Wywiad Ukrainy: Putin wydał rozkaz przygotowania prowokacji w elektrowni atomowej w Czarnobylu

Źródło:
PAP

Ukraiński wywiad wojskowy twierdzi, że prezydent Rosji Władimir Putin wydał rozkaz przygotowania prowokacji w postaci zamachu terrorystycznego w elektrowni atomowej w Czarnobylu. Poinformowała o tym również ukraińska Rada Najwyższa.

"Według posiadanej informacji Władimir Putin wydał rozkaz przygotowania aktu terrorystycznego w elektrowni jądrowej w Czarnobylu. W kontrolowanej przez wojska rosyjskie elektrowni planowane jest wywołanie katastrofy technogennej, odpowiedzialnością za którą okupanci będą chcieli obarczyć Ukrainę" – poinformował w piątek ukraiński wywiad wojskowy w komunikacie na Facebooku.

Elektrownia odłączona od monitoringu

Wskazano w komunikacie, że obecnie elektrownia jest całkowicie odłączona od systemów monitoringu MAEA, jest pozbawiona prądu, a energii z generatorów starczy na 48 godzin działania systemów bezpieczeństwa.

Relacja na żywo: Atak Rosji na Ukrainę

"Okupanci odmówili dostępu ukraińskiej brygadzie remontowej. Do elektrowni wkroczyli, na polecenie Alaksandra Łukaszenki, 'białoruscy specjaliści'. Wśród nich, udając ekspertów, wchodzą rosyjscy dywersanci, którzy mają przygotować zamach" – wskazano. Dodano też, że w ostatnich dniach wojska rosyjskie zaatakowały Zaporoską Elektrownię Atomową oraz instytut w Charkowie, w którym znajduje się laboratorium nuklearne.

Wywiad ukraiński o "szantażu jądrowym"

Według wywiadu wojskowego Rosjanie zamierzają "imitować" obecność ukraińskich wojskowych w Czarnobylu. "W rejonie lotniska zakładów Antonowa w Hostomlu (pod Kijowem) zauważone były rosyjskie samochody-chłodnie, zbierające ciała zabitych ukraińskich żołnierzy. Istnieje prawdopodobieństwo, że (Rosjanie) będą ich przedstawiać jako zabitych dywersantów w rejonie elektrowni" – napisano, zarzucając rosyjskiemu Putinowi "szantaż jądrowy".

Ukraiński parlament ostrzega przed prowokacją

O planowanej prowokacji ostrzegła też ukraińska Rada Najwyższa na swoim Twitterze.

"Wcześniej oddziały Putina zaatakowały Zaporoską Elektrownię i Charkowski Instytut Fizyki i Techniki, gdzie znajduje się eksperymentalny reaktor jądrowy. Działania te wpisują się w rosyjski szantaż, którego celem jest uzyskanie niedopuszczalnych ustępstw ze strony ukraińskiej" - ocenił ukraiński parlament.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO:

Autorka/Autor:mart/gp

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: