Rzecznik irackiego rządu potwierdził w poniedziałek agencji Associated Press, że po ogłoszeniu w zeszłym roku przez władze w Bagdadzie zwycięstwa nad tak zwanym Państwem Islamskim (IS) Stany Zjednoczone zaczęły zmniejszać liczbę swych żołnierzy w Iraku.
AP informowała o tym, powołując się na zachodnie firmy pracujące dla wojska w Al-Asad - bazie lotniczej sił koalicji pod wodzą USA w Iraku. Według tych źródeł w ostatnim tygodniu dziesiątki żołnierzy amerykańskich z bronią i sprzętem przerzucano codziennie samolotami z Iraku do Afganistanu.
"Bitwa się skończyła"
Rzecznik Saad al-Hadithi powiedział, że "bitwa przeciwko Daesz (tak zwanemu Państwu Islamskiemu - red.) zakończyła się, więc amerykańska obecność (wojskowa w Iraku) będzie zredukowana".
Associated Press podała, powołując się na anonimowych urzędników irackich, że koalicja pod wodzą USA i iracki rząd osiągnęły porozumienie w sprawie zmniejszenia liczby żołnierzy w Iraku po raz pierwszy od czasu, gdy ponad trzy lata temu rozpoczęła się w tym kraju wojna przeciwko IS.
Al-Hadithi podkreślił, że redukcja sił USA w Iraku jest "we wczesnej fazie" i nie oznacza rozpoczęcia całkowitego wycofania.
Rzecznik sił koalicji pułkownik Ryan Dillon, poproszony przez Associated Press o komentarz, powiedział, że wielkość tych sił w Iraku będzie "proporcjonalna do potrzeb" i określana w koordynacji z rządem irackim.
Znacząca redukcja
Reporter AP w bazie Al-Asad w zachodnim Iraku obserwował ruchy wojsk, zgodne z doniesieniami o redukcji liczby żołnierzy.
Informatorzy agencji AP, którzy przekazywali te wiadomości zastrzegając sobie anonimowość, odmawiali przekazania dokładnych danych dotyczących tej redukcji.
AP pisze, powołując się na irackiego urzędnika z otoczenia premiera Hajdara al-Abadiego, że zgodnie ze wstępnym porozumieniem między Bagdadem a Waszyngtonem wycofanych zostanie 60 procent żołnierzy USA znajdujących się obecnie w Iraku.
Oznaczałoby to, że pozostanie w Iraku około 4 tysięcy żołnierzy amerykańskich, którzy będą szkolić Irakijczyków.
W opublikowanym w listopadzie 2017 roku raporcie Pentagonu podano, że w końcu września w Iraku było 8892 żołnierzy amerykańskich.
Naloty amerykańskie na pozycje IS w Iraku rozpoczęły się w sierpniu 2014 roku. Dżihadyści kontrolowali wtedy prawie jedną trzecią irackiego terytorium. W grudniu ubiegłego roku Bagdad ogłosił zwycięstwo nad IS.
Autor: momo//kg / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 3.0)