben Birchall