Obama o Polsce i Węgrzech: 10 lat temu były dobrze funkcjonującymi demokracjami, a stały się w gruncie rzeczy autorytarne

Autor:
ft/kab
Źródło:
CNN

Wszyscy obywatele muszą wiedzieć, że droga do niedemokratycznych Stanów Zjednoczonych to nie jest jeden etap. To cała seria kroków - mówił w rozmowie z CNN były prezydent USA Barack Obama. Jako przykład państw, które dekadę temu były "dobrze funkcjonującymi demokracjami", a stały się "w gruncie rzeczy autorytarne" podał Polskę i Węgry. 

W rozmowie z amerykańską stacją CNN były amerykański przywódca Barack Obama odniósł się między innymi do kwestii kryzysu demokracji na świecie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTRNECIE W TVN24 GO

- Wszyscy obywatele muszą wiedzieć, że droga do niedemokratycznych Stanów Zjednoczonych to nie jest jeden etap. To cała seria kroków - powiedział. - Gdy popatrzymy na takie miejsca, jak Węgry albo Polska, które nie miały takich demokratycznych tradycji jak my, nie były w nich tak mocno zakorzenione. A jednak jeszcze 10 lat temu były dobrze funkcjonującymi demokracjami, a stały się w gruncie rzeczy autorytarne - dodał Obama.

Na uwagę prowadzącego, że demokracja nie zawsze umiera w wyniku przewrotu wojskowego, ale także przy urnach wyborczych, były amerykański prezydent przytaknął. - Władimir Putin zostaje wybrany przez głosujących Rosjan, ale nikt z nas nie powie, że to jest demokracja, której chcemy - ocenił.

Autor:ft/kab

Źródło: CNN

Pozostałe wiadomości