Król Filip zaniepokojony "coraz bardziej brutalną" przestępczością narkotykową w Belgii

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP
Interwencja belgijskiej policji. Wideo archiwalne
Interwencja belgijskiej policji. Wideo archiwalne
Reuters Archive
Reuters ArchiveInterwencja belgijskiej policji. Wideo archiwalne

Król Filip wyraził zaniepokojenie "poważnymi, nikczemnymi atakami na służby ratunkowe i policję w ostatnich tygodniach i miesiącach". Król zwrócił uwagę na coraz bardziej brutalną przestępczość narkotykową w Belgii.

Podczas dorocznego przyjęcia noworocznego w Pałacu Królewskim w Brukseli król Filip wykorzystał we wtorek okazję, aby zwrócić uwagę na pracę Departamentu Sprawiedliwości, policji i służb wywiadowczych - informuje portal "Brussels Times".

- Wyniki ostatnich tygodni i miesięcy pokazują, z jaką pasją i skutecznością zwalczają organizacje przestępcze - powiedział, dodając, że Belgia przoduje w walce z korupcją.

- W naszym społeczeństwie nie ma miejsca na korupcję. Każdemu przekupstwu należy przeciwdziałać i zwalczać bezkarność. Chodzi o godność i zachowanie naszych instytucji demokratycznych. To także odróżnia nas od autokracji - stwierdził król Filip, odnosząc się do niedawno ujawnionej aferze w Parlamencie Europejskim.

Król zaniepokojony atakami na służby ratunkowe i policję

Wyraził jednocześnie zaniepokojenie "poważnymi, nikczemnymi atakami na służby ratunkowe i policję w ostatnich tygodniach i miesiącach". Król zwrócił uwagę na coraz bardziej brutalną przestępczość narkotykową.

Oprócz walki ze sprawcami podkreślił potrzebę "zajęcia się pierwotnymi przyczynami uzależnień, większych inwestycji w profilaktykę i ochrony młodych ludzi przed fałszywymi obietnicami, jakie daje zażywanie narkotyków".

W swoim przemówieniu premier Alexander De Croo mówił o walce z międzynarodowymi przestępcami narkotykowymi, mówiąc, że tej bitwy nie da się wygrać bez współpracy na wszystkich poziomach: lokalnym, regionalnym i federalnym.

Musi to - jak mówił - również obejmować współpracę transgraniczną między firmami portowymi i żeglugowymi, z krajami sąsiadującymi oraz z krajami pochodzenia, z których wysyłane są narkotyki.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości