Biały Dom szykuje zamknięcie Guantanamo. „Ostatnia faza”

W Guantanamo wciąż przetrzymywanych jest ponad 100 osób American Forces Press Service | Kathleen T. Rhem

Administracja prezydencka jest w ostatniej fazie tworzenia planu zamknięcia więzienia w bazie Guantanamo - poinformował przedstawiciel Białego Domu. To prawdopodobnie reakcja na wtorkowy tekst w „New York Times”, w którym autor przekonywał, że jest mało prawdopodobne, iż Barackowi Obamie uda się zrealizować jedną ze swoich głównych obietnic i zamknąć więzienie do końca kadencji.

Rzecznik Białego Domu zapewnił, że administracja prezydencka rychło sformułuje plan doprowadzenia do końca procesu likwidacji więzienia w Guantanamo. Nie chodzi przy tym o rezygnacji z samej bazy wojskowej na Kubie. W poniedziałek szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry powiedział na spotkaniu ze swoim kubańskim odpowiednikiem, że USA nie mają „intencji”, aby to zrobić.

Co zrobić z jeńcami?

Więzienie w Guantanamo, którego likwidację Obama obiecywał jeszcze podczas swojej pierwszej kampanii wyborczej, służy do przetrzymywania osób podejrzanych o terroryzm, które służby USA i ich sojusznicy zatrzymały na całym świecie. Obecnie pozostaje tam 116 osadzonych. Większość od lat bez postawienia zarzutów czy procesu.

Głównym problemem uniemożliwiającym zamknięcie więzienia jest to, że nie ma co zrobić z osadzonymi. Kraje, z których pochodzą, ich nie chcą, a przewiezienie ich na terytorium USA jest bardzo utrudnione przez prawo. Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie i ostateczną decyzję podejmuje sekretarz obrony, który staje się przez to odpowiedzialny za wszelkie późniejsze problemy z więźniem już na terytorium kraju.

Wobec takiej odpowiedzialności obecny szef Pentagonu Ashton Carter nie spieszy się z akceptowaniem wniosków o transfer. Od objęcia urzędu sześć miesięcy temu nie podjął decyzji w ani jednym przypadku. Równie powolny w tym temacie był jego poprzednik, Chuck Hagel.

Bierny opór sekretarza obrony wywołuje nerwowość w Białym Domu. Jak twierdzi „NYT”, niedawno odbyło się spotkanie w tej sprawie i Carter miał usłyszeć, że będzie miał tylko miesiąc na rozpatrzenie każdego nowego wniosku o przeniesienie więźnia. Nie wiadomo jednak, czy sekretarz obrony się temu podporządkuje, bo taki termin nie jest zapisany w prawie. Rozmówcy „NYT” twierdzą, że szanse na zamknięcie więzienia w Guantanamo do końca urzędowania Obamy są nikłe.

Materiał "Faktów z Zagranicy" o problemach jakie stwarza Guantanamo

Autor: mk//plw / Źródło: Reuters, "New York Times"

Źródło zdjęcia głównego: American Forces Press Service | Kathleen T. Rhem