Zagraniczne agencje prasowe obszernie relacjonują piątkowe expose premiera Donalda Tuska. "Tusk roztacza przed Polską perspektywę bolesnych reform" - wybija dpa. "Polski premier zapowiada zajęcie się długiem publicznym w drugiej kadencji" - informuje Associated Press. Z kolei Reuters podkreśla, że zaciskanie pasa służyć ma ochronie polskiej gospodarki przed skutkami kryzysu w eurostrefie.
Premier Polski Donald Tusk obiecał podnieść wiek emerytalny oraz ograniczyć przywileje podatkowe i emerytalne w celu redukcji zadłużenia i obrony, największej na wschodzie UE, gospodarki przed kryzysem w eurostrefie - pisze Reuters o expose Tuska. Przypomina, że "Tusk, którego partia wygrała władzę na kolejne cztery lata w wyborach 9 października, przyspieszył wygłoszenie programu rządu (było zaplanowane na grudzień) z obaw przed wpływem kryzysu w eurostrefie na Polskę".
Wymieniając zapowiedzi nowego rządu, agencja podkreśla, iż "Tusk powiedział posłom, że nawet duchowni w przeważnie katolickim kraju nie będą wyłączeni z działań oszczędnościowych".
Ekonomiści pozytywnie
Szybsza redukcja długu i reformy emerytalne to dobre wiadomości dla rynków. Anders Svendsen, szef analityków w Nordea Bank w Kopenhadze
Reuters cytuje szefa NBP Marka Belkę, który przyjął zapowiedź środków oszczędnościowych jako "dobry start niezbędnych zmian".
- Szybsza redukcja długu i reformy emerytalne to dobre wiadomości dla rynków - to z kolei powiedział agencji Anders Svendsen, szef analityków w Nordea Bank w Kopenhadze.
Reuters zwraca też uwagę na europejski aspekt przemówienia Tuska. "Spoglądając z niepokojem na problemy w eurostrefie, głównym partnerze handlowym Polski, Tusk podkreślał również, że Warszawa musi mieć głos w decyzjach dotyczących przyszłości eurolandu, do którego członkostwa w przyszłości wciąż aspiruje" - pisze agencja.
"Oszczędności i częściowo bolesne reformy"
Niemiecka agencja dpa wskazuje, że Tusk, zapowiadając "oszczędności i częściowo bolesne reformy", podkreślił, iż jego celem jest silna Polska w centrum Europy. Odnotowuje też, że polski premier wskazywał na konieczność "elastycznych rozwiązań", aby móc reagować na kryzys.
Dpa zwraca uwagę, że po expose premiera prezydent Bronisław Komorowski mówił o "odważnym" programie Tuska. Agencja odnotowuje też pierwszą reakcję opozycji, wypowiedź szefa klubu PiS Mariusza Błaszczaka, który skrytykował planowane podniesienie wieku emerytalnego, twierdząc, że doprowadzi to do wzrostu bezrobocia i zmusi młodych ludzi do emigracji.
AP o słabym punkcie
Associated Press wskazuje, że zapowiedziane podwyższenie wieku emerytalnego jest jednym z kilkunastu środków, zmierzających do zmniejszenia długu publicznego w najbliższych czterech latach.
AP pisze też, że polski złoty cierpi ostatnio z powodu "zamieszania w Europie", mimo że polska gospodarka odnotowuje w tym roku "silny, 4-procentowy wzrost".
Według AP, słabym punktem Polski jest jednak rosnący dług publiczny. Agencja wymienia w tym kontekście zapowiedziane w expose posunięcia, mające ten dług zredukować.
Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl