TVN24 | Świat

Cichanouska: zrównanie z ziemią grobów żołnierzy AK to skandal

TVN24 | Świat

Autor:
ads\mtom
Źródło:
tvn24.pl
Jasina: zastanawiamy się nad kolejnymi sankcjami wobec łukaszenkowskiego reżimu
TVN24Jasina: zastanawiamy się nad kolejnymi sankcjami wobec łukaszenkowskiego reżimu

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska nazwała "skandalem" zrównanie z ziemią kwatery żołnierzy Armii Krajowej w białoruskich Mikuliszkach. Za "znaczące słowa" i "solidarność" podziękował Cichanouskiej ambasador Polski w Białorusi Artur Michalski.

W Mikuliszkach w obwodzie grodzieńskim na Białorusi zrównana z ziemią została kwatera żołnierzy AK, poległych w 1944 roku - nie pozostał żaden z 22 krzyży, które stały w tym miejscu pamięci.

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska napisała na Twitterze, że zniszczenie grobów polskich żołnierzy to "skandal", który "wydarzył się tuż przed rocznicą operacji, w ramach której żołnierze Armii Krajowej walczyli, by wyzwolić Wilno spod niemieckiej okupacji". Zapewniła o trwającej przyjaźni z Polską i wyraziła wsparcie dla wszystkich Polaków na Białorusi.

Za "znaczące słowa" i "solidarność" podziękował Cichanouskiej ambasador Polski w Mińsku Artur Michalski, który od października 2020 roku, decyzją władz w Mińsku, nie przebywa na Białorusi.

Polski MSZ "oburzony". Rzecznik resortu: zastanawiamy się nad kolejnymi sankcjami

We wtorek polski resort spraw zagranicznych wydał oświadczenie, w którym "z oburzeniem przyjęło doniesienia o zniszczeniu polskiej kwatery żołnierzy AK w Mikuliszkach w obwodzie grodzieńskim". W oświadczeniu wezwano białoruskie władze do natychmiastowego zaprzestania "haniebnych działań wymierzonych w polską pamięć na Białorusi".

"To trudny do wyjaśnienia, bezprecedensowy akt bestialstwa i niewytłumaczalne podważenie wzajemnych zobowiązań Polski i Białorusi w zakresie ochrony miejsc pamięci. Wzywamy władze w Mińsku do zaprzestania tych praktyk przypominających najczarniejsze karty z historii komunistycznego reżimu" - czytamy.

"Zniszczenie cmentarza w Mikuliszkach to akt bez precedensu, wymierzony nie tylko w pamięć o własnej historii Białorusi, ale także w społeczność Polaków na Białorusi" - dodano.

Pytany o sprawę rzecznik MSZ Łukasz Jasina powiedział, że resort "zastanawia się nad kolejnymi sankcjami wobec łukaszenkowskiego reżimu". - To będzie kilka dni bardzo poważnego myślenia przepełnionego lękiem o pozostałe kwatery. Tych kwater, zarówno w formie cmentarza, jak i kwater wojennych, jest kilkaset i mamy bardzo ograniczoną możliwość wspierania ich w tym momencie - powiedział.

Autor:ads\mtom

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: twitter.com/Tsihanouskaya

Pozostałe wiadomości