Biały Dom nie chce zwolnić więźniów Guantanamo


Waszyngtoński sąd nakazuje zwolnienie pięciu Algierczyków, przetrzymywanych od siedmiu lat w bazie Guantanamo. Jednak administracja prezydenta Busha stwierdza: nie zgadzamy się - zapowiada rewizję sądowego nakazu przez Departament Sprawiedliwości.

Administracja prezydenta USA George'a W. Busha nie zgadza się z werdyktem sądu w Waszyngtonie, który w czwartek nakazał uwolnienie pięciu podejrzewanych o terroryzm Algierczyków, którzy przez prawie siedem lat byli przetrzymywani w amerykańskim więzieniu w bazie Guantanamo na Kubie - oświadczył rzecznik Białego Domu Tony Fratto.

Jednocześnie Biały Dom wyraził satysfakcję, że szósty Algierczyk, schwytany razem z uniewinnioną piątką, został przez sąd uznany za "wrogiego bojownika" (ang. enemy combatant).

- Nie zgadzamy się z decyzją sądu, że nie dopełniliśmy obowiązku dowodowego względem pięciu zatrzymanych - powiedział Fratto. Dodał, że decyzje sądu zrewiduje Departament Sprawiedliwości.

Nakazując uwolnienie Algierczyków, Sędzia Richard Leon argumentował, że podejrzanych nie można bez ograniczeń więzić jako "wrogich bojowników". Jego zdaniem, władzom nie udało się udowodnić, że pięciu Algierczyków miało zamiar przedostać się do Afganistanu, żeby walczyć z siłami amerykańskimi, jak głosił akt oskarżenia w procesie rozpoczętym na początku listopada.

Sędzia uznał jednocześnie, że przetrzymywanie szóstego mężczyzny jest uprawnione, ponieważ przeciwko niemu zgromadzono dość materiału dowodowego.

Całą szóstkę schwytano w październiku 2001 roku, początkowo pod zarzutem przygotowywania zamachu bombowego na ambasadę amerykańską w Sarajewie, stolicy Bośni i Hercegowiny. Do Guantanamo przetransportowano ich w styczniu 2002 roku. Od tego czasu strona amerykańska wycofała się z oskarżeń o zamiar zaatakowania ambasady, ale utrzymywała, że dzięki zatrzymaniu mężczyzn udało się zapobiec ich zaangażowaniu w walkę przeciwko USA i ich sojusznikom.

To drugi taki wyrok w ostatnim czasie i porażka administracji prezydenta George'a W. Busha. W październiku sąd nakazał uwolnienie z Guantanamo 17 chińskich Ujgurów. Amerykańska administracja zakwestionowała jednak wyrok, nie chcąc, by Ujgurzy osiedlili się w USA. Żaden inny kraj nie chce ich przyjąć, a w obawie przed represjami nie mogą zostać odesłani do Chin.

Źródło: PAP