Ukraińska armia: Rosjanie przeszli do defensywy na kierunku bachmuckim 

Aktualizacja:
Autor:
red.
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl
Ukraińscy żołnierze w rejonie Bachmutu
Ukraińscy żołnierze w rejonie Bachmutu Wojska Lądowe Ukrainy/Telegram
wideo 2/25
Wojska Lądowe Ukrainy/Telegram Ukraińscy żołnierze w rejonie Bachmutu

Inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę trwa od 462 dni. Intensywność działań ofensywnych wojsk rosyjskich na kierunku bachmuckim znacznie się zmniejszyła - poinformowała wiceminister obrony Hanna Malar. Jak zaznaczyła "wróg jest obecnie w defensywie". Malar przekazała również, że najemnicza Grupa Wagnera wycofuje się z Bachmutu, a jej pozycje próbują zająć regularne oddziały armii rosyjskiej, atakowane przez siły ukraińskie. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:57

  Ministerstwo obrony Ukrainy zamówiło w niemieckiej firmie Quantum-Systems GmbH 300 dodatkowych dronów rozpoznawczych średniego zasięgu typu Vector - poinformowała strona internetowa spółki.

  Firma wskazuje, że Vector jest szeroko stosowany i intensywnie testowany na polu walki na Ukrainie, gdzie "udowodnił swoją skuteczność w operacjach wywiadu wojskowego, obserwacyjnych i rozpoznawczych".

 • 4:38

  Instytut Studiów nad Wojną: rosyjskie dowództwo wojskowe prawdopodobnie nakazało siłom szefa Republiki Czeczeńskiej Ramzana Kadyrowa rozpoczęcie operacji ofensywnych na Ukrainie po wycofaniu sił Grupy Wagnera z Bachmutu.

 • 4:14

  Jednym z priorytetów polityki administracji prezydenta Joe Bidena w kontekście pełnej inwazji Rosji na Ukrainę jest zapobieżenie wybuchowi III wojny światowej - oświadczył rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby.

 • 3:57

  Trzy osoby, w tym dwoje dzieci, zginęły, a 14 zostało rannych w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na Kijów, do którego doszło w czwartek nad ranem – poinformowały władze stolicy Ukrainy. W mieście słychać było głośne wybuchy, a na niebie widoczne były zestrzeliwane, płonące pociski.

 • 2:52

  Co najmniej 2150 dzieci z okupowanych przez Rosję terenów Ukrainy zostało przymusowo wywiezionych na terytorium Białorusi, gdzie narzucono im antyukraińską narrację i rasistowską ideologię - powiedział białoruski opozycjonista Paweł Łatuszka.

  Wyjaśnił, że ustalono, iż zbrodnie te były finansowane z budżetu państwa związkowego Rosji i Białorusi w kwocie co najmniej 29 mln rubli rosyjskich. Relokacja dzieci odbywa się przy pomocy Fundacji Delfin z okupowanego obwodu donieckiego oraz białoruskiej Fundacji Ołeksija Tałaja. Wiadomo o czterech miejscach pobytu ukraińskich dzieci - trzech w obwodzie mińskim i jednym - w obwodzie homelskim.

 • 2:18

  Stany Zjednoczone przedłużą o kolejny rok tymczasowe zawieszenie ceł na ukraińską stal - poinformował departament handlu USA. "Dzisiaj sekretarz handlu Gina Raimondo ogłosiła, że Stany Zjednoczone przedłużą o rok tymczasowe zawieszenie ceł na ukraińską stal zgodnie z art. 232 ustawy o rozszerzeniu handlu z 1962 r." – poinformował resort w komunikacie.

 • 1:29

  Co najmniej 204 cywilne osoby, w tym czworo dzieci, zginęły w Bachmucie w obwodzie donieckim od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę - poinformował mer Bachmutu Ołeksij Rewa.

  Według niego przed inwazją Rosji na Ukrainę na terenie gminy Bachmut mieszkało ok. 80 tys. osób, w tym 70 tys. w mieście Bachmut. Według stanu na 29 maja w mieście nadal przebywało około 500 osób.

 • 0:21

  Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

 • 23:40

  Brytyjski premier Rishi Sunak na szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Mołdawii będzie przekonywał, że bezpieczeństwo granic musi być priorytetem Europy i ogłosi dalszą pomoc finansową dla Mołdawii, zmagającej się ze skutkami wojny na Ukrainie - przekazało jego biuro.

  W komunikacie wydanym przez Downing Street poinformowano również, że Sunak wraz z polskim premierem Mateuszem Morawieckim poprowadzą dyskusję na temat sposobów radzenia sobie ze zorganizowaną przestępczością imigracyjną i wspierania krajów takich jak Ukraina i Mołdawia, które znajdują się na pierwszej linii rosyjskiej agresji.

 • 22:43

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na opublikowanym wieczorem nagraniu podziękował USA za nowy pakiet uzbrojenia, w którego skład wchodzi m.in. amunicja do systemów obrony powietrznej Patriot i systemy obrony powietrznej Avenger.

 • 22:42

  Obwód odeski jest priorytetowy z każdego punktu widzenia. To właśnie ten region jest jednym z filarów bezpieczeństwa południa kraju, a więc bezpieczeństwa całego państwa - powiedział w środę ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski, który tego dnia udał się do Odessy.

  Zełenski zwrócił uwagę na "bardzo ważne rezultaty" pracy Służby Bezpieczeństwa Ukrainy w obwodzie odeskim w ramach przeciwdziałania rosyjskim dywersantom.

  Prezydent w obwodzie odeskim odwiedził i odznaczył rannych żołnierzy i przeprowadził naradę z najwyższym dowództwem wojskowym. Jak przekazał, podczas narady z dowództwem szczególną uwagę poświęcono tzw. korytarzowi zbożowemu i bezpieczeństwu na Morzu Czarnym.

 • 21:45

  Rosyjskie działania ofensywne na odcinku bachmuckim w Donbasie są wstrzymane, ale nie oznacza to, że panuje tam spokój. Rosyjskie wojska zwiększyły liczbę ostrzałów - poinformowała w środę wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

  Wiceminister zapewniła, że pod kontrolą ukraińskich sił pozostają południowo-zachodnie przedmieścia Bachmutu oraz sam wjazd do miasta.

  "Liczba ostrzałów dzisiaj jest porównywalna do tej z okresu najcięższych walk o Bachmut"

  Według niej obecnie rosyjskie siły przegrupowują się, a regularne wojska wymieniają najemników z grupy Wagnera. Te działania utrudniają im ukraińscy obrońcy - wskazała.

  Malar podkreśliła, że kilka dni temu wstrzymano przesuwanie się ukraińskich sił na flankach Bachmutu. "Ale to nie znaczy, że stoją - wykonują inne wojskowe zadania, o których nie możemy mówić. To zadania mające na celu zwiększenie zdolności bojowych naszych wojsk" - oznajmiła wiceminister.

  Wiceszefowa resortu obrony zaznaczyła, że obydwie strony przygotowują się do dalszych działań i wzmacniają się. "Walka o ten odcinek trwa" - podsumowała

 • 21:44

  Premierzy Polski i Holandii Mateusz Morawiecki i Mark Rutte są zgodni m.in., co do znaczenia szkoleń ukraińskich pilotów na samolotach F-16.

  Po środowych rozmowach w Hadze, na konferencji prasowej, szef polskiego rządu był pytany, czy Polska jest w międzynarodowej koalicji opowiadającej się za przekazaniem Ukrainie samolotów F-16 i czy będzie szkolić pilotów tych myśliwców.

  "Jesteśmy częścią koalicji tych krajów, które są gotowe, by szkolić ukraińskich pilotów. (…) Jesteśmy częścią koalicji, jeśli chodzi o myśliwce. (…) Czekamy na następne etapy naszych partnerów w innych krajach. Zdecydujemy, co zrobić dalej"  - Przekazaliśmy specjalny rodzaj wyposażenia, który nazywamy Piorunem, to pociski rakietowe, które są bardzo skuteczne i pomagają ukraińskim partnerom i przyjaciołom chronić się przed atakami – dodał premier Morawiecki.

 • 21:42

  Rosyjskie działania ofensywne na odcinku bachmuckim w Donbasie są wstrzymane, ale nie oznacza to, że panuje tam spokój. Rosyjskie wojska zwiększyły liczbę ostrzałów - poinformowała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

 • 21:21

  W ubiegłym roku, na początku wojny z Rosją, nie mieliśmy ani hełmów, ani kamizelek kuloodpornych, ani amunicji. Wróg strzelał do nas jak do kociąt, a teraz dysponujemy między innymi własną artylerią i dronami zwiadowczymi - ocenili potomkowie Kozaków Zaporoskich, walczący w jednostkach ukraińskiej Obrony Terytorialnej.

 • 20:58

  Biały Dom ogłosił 39. pakiet uzbrojenia dla Ukrainy o wartości 300 mln dolarów. W skład transzy wchodzi m.in. amunicja do systemów obrony powietrznej Patriot, rakiety AIM-7 i systemy obrony powietrznej Avenger.

  - Rosja kontynuuje prowadzenie swojej brutalnej, kompletnie niesprowokowanej wojny przeciwko Ukrainie, przeprowadzając kolejne naloty i bombardowania ukraińskich cywili w całym kraju (...). W odpowiedzi, Stany Zjednoczone będą kontynuować wspieranie Ukrainy i dawać jej rzeczy, których potrzebuje, by lepiej się bronić - powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.

 • 20:48

  Intensywność działań ofensywnych wojsk rosyjskich na kierunku bachmuckim znacznie się zmniejszyła - poinformowała wiceminister obrony Hanna Malar. Jak zaznaczyła "wróg jest obecnie w defensywie".

  Malar przekazała również, że najemnicza Grupa Wagnera wycofuje się z Bachmutu, a jej pozycje jej pozycje próbują zająć regularne oddziały armii rosyjskiej, atakowane przez siły ukraińskie.

 • 20:23

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przebywał w obwodzie odeskim, gdzie odwiedził rannych żołnierzy i przeprowadził naradę z najwyższym dowództwem wojskowym - poinformowało biuro szefa państwa.

  Zełenski odwiedził w szpitalu ukraińskich żołnierzy, którzy zostali ranni w trakcie walk z rosyjskimi siłami m.in. na odcinku bachmuckim w Donbasie. Szef państwa odznaczył rannych żołnierzy oraz pomagających im medyków.

 • 20:00

  Rosyjska regularna armia przejęła dotychczasową praktykę najemniczej Grupy Wagnera i próbuje werbować do udziału w wojnie z Ukrainą więźniów z zakładów karnych. Działania te nie przynoszą jednak efektów - oznajmiła ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar.

  - Rosjanie starają się przyciągnąć do regularnych oddziałów swojej armii również skazańców, ale nie udaje im się zrobić z tych ludzi takich samych (żołnierzy), jak w przypadku więźniów (walczących) w Grupie Wagnera. Dzieje się tak ze względu na różnice w sposobie utrzymywania dyscypliny - oznajmiła Malar, cytowana przez agencję Interfax-Ukraina.

 • 18:58

  Czwartkowy szczyt Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Mołdawii będzie mocnym głosem wspierającym pokój i potępiającym inwazję Rosji na Ukrainę - zapowiedziała gospodarz spotkania, prezydent Maia Sandu.

  Szczyt będzie ważnym wydarzeniem dla Europy i Mołdawii, której miejsce jest w Unii Europejskiej - podkreśliła Sandu podczas wspólnej konferencji prasowej z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

  - To wydarzenie pokaże nasze niezachwiane wsparcie dla pokoju, stanowcze potępienie Rosji, nieustanną solidarność z Ukrainą i wsparcie (Europy) dla Mołdawii - wyliczała Sandu.

 • 18:04

  Stany Zjednoczone przekazały nam pomoc finansową w wysokości 1,25 mln dolarów w ramach projektu PEACE, realizowanego przez Bank Światowy. Przeznaczymy te pieniądze na wsparcie budżetu naszego państwa, zwłaszcza na wydatki socjalne i humanitarne - oznajmił premier Ukrainy Denys Szmyhal.

  - Jesteśmy wdzięczni USA i Bankowi Światowemu. Doceniamy pomoc partnerów w dobie naszej walki z (rosyjskim) agresorem - podkreślił szef ukraińskiego rządu.

  Projekt Public Expenditures for Administrative Capacity Endurance (ang.; Wydatki Publiczne na Utrzymanie Zdolności Administracyjnych), znany pod akronimem PEACE (ang. pokój), to flagowy instrument finansowy Banku Światowego dla Ukrainy, który umożliwił innym międzynarodowym darczyńcom zjednoczenie wysiłków na rzecz zapewnienia szybkiego, ukierunkowanego i przewidywalnego wsparcia dla tego kraju - czytamy na stronie internetowej Banku Światowego.

 • 17:54

  W Kursku i Rostowie nad Donem w Rosji powstają wielkie składowiska ciał żołnierzy agresora, którzy polegli podczas inwazji na Ukrainę. Powierzchnia każdego z tych obiektów sięgnie ponad 4 tysiące metrów kwadratowych - poinformował ukraiński wywiad wojskowy.

 • 17:51

  Prezydent Francji Emmanuel Macron, występując na konferencji Globsec w Bratysławie - oświadczył, że wojna w Ukrainie jest daleka od zakończenia, ale Rosja nie podbije tego kraju. Jego zdaniem Rosja nie może dyktować porozumienia pokojowego.

  Francuski prezydent opowiedział się za wsparciem Ukrainy w jej spodziewanej ofensywie przeciwko wojskom rosyjskim.

  - Rosja zrobiła wszystko, co możliwe, aby obalić istniejącą architekturę bezpieczeństwa. To, co rok temu nazywano operacją specjalną, jest geopolityczną porażką – ocenił Macron.

 • 17:11

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski pogratulował Edgarsowi Rinkeviczsowi wygranej w wyborach na prezydenta Łotwy i wyraził nadzieję na kontynuowanie bliskiej ukraińsko-łotewskiej współpracy.

  Zełenski we wpisie na Twitterze wyraził też nadzieję "na kontynuację dwustronnej współpracy dla dobra obu narodów, na rzecz wspólnego zwycięstwa wartości wolności i demokracji oraz pokoju dla Ukrainy i Europy".

  Ukraiński przywódca podziękował też odchodzącemu prezydentowi Łotwy Egilsowi Levitsowi za wsparcie Ukrainy w obliczu pełnowymiarowej agresji rosyjskiej.

 • 16:48

  Żołnierze ukraińskiej 30. brygady zmechanizowanej poinformowali o zniszczeniu rosyjskiemu systemu walki radioelektronicznej, który "polował na ukraińskie drony".

  "Przyleciał nasz dron zwiadowczy, wykrył wroga i wskazał współrzędne artylerii, która trafiła sprzęt" - przekazała brygada, nie ujawniając miejsca, gdzie to się stało.

 • 16:24

  Ukraina i jej sojusznicy planują szczyt dotyczący planu pokojowego z udziałem światowych przywódców - poinformował "Wall Street Journal". W spotkaniu organizowanym przy wsparciu prezydenta Francji Emmanuela Macrona miałyby uczestniczyć kraje takie jak Indie i Chiny, ale nie Rosja.

  Jak podaje amerykański dziennik, powołując się m.in. na szefa administracji prezydenta Ukrainy Andrija Jermaka, spotkanie miałoby się odbyć niedługo po lipcowym szczycie NATO w Wilnie, a jego celem jest uzyskanie poparcia dla ukraińskiego planu pokojowego.

 • 15:14

  Szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock zapewniła Ukrainę o solidarności w walce z rosyjską agresją. - Każdy dzień wojny, każdy nowy rosyjski atak dronów i rakiet sprawi, że będziemy jeszcze bardziej wspierać Ukraińców w ich samoobronie i walce o pokój - oświadczyła minister przed odlotem na spotkanie szefów MSZ państw NATO w Oslo.

  Baerbock wyraziła też oczekiwanie, że Szwecja będzie mogła niebawem przystąpić do NATO.

 • 14:04

  Od początku inwazji Rosji na Ukrainę w lutym ubiegłego roku siły ukraińskie zniszczyły 18 okrętów rosyjskich. Dokonały tego zarówno ukraińska marynarka, jak i wojska lądowe i inne jednostki - poinformował dowódca ukraińskiej marynarki wojennej admirał Ołeksij Nejiżpapa.

  - Ogółem 18 okrętów i kutrów zostało zniszczonych przez siły obronne. Nie są to jedynie okręty i kutry zniszczone przez marynarkę wojenną, ale także te zniszczone przez wojska lądowe i inne jednostki - powiedział Nejiżpapa w ukraińskiej telewizji.

  - Jeśli chodzi o desantowe środki logistyczne - jeden duży okręt desantowy został zniszczony (w porcie) w Berdiańsku przez wojska lądowe, dwa okręty zostały uszkodzone, wciąż są naprawiane, marynarka zniszczyła jeden kuter desantowy klasy Sierna i kilka kutrów szturmowych Raptor, które brały udział w operacji zajęcia Wyspy Wężowej. Reszta okrętów znajduje się teraz w portach kontrolowanych przez Federację Rosyjską - dodał.

 • 13:31

  Ukraińska służba graniczna poinformowała, że Rosjanie wysadzili odcinek drogi w pobliżu wsi Senkiwka w obwodzie czernihowskim, na styku granic Ukrainy, Białorusi i Rosji.

  Według służby, powodem są "obawy rosyjskiej armii przed natarciem Ukraińców".

  Rosyjskie propagandowe media relacjonują, że "wysadzenie drogi usunęło niebezpieczeństwo wtargnięcia ciężkich pojazdów opancerzonych na terytorium Państwa Związkowego".

 • 12:16

  Od początku inwazji Rosji na Ukrainę w lutym ubiegłego roku siły ukraińskie zniszczyły 18 okrętów rosyjskich. Dokonały tego zarówno ukraińska marynarka, jak i wojska lądowe i inne jednostki - poinformował dowódca ukraińskiej marynarki wojennej admirał Ołeksij Nejiżpapa.

  - Ogółem 18 okrętów i kutrów zostało zniszczonych przez siły obronne. Nie są to jedynie okręty i kutry zniszczone przez marynarkę wojenną, ale także te zniszczone przez wojska lądowe i inne jednostki. Jeśli chodzi o desantowe środki logistyczne - jeden duży okręt desantowy został zniszczony (w porcie - red.) w Berdiańsku przez wojska lądowe, 2 okręty zostały uszkodzone, wciąż są naprawiane, marynarka zniszczyła 1 kuter desantowy klasy Sierna i kilka kutrów szturmowych Raptor, które brały udział w operacji zajęcia Wyspy Wężowej. Reszta okrętów znajduje się teraz w portach kontrolowanych przez Federację Rosyjską - powiedział Nejiżpapa w ukraińskiej telewizji.

  Jak przekazała agencja Ukrinform, Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Wałerij Załużny stwierdził w niedawnym wywiadzie, że Ukraina ma niewielkie szanse na zatopienie rosyjskiego okrętu wojennego Moskwa, ale nie straciła ich całkowicie. Zapowiedział, że siły ukraińskie zniszczą pozostałe okręty rosyjskiej marynarki wojennej - Essen, Samum i inne.

 • 11:51

  Rosjanie otrzymają paskudną niespodziankę, kiedy zacznie się ukraińska ofensywa - powiedział dziennikarzom senator Lindsey Graham po powrocie z wizyty w Kijowie.

  Republikański senator, wobec którego Moskwa wystosowała nakaz aresztowania, powiedział w rozmowie z portalem NatSec Daily, że podczas wizyty w Kijowie miał okazję dogłębnie zapoznać się z planami wojskowymi Ukrainy. - W nadchodzących dniach zobaczycie robiący wrażenie pokaz siły ze strony Ukraińców - powiedział.

  Graham nie wyjawił terminów ani żadnych konkretów akcji, ale stwierdził, że rozpoczęła się już seria działań, które mają zmieszać przeciwnika i narzucić mu konieczność przygotowania się do wielu wariantów ataku. Zdaniem ekspertów oznacza to, że kontrofensywa zacznie się wkrótce - twierdzi portal. Na pytanie, czy Ukraina ma szanse wypchnięcia Rosjan z okupowanych terenów do końca roku, Graham nie odpowiedział. Wskazał, że podstawowym priorytetem powinno być teraz odbicie niektórych strategicznych obszarów.

 • 10:39

  Rosjanie wynajdują coraz bardziej wyrafinowane sposoby, by zmuszać ludność na okupowanych terytoriach do przyjmowania rosyjskiego obywatelstwa. W Stanicy Ługańskiej w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy pracownicy instytucji publicznych od czerwca nie dostana wynagrodzenia, jeżeli nie przyjmą rosyjskiego paszportu - poinformował w środowym komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  Warunkiem otrzymania wynagrodzenia jest założenie nowego konta w banku, które możliwe jest jedynie, gdy posiada się paszport rosyjski - podał sztab.

  Ponadto w porannym komunikacie Sztab Generalny informuje, że Siły Zbrojne Ukrainy odparły wszystkie ataki na odcinkach awdijiwskim, marjinskim i łymanskim. Na odcinku bachmuckim nie toczyły się żadne działania zbrojne - to kolejny dzień, kiedy w okolicach miasta, o które przez kilka miesięcy trwały zacięte boje, panuje spokój. Na odcinku kupiańskim Rosjanie prowadzili bezskuteczne ataki - donosi sztab.

 • 10:07

  Od początku maja Rosja w coraz większym stopniu oddaje inicjatywę w konflikcie i reaguje na działania Ukrainy, zamiast aktywnie realizować własne cele wojenne - oceniło brytyjskie ministerstwo obrony.

  W codziennej aktualizacji wywiadowczej wskazano, że w maju Rosja przeprowadziła 20 nocnych ataków na terytorium Ukrainy przy użyciu jednokierunkowych dronów oraz pocisków manewrujących, ale odniosła niewielki sukces w realizacji swoich celów, którymi były prawdopodobnie zneutralizowanie ulepszonej obrony powietrznej Ukrainy i zniszczenie ukraińskich sił mających przeprowadzić kontratak. Z kolei na lądzie przesunęła siły bezpieczeństwa, aby zareagować na ataki partyzanckie w zachodniej Rosji.

  Jak dodano, na poziomie operacyjnym rosyjscy dowódcy prawdopodobnie próbują wygenerować siły rezerwowe i rozmieścić je tam, gdzie ich zdaniem nastąpi ukraiński kontratak, ale plan ten został osłabiony przez konieczność wysłania dodatkowych sił w celu wypełnienia luk na linii frontu wokół Bachmutu.

 • 8:31

  Prezydent Rosji próbował we wtorek bagatelizować atak dronów na Moskwę, by nie pokazać, że ma ograniczone możliwości odwetu - ocenia w najnowszym raporcie Instytut Badań nad Wojną.

  Władimir Putin próbował we wtorek bagatelizować znaczenie ataku dronów na rosyjską stolicę i twierdził m.in., że była to reakcja na rosyjski "atak na sztab ukraińskiego wywiadu wojskowego, do którego doszło dwa lub trzy dni temu" (jak zaznacza ISW, nie jest dostępne potwierdzenie, że taki atak miał miejsce).

  We wtorek rano stolicę Rosji zaatakowały drony, w efekcie czego miało dojść do uszkodzeń kilku budynków. Według oficjalnych danych rosyjskich maszyn było osiem, jednak nieoficjalnie podawano wyższą liczbę. Strona ukraińska nie potwierdziła bezpośredniego udziału w tym ataku, który – pomimo spowodowania nieznacznych szkód – stał się poważnym wyzwaniem dla Rosji, demonstrując, że Ukraina najprawdopodobniej jest w stanie atakować cele na terytorium tego kraju.

  Do ataku dronów na Moskwę doszło na tle zintensyfikowanych ostrzałów powietrznych (rakietowych i przy użyciu dronów) na Ukrainę, a zwłaszcza na Kijów. Od początku maja miało miejsce już kilkanaście takich ataków. Wbrew deklaracjom Moskwy, że atakowane są obiekty wojskowe i "centra decyzyjne", ostrzały są skierowane na cele cywilne.

  Według ISW rosyjski resort obrony próbuje także ukryć duże straty swoich sił na froncie przez sztuczne zawyżanie rzekomych strat sprzętowych po stronie ukraińskiej do "absurdalnego" poziomu.

  Amerykański think tank po raz kolejny ocenia, że deklarowana przez Rosję "gotowość do negocjacji" nie odzwierciedla rzeczywistych zamiarów i ma na celu osłabienie zachodniego poparcia i pomocy dla Ukrainy. ISW cytuje wypowiedź szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella, który ocenił, że Rosja będzie nadal próbować realizować swoje cele drogą wojskową.

 • 8:26

  Ostatniej doby w obwodzie donieckim w wyniku rosyjskich ataków zginął jeden cywil, sześciu zostało rannych - poinformował gubernator obwodu Pawło Kyryłenko.

  Od początku pełnoskalowej agresji Rosjanie zabili w tym obwodzie 1537 cywilów, 3615 zostało rannych - dodał.

 • 8:15

  We wtorek z Ukrainy do Polski przyjechało 24,4 tys. osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 24,6 tys. osób - poinformowała w środę Straż Graniczna. Od 24 lutego ub. roku, czyli dnia ataku Rosji na Ukrainę, SG odnotowała ponad 12,249 mln wjazdów do Polski i 10,463 mln wyjazdów na Ukrainę.

  "W dniu 30.05 funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 24,4 tys. osób. Od 24 lutego 2022 r. - ponad 12,249 mln os." - napisała w środę na Twitterze Straż Graniczna.

  Jak dodała SG, z Polski na Ukrainę we wtorek odprawionych zostało 24,6 tys. osób. Od 24 lutego 2022 r. - 10,463 mln osób.

 • 8:05

  Ukraiński sztab przedstawił dane dotyczące łącznych rosyjskch strat od początku pełnoskalowej agresji na Ukrainę. Z informacji wynika, że Federacja Rosyjska od 24 lutego 2022 roku straciła m.in. niespełna 208 tys. żołnierzy (+470 ostatniej doby), 3802 czołgi, 3460 systemów artyleryjskich (+15) oraz 313 samolotów.

 • 7:48

 • 7:38

  Relacja Ołeha Biłeckiego z Kijowa

 • 7:26

 • 7:21

  Białoruski reżim zaangażowany jest w nielegalny wywóz i reedukację co najmniej 2150 ukraińskich dzieci. Dowody na zbrodnie wojenne popełnione wobec dzieci przekazaliśmy Prokuraturze Generalnej Ukrainy - powiedział PAP były ambasador Białorusi w Polsce Paweł Łatuszka.

  Łatuszka w rozmowie z PAP poinformował o przekazaniu Prokuraturze Generalnej Ukrainy w Kijowie dowodów zbrodni wojennych w stosunku do ukraińskich dzieci, w związku z ich bezprawnym przemieszczeniem z terytoriów okupowanych Ukrainy na Białoruś.

  Chodzi o przygotowany przez Zespół Narodowego Zarządu Antykryzysowego raport, z którego wynika, że białoruski reżim jest zaangażowany w nielegalne deportacje i reedukację ukraińskich dzieci. Organizacja wylicza, że do tzw. obozów wypoczynkowych i sanatoriów na terytorium Białorusi nielegalnie przywieziono co najmniej 2150 ukraińskich dzieci, w tym sieroty. Jak poinformował były ambasador Białorusi w Polsce, przekazany raport rozszerzono m.in. o dane osobowe dwunastu sierot, wraz z dokładnym opisem ich przypadków.

  - Ukraińskie dzieci z terytoriów okupowanych przez Rosję zostają przemieszczane na Białoruś. Organizacja takiego wywozu odbywa się bezpośrednio na polecenie Aleksandra Łukaszenki, jako przewodniczącego Najwyższej Rady Państwa tak zwanego Państwa Związkowego Białorusi i Rosji. To pod auspicjami tej organizacji i z jej budżetu Łukaszenka nakazał przewiezienie ukraińskich dzieci na Białoruś - powiedział.

  Łatuszka zaznaczył, że Prokuratura Generalna Ukrainy otrzymała dowody na organizację wywozu, reedukacji dzieci a także finansowanie procederu m.in. przez państwowe przedsiębiorstwo Belaruskali, specjalizujące się w produkcji nawozów potasowych.

  - Mamy dowody na zaangażowanie Belaruskali, w tym osobiście dyrektora generalnego firmy, senatora parlamentu Białorusi Iwana Hołowatego w organizacji bezprawnego wywozu ukraińskich dzieci. Te materiały przekażemy również do biura prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze - powiedział.

  Zastępca Szefa Zjednoczonego Gabinetu Tymczasowego Białorusi przekazał, że dzieci, które trafiają do białoruskich obozów poddawane są intensywnemu programowi reedukacji. Główną narracją ideologiczną programu ma być zaprzeczanie istnieniu narodu ukraińskiego, państwa ukraińskiego i przedstawianie władz Ukrainy jako wrogów.

 • 6:42

  Nexta opublikowała nagrania mające przedstawiać pożar w rosyjskiej rafinerii w obwodzie krasnodarskim.

 • 6:38

  W rafinerii w obwodzie krasnodarskim w Rosji doszło do pożaru, który prawdopodobnie spowodował dron - podaje Reuters za gubernatorem obwodu Wieniaminem Kondratiewem.

  Pożar został szybko ugaszony, obyło się także bez ofiar - dodał Kondratiew.

  Rafineria położona jest niedaleko portu Noworosyjsk nad Morzem Czarnym, na wschód od Półwyspu Krymskiego.

 • 6:25

  Ukraiński sztab poinformował w raporcie operacyjnym, że ostatniej doby agresor dokonał zmasowanego ataku powietrznego, m.in. przy użyciu irańskich dronów shaded. "Prawie wszystkie" drony miały zostać jednak zniszczone przez obronę powietrzną.

  Wojsko rosyjskie ma skupiać swoje wysiłki na przejęciu całego obszaru obwodów donieckiego i ługańskiego.

  Strona ukraińska poinformowała także, że na okupowanym Krymie Rosjanie odbierają nieruchomości obywatelom Ukrainy, którzy nie przyjęli obywatelstwa Federacji Rosyjskiej. W zajętych domach i mieszkaniach mają osiedlać się rosyjscy żołnierze.

 • 4:38

  Rosyjscy blogerzy prowojenni poinformowali, że siły ukraińskie zmusiły rosyjskie wojska do wycofania się ze wsi Mykilske za rzekę Kaszlahacz – przekazał Instytut Studiów nad Wojną.

 • 4:01

  Instytut Studiów nad Wojną: Rosja twierdziła, że 30 maja Ukraina przeprowadziła serię ataków na Moskwę z użyciem dronów. Putin próbował bagatelizować atak na Moskwę, aby uniknąć ujawnienia swoich ograniczonych możliwości odwetu na Ukrainie.

 • 3:41

  Wciąż zbieramy informacje na temat uderzenia dronów na Moskwę, ale co do zasady nie popieramy ataków wewnątrz Rosji - powiedziała rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre. Dodała, że USA publicznie i prywatnie dały o tym znać Kijowowi, choć zaznaczyła, że to Ukraina jest ofiarą agresji.

  Jednocześnie zaznaczyła, że to Ukraina jest ofiarą brutalnej agresji ze strony Rosji, zaś tylko w maju wojska Kremla przeprowadziły 17 rund bombardowań ukraińskich miast.

 • 3:12

  Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba poinformował, że zwrócił się do szefów dyplomacji 31 państw NATO przed ich środowym spotkaniem w Oslo. Przedstawił "trzy kroki do sukcesu szczytu NATO w Wilnie".

  Po pierwsze należy wzmocnić powiązania instytucjonalne i wsparcie między Ukrainą i NATO - napisał na Twitterze minister. "Zrobienie kroku w stronę członkostwa Ukrainy (w Sojuszu)" - to drugi punkt wymieniony przez Kułebę. Trzeci krok to zapewnienie gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy na jej drodze ku NATO.

 • 2:51

  Berlińskie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy na terenie dawnego lotniska Tegel ma zostać rozbudowane. Powstanie między innymi więcej obiektów edukacyjnych i rekreacyjnych dla dzieci. Senat Berlina zakłada, że Tegel będzie potrzebne "długo po 2023 roku".

  W Tegel jest obecnie miejsce dla 4500 uchodźców. Według Kiziltepe mieszka tam teraz około 2800 osób, z których 1600 to dzieci.

 • 2:44

  Wydanie przez Rosję listu gończego za naczelnym dowódcą ukraińskiej armii gen. Wałerijem Załużnym i dowódcą ukraińskich wojsk lądowych gen. Ołeksandrem Syrskim to element wojny informacyjnej - oznajmiła wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

  W opinii wiceminister Rosja chce w ten sposób "zniwelować status Ukrainy jako ofiary międzynarodowej zbrodni agresji i w sposób formalny zrównać swoje zbrodnicze działania" z ukraińską obroną.

  Informacja o liście gończym ma też służyć "psychologicznemu naciskowi i demoralizacji" ukraińskich wojskowych - dodała Malar.

 • 2:34

  Poznałem Władimira Putina, dlatego mogę ocenić, że ostatnie zmasowane rosyjskie ataki na Kijów to osobista zemsta dyktatora, który został zapędzony do narożnika, nie wie, co robić i działa w sposób impulsywny. To Putin decyduje o celach ostrzałów w Kijowie - oznajmił generał Mykoła Małomuż, były szef Służby Wywiadu Zagranicznego Ukrainy (SZRU).

 • 2:13

  Z inicjatywy gwiazd piłki nożnej Andrija Szewczenki i Ołeksandra Zinczenki 5 sierpnia w Londynie odbędzie się mecz charytatywny na rzecz Ukrainy "Game4Ukraine" - poinformował ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

  Celem wydarzenia będzie zbiórka pieniędzy na odbudowę liceum w obwodzie czernihowskim, które zostało zniszczone przez rosyjskich najeźdźców w marcu 2022 roku - przekazał Zełenski. Mecz odbędzie się 5 sierpnia na stadionie Stamford Bridge w Londynie.

  Jak zaznaczył prezydent, dzięki rozgrywce światowa wspólnota piłki nożnej będzie mogła "zjednoczyć się, zademonstrować swoją solidarność i pomóc Ukrainie, pomóc dzieciom w powrocie do szkolnych ławek oraz ponownie zwrócić uwagę całej światowej wspólnoty na wojnę".

  Prezydent podkreślił, że Szewczenko i Zinczenko są ambasadorami platformy fundraisingowej UNITED24.

 • 2:03

  Niedzielny ostrzał rosyjskich koszar w okupowanej Jurjiwce nad Morzem Azowskim, w wyniku którego zginęło około 100 żołnierzy wroga, a ponad 400 doznało obrażeń, został dokonany przez Ukrainę przy pomocy brytyjskich pocisków manewrujących Storm Shadow - ujawnił lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

 • 1:07

  Zdaniem znanego krytyka Kremla Michaiła Chorkowskiego w Rosji nie dojdzie do zmiany reżimu, dopóki żyje Władimir Putin.

  Chodorkowski uczestniczył we wtorek w międzynarodowej konferencji Globsec zorganizowanej w Bratysławie.

 • 0:55

  Atak dronów na Moskwę zszokował polityczną elitę Rosji - ocenił Mychajło Podolak, doradca biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

  "Te ataki dronami pokazały trzy rzeczy. Po pierwsze: wewnętrzna przestrzeń Rosji jest całkowicie niekontrolowana. Po drugie: nie ma żadnej obrony z powietrza czy z lądu. Nigdzie" - ocenił Podolak, cytowany przez RBK-Ukraina.

  Według niego atak pokazał też "techniczną niezdarność" Rosji.

  "Ani (systemy) Pancyr, ani systemy walki elektronicznej - nic nie działa. I to zszokowało rosyjską elitę polityczną, bo pokazuje to, że w Rosji łatwo jest wzniecić zbrojne protestacyjne nastroje nie tylko w obwodzie biełgorodzkim, lecz na dowolnym terytorium" - kontynuował Podolak.

  Wcześniej doradca biura Zełenskiego powiedział, że Ukraina "nie jest bezpośrednio zaangażowana" w te ataki.

 • 0:41

  Wtorkowy atak dronów w Moskwie został przeprowadzony z terytorium Ukrainy, która tym samym udowodniła, że może skutecznie razić cele w stolicy Rosji. Takie naloty bezzałogowców na Moskwę będą się powtarzać - ocenił izraelski analityk ds. wojskowości David Sharp.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:red.

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony Ukrainy/Facebook

Tagi:
Raporty: