Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 527 dni. Rosyjskie wojska planują prowokację w strategicznym obiekcie na Białorusi, rafinerii ropy w Mozyrzu, o którą oskarżą Ukrainę. Celem tej operacji miałoby być wciągnięcie białoruskiej armii w wojnę z naszym krajem - ostrzegła Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). Władze w Moskwie zamierzają wykorzystać do tych działań najemników z Grupy Wagnera, przebywających od kilku tygodni na Białorusi. Prowokację przygotowuje grupa dywersyjno-zwiadowcza złożona z rosyjskich wojskowych i funkcjonariuszy służb specjalnych, która przeniknęła do sąsiedniego kraju, podając się za wagnerowców - powiadomiła SBU. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.
Relacja odświeża się automatycznie
- 4:40
Rosyjska służba ratownictwa morskiego w czarnomorskim porcie Noworosyjsk poinformowała, że holowniki zostały wysłane na pomoc tankowcowi, który został uszkodzony w pobliżu Mostu Krymskiego i nie był w stanie funkcjonować samodzielnie.
"Możemy przekazać, że tankowiec jest uszkodzony w cieśninie (Kerczeńskiej) po jej południowej stronie" - przekazano w oświadczeniu, na które powołuje się rosyjska agencja TASS.
- 2:12
Mieszkańcy okupowanego przez Rosję Krymu poinformowali o eksplozjach, które można było usłyszeć w pobliżu Mostu Krymskiego łączącego ten półwysep z Rosją kontynentalną - poinformowała agencja AP. Władze rosyjskie zaprzeczyły, jakoby most był atakowany.
Jednak - jak relacjonowała AP - niektórzy prorosyjscy urzędnicy twierdzili, że eksplozje były związane z atakiem ukraińskich dronów. W rezultacie ataku uszkodzony miał zostać w Cieśninie Kerczeńskiej tankowiec płynący pod rosyjską banderą.
Według ukraińskiej agencji UNIAN w rejonie mostu dały się słyszeć trzy eksplozje. Władze Ukrainy nie wypowiedziały się na ten temat.
W sobotę rano ruch na moście, będącym jedną z kluczowych dróg zaopatrzenia armii rosyjskiej, został wstrzymany - już po raz trzeci w ciągu ostatnich 24 godzin.
Most Krymski zbudowany przez Rosję w 2018 r., cztery lata po aneksji Krymu, był już od czasu rozpoczęcia obecnej inwazji na Ukrainę dwukrotnie atakowany, po raz ostatni w ub. miesiącu.
- 21:48
Siły ukraińskie przełamały w niektórych miejscach na południu kraju pierwszą linię obrony wojsk rosyjskich i przesunęły się na linię pośrednią - poinformowała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.
- 19:31
Ważna decyzja Chin, ukraiński minister ogłasza "superprzełom". "Rosja zwariuje"
Chiński rząd przekazał, że jego wysłannik będzie uczestniczył w Arabii Saudyjskiej w rozmowach dotyczących pokoju w Ukrainie. Szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba ocenił, że taka wiadomość to "superprzełom". Stwierdził, że Rosja "zwariuje" w związku z tym, że na spotkaniu będzie przedstawiciel Chin.
- 18:33
Dziękuję Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) za to, że przywraca wojnę na terytorium Rosji - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
- 18:30
Ukraińskie obiekty portowe nad Dunajem, zaatakowane w ostatnich dniach przez rosyjskie wojska, znajdują się zaledwie 200 metrów od granicy z Rumunią; Kreml pokazuje w ten sposób, że jest gotowy do ostrzeliwania celów położonych w pobliżu państw NATO - zauważył w piątkowym raporcie brytyjski resort obrony.
- 18:07
Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski zwrócił się do władz w Madrycie o pomoc w odnalezieniu członków tzw. Batalionu Hiszpańskiego, czyli obywateli Ukrainy, którzy nielegalnie wzbogacili się na trwającej wojnie i ukryli wraz z rodzinami na śródziemnomorskim wybrzeżu - podał hiszpański portal El Debate. Jak podkreślono, uciekinierzy unikają w ten sposób powołania do wojska i pozostają z dala od wojny, a Półwysep Iberyjski stał się azylem dla skorumpowanych Ukraińców, którzy lokują tam swoje fortuny.
- 17:21
Udział przedstawiciela Chin w rozmowach w Arabii Saudyjskiej o Ukrainie to "super przełom" - ocenił szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba, cytowany w piątek przez agencję Interfax-Ukraina. Stwierdził, że Rosja "zwariuje" w związku z tym, że na spotkaniu będzie przedstawiciel Chin. "Chcemy, żeby Chiny wzięły udział w szczycie formuły pokojowej. Wiadomość o tym, że Chiny delegują Li Huia do Dżuddy to super przełom" - powiedział Kułeba.
Jak dodał, istotną rolę w tej decyzji odegrała Arabia Saudyjska oraz rozmowa prezydenta Wołodymyra Zełenskiego z następcą tronu Arabii Saudyjskiej księciem Muhammadem ibn Salmanem.
- 17:07
Atak Rosji na Ukrainę [2023]
- 17:00
Rosyjskie reklamy w internecie w Kazachstanie namawiające do wstąpienia do rosyjskiej armii to element wojny informacyjnej - uważa Andrij Jusow z ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR), cytowany dziś przez agencję Ukrinform.
"Główny cel to nie rekrutacja. Rekrutację prowadzą w innych miejscach, często u siebie na terytoriach nie tak oddalonych. To informacyjna operacja przeciwko Kazachstanowi" - ocenił Jusow.
"Nie wykluczamy, że odrębne jednostki mogą być wszędzie. Ale ogólnie masowego sukcesu ta kampania nie będzie mieć i raszyści (Rosjanie) to doskonale wiedzą" - dodał.
Zaznaczył, że kampania jest elementem wojny informacyjnej przeciwko Kazachstanowi i Ukrainie. To próba zdestabilizowania sytuacji i wciągnięcia obywateli Kazachstanu w wojnę oraz doporowadzenie do tego, że władze tego kraju będą musiały komentować sprawy związane z wojną albo podejmować jakieś decyzje - powiedział przedstawiciel HUR.
W czwartek Reuters poinformował, że w Kazachstanie rosyjskie reklamy w internecie zachęcają do wstępowania w szeregi armii Rosji. Zainteresowanym oferuje się równowartość około 5,3 tys. dolarów w charakterze jednorazowej wypłaty oraz 2 tys. dolarów miesięcznego żołdu. - 16:28
Przyszłoroczne wybory prezydenckie w USA są ważnym czynnikiem w podejściu Władimira Putina do wojny - komentuje dziś stacja CNN, powołując się na amerykańskich i europejskich oficjeli. Według nich, nadzieja Putina na zwycięstwo Donalda Trumpa i wstrzymanie pomocy Ukrainie oznacza, że rosyjska agresja nie zakończy się w przyszłym roku.
Jak podaje telewizja, choć służby USA nie mają jeszcze wyraźnych informacji na temat podejścia Putina, to zarówno one, jak i europejscy decydenci są przekonani, że wybory są kluczowym czynnikiem wpływającym na decyzje rosyjskiego prezydenta dotyczące rozpętanej przez niego wojny.
"Putin wie, że Trump mu pomoże. To samo wiedzą Ukraińcy i nasi europejscy partnerzy. Więc mimo że nie widzieliśmy dotąd nic, co bezpośrednio na to wskazuje, trzeba zakładać, że wszyscy tak myślą" - powiedział jeden z anonimowych rozmówców stacji. Europejski dyplomata ocenił z kolei, że podtrzymanie wojny do czasu wyborów w USA jest "dokładnie tym, co planuje Putin".
Cytowani przez CNN amerykańscy oficjele uważają, że Putin liczy na to, że zwycięstwo Donalda Trumpa lub innego kandydata Republikanów, doprowadzi do odcięcia wsparcia dla Ukrainy. Według nich, czyni to tym bardziej koniecznym zagwarantowanie długoterminowej pomocy, a także zwiększa stawkę trwającej ukraińskiej kontrofensywy.
"Przyszłoroczne wybory komplikują te sprawy, bo Rosjanie myślą, że mają światełko na końcu tunelu. To zachęca Putina do myślenia, że mogą przetrwać Amerykanów, bo polityczne wsparcie dla Ukrainy będzie zagrożone, jeśli Trump wygra" - powiedział były ambasador USA w Polsce Daniel Fried.
Mimo ciążących na nim zarzutów w trzech różnych sprawach karnych, Trump jest obecnie zdecydowanym faworytem republikańskich prawyborów. Były prezydent wielokrotnie twierdził, że zakończyłby wojnę w jeden dzień. - 15:47
Bułgarski rząd zaaprobował dziś projekt porozumienia dotyczący przekazania Ukrainie 100 transporterów opancerzonych będących na wyposażeniu bułgarskiego resortu spraw wewnętrznych, by wspomóc Kijów w walce z rosyjską agresją. Szef MSW Kalin Stojanow został tym samym upoważniony do przeprowadzenia negocjacji i podpisania porozumienia z ukraińskim ministerstwem obrony.
Chodzi o pojazdy, które od lat znajdują się w magazynach MSW, część z nich nigdy nie była używana.
Bułgarskie media zauważają, że zostały one nabyte pod koniec lat 80. ubiegłego wieku, kiedy ówczesne władze Bułgarii obawiały się możliwości masowych rozruchów wywołanych przymusową zmianą nazwisk bułgarskich Turków na wniosek rządzącej partii komunistycznej. Do rozruchów ostatecznie nie doszło.
Możliwość przekazania Ukrainie ciężkiego sprzętu przez Bułgarię stanowiłа część dyskusji podczas lipcowej wizyty prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Sofii, który spotkał się m.in. z premierem Nikołajem Denkowem i prezydentem Rumenem Radewem.Rumen Radew i Wołodymyr Zełenski
- 15:37
Jesienią rosyjski parlament planuje przyjąć ustawę, na mocy której osoby uchylające się od służby w armii będą musiały liczyć się z karą grzywny w wysokości do 500 tysięcy rubli, czyli ponad 21 tysięcy złotych lub maksymalnie pięciu lat pozbawienia wolności - powiadomiła brytyjska stacja Sky News.
Jak podkreślono, te zmiany prawne zapowiedział przewodniczący komisji obrony Dumy Państwowej (niższej izby parlamentu) Andriej Kartapołow. - 14:39
Rosja wykorzystuje zaanektowany Krym jako dużą bazę logistyczną do wspierania swoich jednostek na południu Ukrainy. Półwysep wymaga "dalszej demilitaryzacji" - oznajmił przedstawiciel ukraińskiego wywiadu Andrij Jusow.
- 14:29
Liczba tajnych dekretów, podpisanych przez prezydenta Władimira Putina w lipcu tego roku, była rekordowa - poinformował niezależny rosyjski portal Mediazona. Redakcja oceniła, że podobnej sytuacji nie było od 1999 roku.
Dziennikarze niezależnego rosyjskiego portalu The Moscow Times przypomnieli, że wydawanie tajnych dekretów jest często związane z przyznawaniem nagród, w tym pośmiertnych, uczestnikom działań wojennych w Ukrainie.
Rosja. Mediazona o tajnych dekretach prezydenta Władimira Putina
- 14:22
Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał ustawę, zgodnie z którą od 1 stycznia 2024 roku obywatele w wieku od 18 do 30 lat będą podlegać poborowi do służby wojskowej.
Wcześniej górna granica poboru wynosiła 27 lat - przypomniał rosyjski dziennik "Kommiersant".
- 14:20
Rosyjskie wojska ostrzeliwują Ukrainę pociskami manewrującymi Ch-55, które władze w Kijowie przekazały w 1999 roku Moskwie w zamian za umorzenie długu za importowany z Rosji gaz. Siły agresora użyły już podczas wojny co najmniej 10 takich rakiet - ujawniła ukraińska redakcja Radia Swoboda.
Dziennikarze ustalili to po przeanalizowaniu treści ukraińsko-rosyjskiej umowy międzyrządowej sprzed 24 lat, a następnie porównaniu numerów seryjnych pocisków przekazanych przez Kijów z numerami rakiet wystrzelonych w ostatnich miesiącach w kierunku Ukrainy.
Na mocy porozumienia zawartego w 1999 roku w Jałcie na Krymie pomiędzy rządami kierowanymi wówczas przez Wałerija Pustowojtenkę i Władimira Putina Rosja zobowiązała się umorzyć ukraińskie zadłużenie w zamian za dostawy uzbrojenia: ośmiu ciężkich bombowców Tu-160 i trzech Tu-95MS oraz 575 pocisków manewrujących Ch-55 - przypomniało Radio Swoboda.
- 14:10
Wróg desperacko próbuje powstrzymać natarcie ukraińskich sił zbrojnych - poinformowała we wpisie na kanale Telegram wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.
Malar oznajmiła, że front wschodni pozostaje epicentrum działań wojennych rosyjskiej armii. "Wróg wierzy, że dokonując ataków na wschodzie Ukrainy będzie w stanie zmienić ogólną sytuację na froncie. Dlatego największe wysiłki podejmuje na tym obszarze" - dodała Malar.
- 13:48
W reakcji na przemieszczanie się najemników rosyjskiej formacji Grupa Wagnera na Białoruś Litwa zamknie dwa z sześciu przejść granicznych z tym krajem – zapowiedział litewski wiceminister spraw wewnętrznych Arnoldas Abramaviczius.
- W najbliższym czasie zostanie podjęta decyzja o zamknięciu dwóch przejść granicznych – powiedział w rozmowie z radiem publicznym LRT wiceminister. - Polska ma obecnie praktycznie jedno takie czynne przejście, my natomiast mamy sześć - dodał.
Rozważane jest zamknięcie punktów kontroli granicznej w Twereczu w rejonie ignalińskim na północnym-wschodzie kraju i w Szumsku w rejonie wileńskim. Decyzję w tej sprawie podejmie litewski rząd.
Najemnicy z Grupy Wagnera szkolą białoruską armię
- 13:21
Na Ukrainę sprowadzono ciała kolejnych 44 poległych żołnierzy - poinformowało ministerstwo ds. reintegracji terytoriów tymczasowo okupowanych.
"Dzisiaj odbyła się repatriacja ciał poległych ukraińskich wojskowych z terytoriów okupowanych. Udało się sprowadzić ciała kolejnych 44 obrońców" – podano w komunikacie resortu.
Jak zaznaczono, proces sprowadzenia ciał wojskowych przebiegał "zgodnie z zapisami Konwencji Genewskich". "Po identyfikacji ciała naszych żołnierzy zostaną przekazane bliskim w celu godnego pochówku" - zapowiedziano.
- 12:35
Rosyjskie wojska planują prowokację w strategicznym obiekcie na Białorusi, rafinerii ropy w Mozyrzu, o którą oskarżą Ukrainę. Celem tej operacji jest wciągnięcie białoruskiej armii w wojnę z naszym krajem - ostrzegła Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).
Władze w Moskwie zamierzają wykorzystać do tych działań najemników z Grupy Wagnera, przebywających od kilku tygodni na Białorusi. Prowokację - według SBU - przygotowuje grupa dywersyjno-zwiadowcza złożona z rosyjskich wojskowych i funkcjonariuszy służb specjalnych, która przeniknęła do sąsiedniego kraju podając się za wagnerowców.
- 11:46
Rosyjscy okupanci mogą ponownie próbować pozostawić Ukraińców bez światła i ciepła w czasie nadchodzącej jesieni i zimy - powiedział dziennikarzom przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego Wadym Skibicki. Jesteśmy jednak do tego przygotowani - dodał.
Według Skibickiego Rosjanie prowadzą obecnie działania wywiadowcze w celu określenia priorytetowych obiektów ukraińskiego systemu energetycznego.
- Wiemy o tych planach wroga i już latem przygotowujemy się do zimy. A ofensywa ukraińska, jak powiedziałem, trwa - dodał Skibicki.
- 10:56
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) przeprowadziła operację specjalną w bazie rosyjskiej floty Noworosyjsku, dzięki której poważnie uszkodzony został okręt desantowy Oleniegorskij Gorniak - poinformował portal Ukraińska Prawda powołując się na własne źródła.
W sieci pojawił się zapis wideo dotyczący udanego ataku na rosyjski okręt. "Nagranie pokazuje drona wodnego SBU wyładowanego 450 kilogramami trotylu atakującego wrogi okręt z około 100 członkami załogi" - podała Ukraińska Prawda.
- 9:24
Rosyjska reżimowa telewizja Zwiezda usunęła wystąpienie dowódcy wojsk powietrznodesantowych Michaiła Tieplinskiego. Powodem mogą być zawarte w nim informacje na temat rosyjskich strat na wojnie - pisze w najnowszej analizie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).
Tiepliński w swoim przemówieniu z okazji dnia wojsk powietrznodesantowych obchodzonego 2 sierpnia powiedział, że co najmniej 8,5 tysięcy żołnierzy tych formacji zostało rannych. ISW przypomina, że władze rosyjskie starannie ukrywają dane na temat strat na froncie.
- 9:12
Rosyjski resort obrony opublikował nagranie z ministrem Siergiejem Szojgu, króry miał odwiedzić żołnierzy w strefie działań bojowych w Ukrainie.
W komunikacie resortu podano, że Szojgu "skontrolował stanowisko dowodzenia grupy wojsk Centrum w rejonie operacji specjalnej (propagandowe określenie inwazji zbrojnej).
Niezależne media relacjonują, że z opublikowanego wideo nie wynika, gdzie i kiedy zostało nagrane.
Siergiej Szojgu rzekomo na ukraińskim froncie. Resort obrony publikuje nagranie
- 8:26
W nocy z czwartku na piątek rosyjskie wojsko kilkakrotnie ostrzelało rejon nikopolski w obwodzie dniepropietrowskim - poinformował przedstawiciel tamtejszych władz Serhij Łysak.
W wyniku ostrzału zostały ranne dwie osoby: 85-letnia kobieta i 35-letni mężczyzna. Ponad dwadzieścia prywatnych domów zostało uszkodzonych - przekazał urzędnik.
Ostrzelany dom w rejonie nikopolskim
Ostrzelany dom w rejonie nikopolskim
- 7:58
Rosjanie zmuszają pracowników okupowanej Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej do przyjmowania obywatelstwa Rosji, grożąc im represjami – poinformował sztab generalny armii ukraińskiej.
Według sztabu wojska okupacyjne regularnie kontrolują mieszkańców na ulicach Enerhodaru, a także przeprowadzają rewizje w domach, sprawdzając paszporty i telefony.
Zaporoska Elektrownia Jądrowa
- 7:43
Armia ukraińska w nocy z czwartku na piątek zaatakowała dronami morskimi położoną koło Noworosyjska nad Morzem Czarnym bazę marynarki wojennej Rosji - poinformowała agencja Reutera, powołując się na rosyjskie media państwowe. Według rosyjskiego resortu obrony Ukraina zaatakowała też bezzałogowcami okupowany Krym.
Według strony rosyjskiej, atak dwóch bezzałogowych jednostek pływających został odparty; nie spowodowały one żadnych szkód.
Krym siły ukraińskie zaatakowały dronami powietrznymi; zostały one zestrzelone bądź unieszkodliwione przy użyciu środków walki radioelektronicznej - przekazał Reuters.
- 7:07
Sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych opublikował najnowsze dane, dotyczące rosyjskich strat na froncie. W ciągu ubiegłej doby zginęło 640 rosyjskich żołnierzy. Armia wroga straciła także cztery czołgi, 15 pojazdów opancerzonych, 19 systemów artyleryjskich i 26 dronów.
- 7:03
Rosyjscy użytkownicy mediów społecznościowych poinformowali w piątek rano, że słyszeli eksplozje i strzały w pobliżu rosyjskiego portu Noworosyjsk nad Morzem Czarnym - podała agencja Reutera.
Na zamieszczonych nagraniach widać ruch statków tuż przy wybrzeżu z odgłosami wystrzałów dochodzących od strony morza.
Noworosyjsk to jeden z największych portów nad Morzem Czarnym. Znajduje się tam także baza rosyjskiej marynarki wojennej.
- 2:21
Prezydent Wołodymyr Zełenski potępił "oburzające" praktyki ujawnione podczas audytu ukraińskich wojskowych centrów rekrutacyjnych i zobowiązał się do naprawienia systemu poprzez postawienie na jego czele ludzi, którzy rozumieją znaczenie wojny - podała agencja Reutera.
- 22:23
Reflektory obrony przeciwlotniczej na niebie nad Kijowem
- 22:04
Z fasady budynku w centrum Rygi usunięto napis Dom Moskwy - informuje w czwartek agencja LETA. Dom Moskwy oficjalnie jest ośrodkiem kultury i biznesu, którego utworzenie i funkcjonowanie finansowała rosyjska stolica. Pod tym adresem wciąż zarejestrowanych jest około dziesięciu organizacji i firm, np. rosyjska federacja bilardowa.
Po rozpoczęciu pełnowymiarowej rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie łotewskie władze podjęły decyzję o zamrożeniu aktywów tego podmiotu.
- 21:52
Występujące od dawna w rosyjskiej armii zjawisko fali, czyli znęcania się nad niższymi rangą żołnierzami, znacząco nasiliło się podczas agresji Kremla na Ukrainę; w ciągu ostatniego roku liczba postępowań sądowych dotyczących takich spraw wzrosła 1,5 raza - powiadomił w czwartek niezależny rosyjski kanał na Telegramie Możem Objasnit'.
- 21:28
W Rosji ruszył masowy werbunek na front kobiet z kolonii karnych - poinformowała założycielka niezależnej organizacji pozarządowej Ruś Siedząca Olga Romanowa, cytowana w czwartek przez serwis Możem Objasnit.
- 21:21
"Doceniając rolę RP w architekturze bezpieczeństwa Europy i wsparcie Ukrainy w obronie przed agresją rosyjską, Ukrainie bardzo zależy na udziale Polski w rozmowach o wdrażaniu zaproponowanej przez pezydenta Ukrainy W. Zełenskiego Formuły Pokoju. To nasza wspólna racja stanu" - napisał na Twitterze ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz.
Formuła pokoju, którą Zełenski przedstawił w listopadzie 2022 roku, zawiera m.in postulaty dotyczące bezpieczeństwa jądrowego, żywnościowego i energetycznego, uwolnienia jeńców i deportowanych, przywrócenia integralności terytorialnej Ukrainy i ładu światowego, a także wycofania z Ukrainy rosyjskich wojsk.
- 21:05
Zełenski, komentując sytuację na froncie, zaznaczył, że trwają zacięte walki, a rosyjskie wojska za wszelką cenę próbują powstrzymać siły ukraińskie.
- Szturmy są bardzo brutalne. Kierunek kupiański, łymański, bachmucki, marjinski, awdijiwski, kierunki południowe - wszędzie jest trudno – ocenił. Zapewnił jednak, że "ukraińska siła dominuje".
- 21:01
Rosja wystrzeliła przeciwko Ukrainie co najmniej 1961 bojowych dronów shahed, znaczną część z nich udało się strącić - poinformował w czwartek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.
- Pracujemy nad tym, by strącać więcej: by strącać jak najwięcej. Pracujemy nad tym, by było więcej systemów obrony przeciwlotniczej - powiedział prezydent na opublikowanym wieczorem nagraniu.
- 18:56
Ukraina chce powiększyć koalicję krajów popierających jej wizję pokoju, zwracając się ku krajom tzw. Globalnego Południa - pisze w czwartek agencja Reutera w przeddzień rozpoczynającego się szczytu pokojowego w Arabii Saudyjskiej. Nie wiadomo, czy w spotkaniu wezmą udział Chiny.
W piątek ruszają rozmowy w Dżuddzie, w których udział wezmą doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego i inni wysocy rangą przedstawiciele władz z około 40 krajów. Główne spotkania odbędą się w sobotę i niedzielę.
Ukraińscy i zachodni dyplomaci mają nadzieję, że uczestnicy uzgodnią założenia, będące fundamentem dla porozumienia pokojowego - podkreśla Reuters. - 18:31
Niewielkie postępy ukraińskiej kontrofensywy przeciwko rosyjskim okupantom to skutek odejścia przez Kijów od taktyki proponowanej przez Amerykanów, polegającej na połączonych operacjach sił piechoty, wojsk pancernych i artylerii - ujawnił "New York Times". Według amerykańskiego dziennika, Ukraińcy powrócili do sposobu walki, który znają najlepiej, czyli do mozolnych pozycyjnych starć na wyczerpanie. Przyczyną decyzji był też jednak zbyt krótki czas poświęcony na szkolenie wojsk ukraińskich.
W ocenie cytowanych przez gazetę ekspertów Ukraińcy mogą w pełni wdrożyć amerykańską taktykę dopiero wówczas, gdy uda im się przedrzeć przez rosyjskie umocnienia. "Nie sądzę, by (Kijów) porzucił koncepcję sił połączonych. Jeśli (ukraińskie wojska) pokonają pierwszą, drugą lub trzecią linię fortyfikacji, to wówczas zobaczymy definicję tego sposobu walki" - przewiduje w rozmowie z dziennikiem generał Philip Breedlove, były naczelny dowódca sojuszniczych sił NATO w Europie.
- 17:32
W związku z niszczeniem znajdujących się na terenie Ukrainy rosyjskich magazynów, agresorzy mierzą się z poważnym brakiem amunicji - powiedziała w czwartek Natalia Humeniuk, rzeczniczka wojsk ukraińskich na południu kraju.
Poinformowała, że w ubiegłym tygodniu zniszczonych zostało siedem rosyjskich magazynów amunicji na lewym brzegu Dniepru. W związku z tym - dodała - znacząco spadła liczba ataków na południu Ukrainy i wynosi obecnie średnio około 30 dziennie. - 16:57
Przyczyną katastrofy śmigłowca w Browarach pod Kijowem, w której w styczniu zginął szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski, było naruszenie procedur bezpieczeństwa lotów. Pięciu przedstawicieli Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) usłyszało w tej sprawie zarzuty karne - poinformowały w czwartek ukraińska Prokuratura Generalna i Państwowe Biuro Śledcze (DBR).
Okoliczności wypadku ustalono po odczycie zapisów z czarnych skrzynek śmigłowca.
Jak powiadomiły organy ścigania, oskarżeni urzędnicy złamali przepisy prawa i zlekceważyli wewnętrzne instrukcje, ponieważ przydzielili delegacji z MSW helikopter, który nie był przeznaczony do transportu wysokich rangą przedstawicieli władz państwa. Ponadto dowódca załogi śmigłowca nie został poinformowany o warunkach atmosferycznych panujących na trasie przelotu, w szczególności o wyjątkowo niekorzystnej sytuacji pogodowej nad miastem Browary.Do wypadku śmigłowca w Browarach pod Kijjowem doszło 18 stycznia 2023 roku
- 16:27
Ministerstwo spraw wewnętrznych Ukrainy poinformowało w czwartek, że dotychczas zidentyfikowano ponad 232 tysięcy zbrodniarzy wojennych i zdrajców. Większość z nich to żołnierze rosyjskich wojsk okupacyjnych.
Rejestr zbrodniarzy wojennych - według stanu z 3 sierpnia - obejmuje rosyjskich wojskowych, przedstawicieli nielegalnych formacji zbrojnych i prywatnych firm wojskowych, osoby uznane za kolaborantów i zdrajców Ukrainy oraz przedstawicieli władz Rosji.
Jak podkreśliło MSW, zbrodniarze wojenni są pod obserwacją nie tylko ukraińskich służb, ale też Europolu - 16:06
Przedstawiciele Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) brali udział w obu atakach na Most Krymski, zarówno jesienią ubiegłego roku, jak i niedawno, w lipcu - potwierdził sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow, cytowany w czwartek przez agencję UNIAN.
"Nasi wojskowi weryfikują rzekomą 'nietykalność' wielu obiektów uważanych w Rosji za zabezpieczone w 100 procentach. To m.in. Most Krymski. Bezpośrednio wspominali o nim przedstawiciele naszej SBU, którzy uczestniczyli zarówno w pierwszej, jak też drugiej (operacji wymierzonej w ten cel)" - oznajmił Daniłow.Most Krymski na zdjęciu z 17 lipca 2023 roku
- 16:04
"Nie sprowokowaliśmy żadnego zaostrzenia w ukraińsko-polskich stosunkach. To trzeba jednoznacznie ustalić. Od początku wojny wychodzimy z (założenia), że Ukraińcy i Polacy, Ukraina i Polska jako państwa są najbardziej żywotnie zainteresowane jednością i siłą przeciwko rosyjskiej agresji" - oświadczył ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba w opublikowanym w czwartek wywiadzie dla agencji Interfax-Ukraina.
Jak dodał, Ukraina "była, jest i będzie" bardzo wdzięczna za stanowisko, które od pierwszych godzin wojny zajęła Polska - pisze Interfax-Ukraina. Wdzięczność Polsce była wyrażana niejednokrotnie na wszystkich poziomach - wskazał szef MSZ.
- 15:51
Minister obrony Niemiec Boris Pistorius nadal jest przeciwny dostarczaniu Ukrainie pocisków manewrujących Taurus. - Nadal uważamy, że nie jest to obecnie nasz najwyższy priorytet - powiedział polityk SPD w czwartek podczas wizyty w Brygadzie Górskiej w Bad Reichenhall w Bawarii.
Obawy dotyczące dostaw są "oczywiste. Nie tylko my nie dostarczamy. Nasi amerykańscy sojusznicy również nie dostarczają takich pocisków manewrujących. Nasze mają specjalny zasięg" - oświadczył minister cytowany przez dpa.
Pistorius nie wykluczył kategorycznie, że w przyszłości Niemcy dostarczą Ukrainie tę broń. - Nie nadszedł jednak jeszcze czas na decyzję - stwierdził. - 14:45
Uważam, że 90 procent męskiej populacji w naszym kraju powinno przygotować się do bezpośredniego udziału w wojnie z Rosją. Te osoby nie zdołają wykupić się od służby w armii i wcześniej lub później mogą trafić na front - ocenił ukraiński weteran wojenny Denys Kwebek, cytowany w czwartek przez agencję UNIAN.
Kwebek został ciężko ranny w walkach z Rosjanami. Mężczyzna stracił część ręki, konieczna była amputacja - czytamy w serwisie UNIAN. - 14:12
Przybywający na Białoruś rosyjscy najemnicy z Grupy Wagnera mogą zostać wykorzystani do prowokacji przeciwko Polsce lub Litwie, jednak głównym celem ich przyjazdu jest wzmocnienie kontroli Kremla nad naszym krajem - oceniła liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska, cytowana przez ukraińską agencję UNIAN.
W opinii Cichanouskiej nie ulega wątpliwości, że rozmieszczenie wagnerowców na Białorusi, to operacja zorganizowana i koordynowana przez rosyjskie władze, a rządzący Białorusią Alaksandr Łukaszenka został postawiony przed faktem dokonanym i musiał się na to zgodzić. - Powtórzę po raz kolejny, że sam Łukaszenka nie wie, co ma z tym teraz począć - dodała opozycjonistka.
- 13:59
Unia Europejska nałożyła nowe sankcje na Białoruś m.in. za jej zaangażowanie w agresję przeciwko Ukrainie. Nowe restrykcje wprowadzają zakaz eksportu na Białoruś towarów i technologii, które przyczyniają się do militarnego wzmocnienia Białorusi.
- 13:27
Jesienią, we wrześniu i październiku, czeka nas batalia o utrzymanie poparcia dla finansowania Ukrainy w amerykańskim Kongresie. Sytuacja pod tym względem jest bardzo trudna, dlatego przed nami wiele pracy - oznajmił w czwartek ukraiński premier Denys Szmyhal, cytowany przez agencję Ukrinform.
Mam na myśli bezpośrednią pomoc przekazywaną Kijowowi przez USA, czyli wydatki z budżetu - dodał szef rządu, który uczestniczy obecnie w naradzie ukraińskich ambasadorów w Użhorodzie na Zakarpaciu, w południowo-zachodniej części kraju.
- 13:17
Na Ukrainę przybył z Estonii sprzęt do podwodnego usuwania ustawianych przez Rosję min - poinformowało w czwartek ukraińskie ministerstwo spraw wewnętrznych.
Ukraińscy otrzymali od estońskich ratowników 90 wykrywaczy metali i cztery wyspecjalizowane pojazdy, które posłużą do rozminowania zagrożonych obszarów.
Sprzęt trafił do Mikołajowa, miasta portowego na południu Ukrainy. - 13:16
Rosjanie ostrzelali w czwartek grecki konsulat w Chersoniu - poinformowały władze obwodu chersońskiego na południu Ukrainy.
"Wróg uderzył w 27 obszarów zabudowanych regionu, w tym m.in. w bank i budynek honorowego konsulatu Grecji w Chersoniu" - podał szef władz obwodowych Ołeksandr Prokudin.
Rosjanie w ciągu ostatnich 24 godzin uderzyli w region 55 razy, wystrzeliwując 264 rakiety. 72 z nich trafiły w stolicę obwodu - Chersoń. - 12:30
Dwaj karani wcześniej za ciężkie przestępstwa mężczyźni zamordowali w położonej na północnym zachodzie Rosji Republice Karelia sześć osób. Jeden z nich walczył na Ukrainie w szeregach najemniczej Grupy Wagnera - poinformował w czwartek niezależny białoruski portal Nasza Niwa.
W nocy z 31 lipca na 1 sierpnia we wsi Dieriewiannoje w Karelii spłonęły dwa domy, w ich zgliszczach znaleziono ciała pięciu zasztyletowanych mężczyzn i jednej kobiety. Policja doszła do wniosku, że sprawcy próbowali zatuszować morderstwo poprzez podłożenie ognia. Tego samego dnia zatrzymano dwóch mieszkających nieopodal mężczyzn, obaj byli pijani.
Śledztwo dziennikarskie wykazało, że byli nimi dwaj znajomi, 37-latek i jego rok starszy kolega. Znali się z więzienia, gdzie jeden odsiadywał wyrok za gwałt, kradzieże, rozbój i chuligaństwo. Drugi był skazany za zabójstwo, kradzieże, rozbój i posiadanie narkotyków. Gdy przebywał w kolonii karnej, został zwerbowany do oddziałów dowodzonej przez bliskiego Kremlowi biznesmena Jewgienija Prigożyna prywatnej armii zwanej Grupą Wagnera. Prosto z kolonii karnej poszedł na wojnę z Ukrainą, gdzie został ranny, a potem wrócił w rodzinne strony.
Obaj przestępcy zostali aresztowani na dwa miesiące. Grozi im kara dożywotniego pozbawienia wolności. - 12:17
Wojska ukraińskie kontynuują działania ofensywne na kierunkach Berdiańsk, Melitopol, na kierunkach awdijiwskim i marjinskim prowadzi operację obronną – powiadomił zastępca dowódcy zgrupowania Tauryda Serhij Kuzmin.
- W naszej strefie działania trwa operacja obronna na kierunkach awdijiwskim i marjinskim. Trwa także operacja ofensywna na kierunkach Berdiańsk i Melitopol. Toczą się zacięte walki; w rejonie Awdijiwki przeciwnik stale próbuje atakować, w ciągu doby było 14 akcji szturmowych – powiedział Kuzmin na antenie ukraińskiej telewizji. Cytuje go agencja Ukrinform. Jak dodał, w strefie działań ofensywnych "są pewne postępy, a siły ukraińskie idą do przodu".Ukraińscy żołnierze jeszcze nie przełamali rosyjskiej linii obrony, ale nie poddają się. "Kolejna noc wojny"
Kuzmin powiadomił, że w ciągu doby wojska ukraińskie zniszczyły sześć rosyjskich składów polowych z amunicją, co ma utrudniać rosyjską logistykę.
Ocenił również, że Rosjanom brakuje amunicji i próbują przerzucać zasoby z innych kierunków, w tym z Krymu. Chodzi nie tylko o amunicję – przeciwnik ściąga z innych odcinków frontu żołnierzy. - Na naszym kierunku jest około 150 tys. Rosjan, kilka armii – 35., 36., 58. Jest ich jeszcze (Rosjan) dużo – powiedział Kuzmin. Do skutecznego posuwania się do przodu Ukraińcom brakuje lotnictwa, systemów obrony przeciwlotniczej i sprzętu do rozminowywania - dodał. Dobowe straty przeciwnika, obejmujące zabitych i rannych, to około dwie-trzy kompanie.
Jak wynika z komunikatów strony ukraińskiej, siły obrony prowadzą operacje ofensywne głównie na zachodzie obwodu zaporoskiego i na styku tego regionu z obwodem donieckim. Siły rosyjskie podejmują ataki, mające odciągnąć ukraińskie wojska – na wschodniej części frontu.ukraińscy żołnierze
- 11:37
Prezydent Wołodymyr Zełenski spotkał się w środę z zamieszkującą Ukrainę społecznością węgierską i wywodzącymi się z niej żołnierzami, odwiedzając Użhorod i Berehowo na ukraińskim Zakarpaciu. Było to pierwsze tego typu spotkanie – podkreślił Zełenski na Twitterze.
"Wszyscy jesteśmy obywatelami Ukrainy, etnicznymi Węgrami, etnicznymi Ukraińcami i wszystkimi innymi wspólnotami narodowymi. Wszyscy bronimy naszego kraju, wszyscy pomagamy naszym wojownikom - naszym bohaterom"- napisał Zełenski na Twitterze.
"Dziękuję społeczności węgierskiej i całemu regionowi Zakarpacia za pełne szacunku i troski podejście do przesiedleńców, za przyjęcie wszystkich naszych ludzi" – dodał prezydent.Jak zauważył węgierski portal Telex, którego reporterzy byli obecni w Berehowie, przyjazd Zełenskiego został ogłoszony zaledwie kilka godzin wcześniej ze względów bezpieczeństwa, ale wielu ludzi i tak zebrało się na ulicach, aby powitać ukraińskiego prezydenta. W Berehowie Zełenski spotkał się m.in. z Fedirem Sandorem, wskazanym przez Kijów na ambasadora Ukrainy w Budapeszcie, którego kandydatura wciąż czeka na akceptację strony węgierskiej.
Na ukraińskim Zakarpaciu mieszka ponad 100-tysięczna mniejszość węgierska. Rząd w Budapeszcie oskarża Kijów o ograniczanie jej praw, grożąc sprzeciwem wobec integracji Ukrainy z Unią Europejską. - 10:42
Roślinność zarastająca nieużytki rolne jest prawdopodobnym czynnikiem spowalniającym walki na południu Ukrainy - poinformowało w czwartek na Twitterze brytyjskie ministerstwo obrony w codziennej aktualizacji wywiadowczej.
Nieużywane od półtora roku grunty orne w strefie walk zarastają chwastami i krzewami. Ciepłe i wilgotne lato sprzyja szybkiemu wzrostowi roślinności. Może to być jednym z powodów spowolnienia ukraińskich postępów w walkach mających na celu odzyskanie terenów zajętych przez Rosjan - napisał brytyjski resort obrony.
Dodatkowa osłona, jaką tworzy niska roślinność pomaga Rosjanom kamuflować pozycje obronne i utrudnia ukraińskiej armii rozminowywanie terenu. Z drugiej strony może ona stanowić osłonę dla ataków oddziałów piechoty ukraińskiej, jednak ostatecznie obu stronom walk trudniej jest osiągać jakiekolwiek postępy - podsumowało ministerstwo. - 10:18
Rosjanie ostrzelali cerkiew w Chersoniu na południu Ukrainy, raniąc trzy osoby – powiadomiły w czwartek władze lokalne. W trakcie operacji ratunkowej doszło do kolejnego ostrzału tego samego miejsca – ranni są czterej strażacy.
O ataku na cerkiew w centrum Chersonia powiadomił w czwartek rano szef władz obwodowych Ołeksandr Prokudin.
"Ranni są trzej pasażerowie busa, który przejeżdżał obok soboru w chwili ataku. Zostali hospitalizowani" – przekazał Prokudin. Lekarze walczą o życie 74-letniego mężczyzny - dodał.Прокудін Олександр - Офіційна сторінка
❗️Зранку російська армія обстріляла церкву у середмісті Херсона. Поранено трьох пасажирів тролейбуса, що їхав повз собор у момент російського удару. Каретою “швидкої” їх шпиталізували. 39-річній жінці та 53-річному чоловіку надається медична допомога, проводиться обстеження. Тяжкі поранення грудної клітини та закриту черепно-мозкову травму отримав 74-річний дідусь, лікарі борються за його життя.
Wkrótce doszło do ponownego ataku. Wojska agresora ostrzelały strażaków, którzy gasili pożar, spowodowany przez pierwszy atak – poinformowało w komunikacie MSW Ukrainy.
Ranni są czterej funkcjonariusze Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Doszło do zniszczeń sprzętu. - 8:23
Kreml jest wyczulony na relacje o rosyjskich niepowodzeniach w wojnie przeciwko Ukrainie, na co wskazują spory we wpływowym środowisku tzw. blogerów wojskowych, mających duży wpływ na kształtowanie przekazu w sprawie przebiegu wojny – pisze amerykański Instytut Badań nad Wojną w najnowszej analizie. Podkreślono, że Moskwa chce wyciszyć takie głosy, by nie wywoływać paniki wśród ludności.
"W rosyjskiej prowojennej sferze informacyjnej szczególnie drażliwą kwestią są ukraińskie ataki na cele na okupowanym Krymie" – ocenia ISW, opisując spory wśród prokremlowskich blogerów wojskowych.
ISW analizuję krytykę, która spadła na niektórych prokremlowskich blogerów za podanie informacji o atakach dronów na cele na Krymie – w rejonie Sewastopola i na Most Czonharski. Część z tych głosów wskazywała, że podobne publikacje przyczyniają się do wywołania paniki w rosyjskim społeczeństwie.
Think tank sugeruje, że początkowe milczenie blogerów w sprawie ataku na Most Czonharski (łączący Krym z okupowaną częścią obwodu chersońskiego) mogło być podyktowane instrukcjami z Kremla.
"Krytyka pod adresem dwóch blogerów, którzy poinformowali o atakach na Krym potwierdza wcześniejsze oceny ISW, że relacjonowanie wydarzeń na Krymie wywołuje istotne napięcia w rosyjskiej sferze informacyjnej" - podkreśla ośrodek. - 7:58
Sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy opublikował najnowszy bilans rosyjskich strat. Z raportu wynika, że minionej dobry wróg stracił 620 ludzi, 7 czołgów, 21 pojazdów opancerzonych oraz 26 systemów artyleryjskich.
- 6:37
Ukraińscy piloci rozpoczną szkolenie na myśliwcach F-16 w sierpniu 2023 rok - oinformował Wołodymyr Zełenski na spotkaniu z szefami zagranicznych placówek dyplomatycznych Ukrainy. - Teraz warto na 100 procent współpracować z krajami, które mają te samoloty i po szkoleniu będą mogły je nam przekazać– powiedział prezydent Ukrainy.
- 6:34
Izmaił. Atak dronów na ukraiński port przy granicy z Rumunią. Zniszczone silosy, ceny zboża w górę
- 5:33
Na podejściu do Kijowa obrona powietrzna zniszczyła w czwartek w nocy około 18. rosyjskich dronów atakujących stolicę - poinformował w Telegramie Serhij Popko, szef wojskowej administracji Kijowa.
Według wstępnych danych w stolicy nie było ofiar ani zniszczeń. Nocny alarm lotniczy w Kijowie trwał dokładnie 3 godziny, był to 820. alarm lotniczy dla stolicy od początku rosyjskiej inwazji na pełną skalę. - 4:46
Instytut Studiów nad Wojną: spór między czołowymi komentatorami w rosyjskiej przestrzeni informacyjnej ujawnia podziały w rosyjskiej blogosferze i wrażliwość Kremla na rosyjskie doniesienia o niepowodzeniach w szczególności na Krymie.
- 3:39
"Rosja uruchomiła systematyczne wysiłki, by zmusić mieszkańców okupowanych terenów Ukrainy, by przyjęli rosyjskie obywatelstwo w ramach programu konsolidowania władzy. Mieszkańcy obwodów ługańskiego, donieckiego, chersońskiego i zaporoskiego są poddawani groźbom, zastraszaniu, ograniczeniom dotyczącym pomocy humanitarnej i podstawowych potrzeb, a także możliwym zatrzymaniom i deportacji - wszystko po to, by zmusić ich do stania się obywatelami Rosji" - napisano w opublikowanym w środę raporcie Obserwatorium Konfliktu na Ukrainie Uniwersytetu Yale., opartym na informacjach z otwartych źródeł.
Według autorów, stosowane przez Rosję działania i taktyki sprawiają, że mieszkańcy nie są w stanie przetrwać bez przyjęcia rosyjskiego obywatelstwa. W szczególnie trudnej sytuacji mają być rodzice dzieci, którzy odmawiają rosyjskiego paszportu. Mają oni ograniczony dostęp do świadczeń i pomocy humanitarnej, a część z nich straszy się pozbawieniem praw rodzicielskich i deportacją do Rosji. Rosyjscy oficjele mieli też wykorzystać powódź wywołaną przez zburzenie tamy w Nowej Kachowce, by zmusić mieszkańców do przyjęcia paszportu, czyniąc to warunkiem otrzymania pomocy.
Szef zespołu Nathaniel Raymond stwierdził w rozmowie z CNN, że działania Rosji są "klasycznymi zbrodniami wojennymi" - Teraz, kiedy możemy dzielić się informacjami z Międzynarodowym Trybunałem Karnym, mamy nadzieję, że te informacje o przymusowej naturalizacji pomogą zarówno MTK, jak i urzędowi Prokuratora Generalnego Ukrainy - powiedział Raymond.
- 3:17
Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.
- 2:48
Francja może wkrótce zająć miejsce Rosji jako drugiego światowego eksportera broni - poinformował portal France 24, zwracając uwagę na spadek sprzedaży rosyjskiego uzbrojenia i nowe kontrakty eksportowe Paryża. Między 2018 i 2022 r. udział Francji w eksporcie broni wzrósł z 7,1 do 11 proc. W tym samym czasie udział Rosji spadł z 22 do 16 proc. - podkreśla portal, uznając to za trend, który może się przedłużyć.
- 2:40
Rosja zwiększa na Morzu Czarnym liczbę okrętów zdolnych do przenoszenia rakiet - poinformowało Dowództwo Operacyjne Południe ukraińskich sił zbrojnych. Armia rosyjska wprowadziła do służby okręty podwodne i nawodne, zdolne są łącznie do wystrzelenia w salwie do 12 pocisków manewrujących Kalibr - podała ukraińska armia.
"Wróg ponownie zwiększa obecność środków przenoszenia rakiet na Morzu Czarnym. Okręty podwodne i nawodne przenoszące rakiety są sukcesywnie wprowadzane do służby bojowej" - zaznaczono w komunikacie.
- 2:26
Wbrew poniedziałkowemu oświadczeniu twórcy rosyjskiej najemniczej Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna o tym, że jakoby wstrzymała ona rekrutację nowych bojowników, nabór do tej formacji jest kontynuowany; poszukiwane są głównie osoby gotowe udać się do państw Afryki - powiadomił niezależny rosyjski serwis Ważnyje Istorii.
Dziennikarze opozycyjnego medium znaleźli informację o naborze do Grupy Wagnera na czatach internetowych. Następnie zweryfikowali te doniesienia w organizacji weteranów w Nowosybirsku, gdzie - jak ustalili - rzeczywiście rekrutowani są nowi najemnicy.
- 1:12
Polskie państwo i naród stoją ramię w ramię z Ukrainą od pierwszej minuty sprawiedliwej wojny przeciwko rosyjskiej ciemności i moskiewskiemu okrucieństwu; dziękujemy za wszystko i pamiętamy, kto pierwszy zaoferował Ukrainie karabin i chleb - napisał w środę na Twitterze sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RNBiO) Ołeksij Daniłow.
"Ukraina i Polska są zjednoczone w swojej unii niezłomnych! Jesteśmy wdzięczni za każdą złotówkę, pocisk czy życzliwe słowo; za każdą kobietę i dziecko, którym Polacy udzielili schronienia w swoich domach w najstraszniejszych chwilach naszej historii. Łączą nas wspólna europejska historia, miliony więzów rodzinnych i przyjacielskich oraz jeden cel – zniszczenie moskiewskiego potwora, który zaatakował naszą i waszą wolność" - oświadczył Daniłow w komunikacie na Twitterze, opublikowanym w językach: polskim, ukraińskim i angielskim.
- 0:46
Szkolenia ukraińskich pilotów na samolotach F-16 rozpoczną się w tym miesiącu – zapowiedział w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas narady ukraińskich ambasadorów na świecie w Użhorodzie, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
"To wielkie, trudne zadanie. Jak najszybciej powinny rozpocząć się dostawy i używanie F-16 przez naszych pilotów. Wiecie, o jakie kraje chodzi" – dodał.
Autorka/Autor:red.
Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu