Atak Rosji na Ukrainę. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP, Reuters
Ukraina: zlikwidowaliśmy rosyjski pojazd bojowy, który wcześniej zniszczył ważny most w obwodzie ługańskim
Ukraina: zlikwidowaliśmy rosyjski pojazd bojowy, który wcześniej zniszczył ważny most w obwodzie ługańskimfacebook.com/sergey.gaidai.loga
wideo 2/21
Ukraina: zlikwidowaliśmy rosyjski pojazd bojowy, który wcześniej zniszczył ważny most w obwodzie ługańskimfacebook.com/sergey.gaidai.loga

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa 89. dzień. Syryjscy inżynierowie zaangażowani podczas wojny domowej w Syrii do produkcji niesławnych bomb beczkowych są w Rosji od kilku tygodni - podał brytyjski dziennik "The Guardian". Próby Rosji przerwania dostaw broni do Ukrainy nie będą miały istotnego wpływu na proces pomocy wojskowej Stanów Zjednoczonych - oświadczył doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Jake Sullivan. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> - To była ważna wyprawa i ważne spotkanie. W wystąpieniu przedstawiłem polski punkt widzenia na wojnę - powiedział w poniedziałek w Przemyślu prezydent Andrzej Duda po powrocie z Ukrainy. - Trzeba utrzymać jedność w sytuacji rosyjskiej agresji. Widzimy, kto jest agresorem, a kto ofiarą. Tylko twarda polityka może zatrzymać rosyjski imperializm - dodał.

> Syryjscy inżynierowie zaangażowani podczas wojny domowej w Syrii do produkcji niesławnych bomb beczkowych są w Rosji od kilku tygodni - podał brytyjski dziennik "The Guardian", opierając się na anonimowych doniesieniach pracowników europejskich agencji wywiadowczych.

> Próby Rosji przerwania dostaw broni do Ukrainy nie będą miały istotnego wpływu na proces pomocy wojskowej Stanów Zjednoczonych - oświadczył doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Jake Sullivan na konferencji prasowej, o której poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na służbę prasową Białego Domu.

USA przekazują haubice UkrainieTwitter/Department of Defense

> Wielka Brytania zwiększy wysiłki w celu odblokowania ukraińskich portów, tak aby Ukraina mogła znowu eksportować żywność - zapewnił brytyjski premier Boris Johnson w rozmowie, którą w niedzielę wieczorem odbył z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

> W ciągu najbliższego tygodnia prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski dołączy online do Forum w Davos, przemówi do społeczności Uniwersytetu Stanforda i będzie konferował z politykami i ekspertami z Indonezji - poinformowała agencja Ukrinform, relacjonując w niedzielę wieczorne wystąpienie wideo głowy państwa.

Wołodymyr Zełenskipresident.gov.ua

> Siły ukraińskie w Donbasie zniszczyły w ciągu minionej doby sześć rosyjskich czołgów i 10 jednostek sprzętu opancerzonego - poinformował w niedzielę na Facebooku sztab Operacji Sił Połączonych, czyli ukraińskich oddziałów walczących na wschodzie kraju.

> Pięć osób zginęło, a 11 zostało rannych w niedzielę w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy w wyniku ostrzałów rosyjskich - poinformował szef władz regionu Pawło Kyryłenko w komunikacie opublikowanym na Telegramie.

> Wojska rosyjskie ostrzelały w niedzielę amunicją kasetową położony na południu Ukrainy Mikołajów - napisał na Telegramie mer miasta Ołeksandr Sienkewycz. "Trzymajcie się z dala od okien i nie zapomnijcie o zasadzie dwóch ścian" - dodał.

Autorka/Autor:kz//now

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/Department of Defense

Tagi:
Raporty: