Świat

Big Ben imienia królowej Elżbiety II?

Świat

sxc.huBig Ben będzie przemianowany na Elisabeth Tower

Sławny Big Ben zostanie przemianowany na Elisabeth Tower. Ponad połowa członków Izby Gmin, w tym przywódcy trzech największych, podpisali się pod wnioskiem o nadanie słynnej wieży zegarowej imienia królowej Elżbiety II, obchodzącej 60-lecie swego panowania. W sobotę rozpoczęły się oficjalne uroczystości, związane z jej diamentowym jubileuszem.

Wieża zegarowa (oficjalnie Clock Tower) potocznie nazywana Big Ben (od skróconej wersji imienia sir Benjamina Halla, który zamówił dzwon o ciężarze 13,5 tony - red.) może zostać nazwana Wieżą Elżbiety (Elizabeth Tower). Kolejna przemiana Obiekt wkomponowany architektonicznie w Pałac Westminsterski od jego wschodniej strony jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów Londynu. Wniosek o nazwanie wieży imieniem monarchini, w uznaniu jej 60-letniej nieprzerwanej służby publicznej dla kraju, złożył konserwatywny poseł Tobias Ellwood. Przemianowanie wieży Pałacu Westminsterskiego miało już swój precedens. Podczas przebudowy zniszczonego przez pożar pałacu, największą i najwyższą wieżę południowo-zachodnią, zwaną uprzednio Wieżą Króla, nazwano Wieżą Wiktorii, panującej wówczas królowej, praprababki Elżbiety II. Ukończona w 1858 r. Wieża Wiktorii była wówczas najwyższym świeckim budynkiem w świecie. Londyńczycy przeciwni Z sondażu ośrodka YouGov z 2 maja wynika, że w odróżnieniu od parlamentarzystów opinia publiczna nie jest entuzjastycznie nastawiona do przemianowania słynnej wieży, a najbardziej odpowiada jej powszechnie przyjęta nazwa Big Ben. Inicjatywę zmiany nazwy popiera 30 proc. ankietowanych, a 44 proc. jest jej przeciwna. Z kolei 26 proc. nie ma w tej sprawie zdania. Peter Hill z dziennika "Express" nazwał inicjatywę "niemądrą".

Niektórzy sądzą, że nowa nazwa mogłaby się przyjąć, jeśli będzie tak samo zgrabna i chwytliwa co Big Ben, i proponują zamianę na równie łatwo wpadającą w ucho Big Beth (zdrobnienie od imienia Elizabeth), która miałaby w dodatku lekko ironiczny podtekst. Według sobotniego wydania dziennika "Daily Telegraph" inicjatywę przemianowania Big Bena popiera biuro rządu (odpowiednik polskiej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów), a Pałac Buckingham oficjalnie jej nie komentuje. Zmiana nazwy wieży leży w gestii Komisji Izby Gmin, odpowiedzialnej za zarządzanie budynkiem. Komisja zbierze się pod koniec czerwca. Jeśli poprze zmianę nazwy, decyzję przedstawi Pałacowi Buckingham do aprobaty. Po jej uzyskaniu zostanie wyznaczona data ceremonii, na której Elżbieta II będzie honorowym gościem.

Wielka feta

W sobotę rozpoczęły się oficjalne uroczystości diamentowego jubileuszu panowania królowej. Rozpoczęły się one na torze wyścigów konnych Epson Derby, na który Elżbieta II zajechała w towarzystwie owacji zgromadzonych tłumów, które odśpiewały "God Save The Queen".

Autor: dp//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Raporty: