Szymański: porozumienie zagwarantuje ochronę praw polskich obywateli na Wyspach

Świat

Aktualizacja:
Szymański o porozumieniu w sprawie Brexitu
wideo 2/35

To, że doszło do porozumienia między Brukselą a Londynem w sprawie warunków brexitu, jest faktem bardzo pozytywnym i bardzo obiecującym - ocenił wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Konrad Szymański.

W środę wieczorem brytyjska premier Theresa May poinformowała, że brytyjski rząd poparł przyjęcie proponowanego tekstu umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Uzgodniona umowa zakłada, że Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej 29 marca 2019 roku i ustala dodatkowo 21 miesięcy okresu przejściowy. Porozumienie musi zostać zaakceptowane przez szefów państw i rządów krajów unijnych na specjalnym szczycie.

"Fakt porozumienia jest bardzo pozytywny"

- Porozumienie musi być jeszcze formalnie ocenione pod kątem zgodności z ustalonym mandatem UE, ale już dziś można powiedzieć, że sam fakt porozumienia jest bardzo pozytywny i bardzo obiecujący - zapewnił Konrad Szymański, wiceszef Ministerstwa Spraw zagranicznych.

Zaznaczył, że jest to sukces zespołów negocjacyjnych Michela Barniera i Theresy May. - Porozumienie zagwarantuje ochronę praw polskich obywateli na Wyspach, właściwe rozliczenie finansowe oraz okres przejściowy, który pozwoli na określenie przyszłych relacji - podkreślił.

Wskazał również, że najważniejszą stawką procesu politycznego dotyczącą brexitu jest "ustalenie nowych ambitnych reguł współpracy między Wielką Brytanią a UE - tak gospodarczych, jak i politycznych, także w obszarze bezpieczeństwa".

- Dlatego polski rząd ma wysokie oczekiwania wobec deklaracji politycznej w sprawie nowych relacji, nad którą właśnie zaczynamy prace i wewnętrzne negocjacje w gronie UE-27 - powiedział.

Postępy w negocjacjach

Główny negocjator ze strony Komisji Europejskiej Michael Barnier poinformował, że UE i Wielka Brytania porozumiały się w kwestii zagwarantowania praw obywateli, rozliczenia finansowego, a także uniknięcia granicy między Irlandią a Irlandią Północną.

Szef Komisji Jean-Claude Juncker poinformował, że w związku ze zdecydowanymi postępami w negocjacjach zarekomendował przewodniczącemu Rady Europejskiej Donaldowi Tuskowi zwołanie specjalnego szczytu UE w tej sprawie.

Autor: est\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty: