Świat

Bez wiz do USA. Na razie Czesi

Świat

Aktualizacja:
sxc.huCzesi już mogą podróżować do USA bez wiz

Od dziś nasi południowi sąsiedzi podróżują do USA bez wiz. Władze amerykańskie wymagają jedynie od nich rejestracji i paszportów biometrycznych.

Z Pragi wyleciał już pierwszy "bezwizowy" samolot do Nowego Jorku. Na jego pokładzie w historyczną podróż udałał się wicepremier Czech Alexandr Vondra i minister spraw wewnętrznych Ivan Langer.

Tylko darmowa rejestracja

W połowie października amerykański prezydent George W. Bush ogłosił zniesienie wymogu wizowego przy wjeździe do USA dla obywateli siedmiu krajów: Litwy, Łotwy, Estonii, Węgier, Republiki Czeskiej, Słowacji i Korei Południowej.

Pozostał obowiązek rejestracji w systemie ESTA (Electronic System for Travel Authorisation). Rejestracja ta - w przeciwieństwie do wiz - jest darmowa i wymaga się jej na 72 godziny przed wyjazdem. W systemie podaje się szereg danych osobowych oraz cel wizyty w USA. Turyści w USA mogą legalnie przebywać przez 90 dni. Wprowadzono również udogodnienie dla Czechów, którzy w swych dokumentach wciąż mają amerykańskie wizy. Mogą oni do wyjechać Stanów Zjednoczonych bez rejestracji w systemie ESTA.

A co z nami?

O zniesieniu wiz decydowało spełnienie wymogu zejścia poniżej progu 10 proc. odmów wiz wnioskującym o nie obywatelom danego państwa. Polska nadal ma większy odsetek odmów, choć znacznie zmniejszył się on w ostatnich latach i w tym roku wyniesie około 22 proc.

- Gdybyście mieli 12 albo 13 proc., może byśmy jakoś was do programu wcisnęli - powiedział "Gazecie Wyborczej" anonimowo amerykański urzędnik. Przy ponad 20 proc. nie daje wam na razie szans - dodał.

Źródło: PAP, "Gazeta Wyborcza"

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu