Baza w Hmejmim już jest. Czas na port w Tartusie

Fregata rakietowa Admirał Grigorowicz ćwiczy odparcie ataku
Fregata rakietowa Admirał Grigorowicz ćwiczy odparcie ataku
mil.ru
Rosjanie chcą mieć stałą bazę w syryjskim porcie Tartus. Na nagraniu: fregata rakietowa Admirał Grigorowicz ćwiczy odparcie ataku mil.ru

Rosja zamierza utworzyć stałą bazę marynarki wojennej w syryjskim porcie Tartus. "Dokumenty w tej sprawie już zostały przygotowane" – oznajmił wiceminister obrony Nikołaj Pankow. Obecnie Tartus jest "punktem techniczno-zaopatrzeniowym dla rosyjskich okrętów".

Wypowiedź wiceministra obrony w sprawie bazy w Tartus (położonym w odległości 220 km na północny zachód od Damaszku) padła na posiedzeniu komisji spraw międzynarodowych w Radzie Federacji (izbie wyższej parlamentu rosyjskiego). "Na terytorium Syrii, w Tartusie, będziemy mieli na stałej zasadzie bazę marynarki wojennej. Odpowiednie dokumenty są przygotowane. Przechodzą procedurę uzgadniania pomiędzy rządami" - zapowiedział Pankow.

- Mam nadzieję, że wkrótce będziemy prosić o ratyfikację odpowiednich dokumentów" – zwrócił się do senatorów wiceminister obrony.

Rosyjski portal RBK relacjonuje, że obecnie w syryjskim porcie Tartus znajduje się 720. punkt techniczno-zaopatrzeniowy rosyjskiej marynarki. "To jedyne miejsce na Morzu Śródziemnym, gdzie mogą stacjonować rosyjskie okręty" – podkreślił portal. Przypomniał, że porozumienie w tej sprawie Syria i Związek Radziecki podpisały w 1971 roku. Baza została otwarta sześć lat później. Miejsce było punktem, gdzie remontowano i zaopatrywano w paliwo rosyjskie okręty.

Większa liczba okrętów

Deputowany Igor Morozow z komisji spraw zagranicznych Rady Federacji mówił niedawno, że decyzja Rosji o stworzeniu w Tartusie stałej bazy oznacza zwiększenie liczby okrętów, które z niej korzystają. Doprowadzi to, jak oceniał Morozow, do zwiększenia potencjału militarnego Rosji na Bliskim Wschodzie i w regionie Morza Śródziemnego.

Rosyjskie ministerstwo obrony potwierdziło w zeszłym tygodniu rozmieszczenie w bazie w Tartusie zaawansowanego rakietowego systemu obrony powietrznej Antej- 2500 (w kodzie NATO - SA-23 Gladiator). Według resortu baterie rakiet mają zapewnić bezpieczeństwo bazy. Z kolei media amerykańskie oceniły ten krok jako dowód rosnącego zaangażowania Rosji w obronę prezydenta Baszara el-Asada w trwającym w Syrii konflikcie zbrojnym.

Baza w Hmejmim

6 sierpnia 2015 r. w Damaszku został podpisany dokument o rozmieszczeniu rosyjskiej bazy w Hmejmim w Syrii. Rosyjskie media relacjonowały wówczas, że władze w Damaszku przekażą Rosjanom bazę bezpłatnie i bezterminowo.

7 października rosyjska Duma ratyfikowała porozumienie w tej sprawie. Rada Federacji ma się tym zając 12 października.

30 września 2015 r. Rosja rozpoczęła w Syrii operację wojskową przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu. W umowie zaznaczono, że "​​obecność na terytorium Syrii rosyjskiej grupy powietrznej spełnia cele utrzymania pokoju w regionie, ma charakter defensywny i nie jest skierowana przeciwko innym państwom".

Rosyjskie bazy są w porcie Tartus i na lotnisku Hmejmim obok miasta Latakiatvn24

Autor: tas\mtom / Źródło: Reuters, TASS, rbc.ru, PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty: