Tysiące cywilnych ofiar rosyjskiej agresji. ONZ podaje dane

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters
Wołodymyr Zełenski na Wyspie Węży. W 500. dniu rosyjskiej agresji
Wołodymyr Zełenski na Wyspie Węży. W 500. dniu rosyjskiej agresji twitter.com/ZelenskyyUa
wideo 2/22
Wołodymyr Zełenski na Wyspie Węży. W 500. dniu rosyjskiej agresji twitter.com/ZelenskyyUa

Sobota jest 500. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Od początku inwazji Rosji na Ukrainę zginęło ponad 9 tysięcy cywilów, a blisko 16 tysięcy zostało rannych - poinformowało na swojej stronie internetowej Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka (OHCHR). Według potwierdzonych danych ONZ, wśród zabitych jest 4202 mężczyzn, 2506 kobiet, 281 chłopców i 225 dziewcząt, a płeć 29 dzieci i 1934 dorosłych nie została jeszcze ustalona. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 21:59

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył do Lwowa, dokąd przyjechał z uwolnionymi z internowania w Turcji dowódcami obrony zakładów Azowstal w Mariupolu. W pięćsetny dzień wojny z Rosją Ukraina odzyskała swoich bohaterów – oświadczył szef państwa.

    - Drogi narodzie ukraiński, dziś mija 500 dni wojny na pełną skalę, 500 dni naszej walki o wolność i niepodległość Ukrainy, o godność i prawo do życia wszystkich ludzi w naszym kraju - powiedział Zełenski.

    - Ukraina zawsze będzie wdzięczna każdemu i każdej, kto o nią walczy - naszym żołnierzom, naszym bohaterom. Dziś, w pięćsetny dzień wojny do domu, na Ukrainę, powróciło pięciu naszych bohaterów, Bohaterów Ukrainy, dowódców obrony Mariupola i Azowstalu - podkreślił prezydent, wymieniając nazwiska oficerów.

    - Oni walczyli dla Ukrainy, walczyli bohatersko. Oni przeszli przez rosyjską niewolę, potem ponad 300 dni spędzili w Turcji i nastał czas, by wrócili do domu - powiedział.

    Zełenski podziękował prezydentowi Turcji Recepowi Tayyipowi Erdoganowi za pomoc w uwolnieniu pięciu dowódców - napisała agencja Ukrinform w relacji ze Lwowa.

  • 21:41

    Okupacyjne wojska rosyjskie przygotowują się do działań bojowych na Krymie - poinformował Military Media Center, kanał ukraińskich resortów obronnych i siłowych na Telegramie. W komunikacie wskazano, że celem tych działań jest "odparcie potencjalnego ataku".

    "W celu odparcia potencjalnego ataku wojska okupacyjne fortyfikują teren w północnej, zachodniej i wschodniej części półwyspu (krymskiego - red.)" - ogłoszono.

    Według kanału Rosjanie wzmacniają jednocześnie przesmyki, prowadzące z Krymu na kontynentalną część Ukrainy. "W morzach Azowskim i Czarnym rosyjskie wojska koncentrują się na niedopuszczeniu do ataków na swoje okręty i punkty bazowania floty (rosyjskiej Floty Czarnomorskiej - red.)" - czytamy.

  • 20:40

  • 20:22

    Uwolnienie internowanych w Turcji dowódców obrony Azowstalu i ich powrót na Ukrainę był możliwy w wyniku porozumienia ze stroną turecką – oświadczyło w sobotę biuro prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Według ukraińskich mediów ta wiadomość poważnie zdenerwowała władze Rosji.

    "W wyniku negocjacji ze stroną turecką na Ukrainę wrócili żołnierze, obrońcy Azowstalu" – ogłosiła kancelaria prezydenta Ukrainy na oficjalnej stronie internetowej.

  • 18:13

    Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow oświadczył w sobotę, że obrona powietrzna kraju jest dla niego osobistym wyzwaniem. Dodał, że w Kijowie to zadanie zostało wypełnione, a obecnie wzmacniana jest obrona Lwowa, Charkowa, Dniepru, Zaporoża i Odessy.

  • 16:43

    Od początku inwazji Rosji na Ukrainę zginęło ponad 9 tys. cywilów, a blisko 16 tys. zostało rannych - poinformowało na swojej stronie internetowej Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka (OHCHR).

    Według potwierdzonych danych ONZ, wśród zabitych jest 4202 mężczyzn, 2506 kobiet, 281 chłopców i 225 dziewcząt, a płeć 29 dzieci i 1934 dorosłych nie została jeszcze ustalona. Regiony o największej liczbie ofiar wśród ludności cywilnej to obwody doniecki, charkowski, chersoński, kijowski i ługański.

    W raporcie wskazano, że rzeczywiste liczby ofiar cywilnych są znacznie wyższe, ponieważ występują opóźnienia w otrzymywaniu informacji z miejsc, w których toczą się walki, a wiele doniesień jest wciąż niepotwierdzonych. Dotyczy to w szczególności Mariupola, Lisiczańska, Popasnej i Siewierodoniecka, gdzie zgłaszane są liczne ofiary wśród ludności cywilnej.

    Według ONZ najczęstszą przyczyną śmierci cywilów były ataki rakietowe i bombowe, wybuchy min i niewypałów.

    Misja Monitorowania Praw Człowieka ONZ na Ukrainie (UNHRM) stwierdziła, że w ciągu 500 dni wojny na pełną skalę zginęło trzy razy więcej cywilów niż w poprzednich ośmiu latach działań wojennych we wschodniej Ukrainie.

  • 16:05

    Wielka Brytania będzie nadal wspierać Ukrainę w wojnie obronnej z Rosją, ale zniechęca do używania amunicji kasetowej - oświadczył w sobotę premier Rishi Sunak odnosząc się do decyzji prezydenta USA Joe Bidena o przekazaniu jej Ukrainie.

    Sunak zaznaczył, że Wielka Brytania jest "sygnatariuszem konwencji, która zakazuje produkcji lub używania amunicji kasetowej, i zniechęca do jej stosowania".

  • 15:37

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powraca z Turcji z internowanymi tam wcześniej dowódcami obrony zakładów Azowstal w Mariupolu.

    Zgodnie z ustaleniami z Rosją oficerowie ci mieli pozostać w Turcji do końca wojny.

  • 13:23

    Liczba osób zabitych w wyniku rosyjskiego ataku na miasto Łyman w Donbasie wzrosła do ośmiu, a bilans rannych zwiększył się do 13 - podało w sobotę MSW Ukrainy. Wcześniej informowano o sześciu zabitych i pięciu rannych.

    Rosyjskie wojska ostrzelały miasto z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych około godz. 10 rano (godz. 9 w Polsce). Uszkodzone zostały budynek mieszkalny i sklep. Na miejscu prowadzą działania ratownicy medyczni i policjanci - przekazał wcześniej gubernator obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy Pawło Kyryłenko.

  • 13:08

    W rosyjskim areszcie śledczym w Doniecku nie widziałem nieba i słońca przez prawie pół roku - przyznał Swiatosław Siryj, ukraiński wojskowy z pułku Azow, który bronił zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy. Relację żołnierza przytoczyła w sobotę agencja UNIAN.

    Siryj powiedział, że spędził w obozie dla jeńców w Ołeniwce dwa miesiące. Został stamtąd wywieziony do aresztu dwa tygodnie przed atakiem na obóz, przeprowadzonym w lipcu ubiegłego roku. Według strony ukraińskiej zginęło wówczas ponad 50 wojskowych.

    "W Ołeniwce można było wyjść na zewnątrz, pooddychać świeżym powietrzem, był dostęp do toalety, wody, literatury, trochę więcej jedzenia" - wspominał żołnierz. Według niego areszt śledczy w Doniecku to "najgorsze miejsce, do którego może trafić jeniec".

  • 13:04

    Większość Niemców jest zwolennikami przystąpienia Ukrainy do NATO. Zdecydowana większość opowiada się też za natychmiastowym rozpoczęciem rozmów między Ukrainą i Rosją w sprawie zakończenia wojny - wynika z sondażu przeprowadzonego przez instytut YouGov na zlecenie agencji dpa.

    42 proc. ankietowanych chciałoby przystąpienia Ukrainy do NATO dopiero po zakończeniu wojny, natomiast 13 proc. opowiada się za natychmiastową akcesją tego kraju, nawet w warunkach rosyjskiej agresji.

    29 proc. Niemców sprzeciwia się dołączeniu Ukrainy do sojuszu, którego istotą jest wzajemna pomoc wojskowa w przypadku ataku z zewnątrz.

  • 12:57

    W związku z 500. dniem rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie na pełną skalę ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar wymieniła w sobotę kilka faktów dotyczących trwającej wojny. Podkreśliła m.in., że jest to "pierwsza wojna dronów". Wiceminister zaznaczyła, że bezzałogowe aparaty powietrzne, lądowe i wodne, są zintegrowane z każdym etapem działań bojowych.


    "500 dni plus osiem lat prawdziwego doświadczenia bojowego: żadna współczesna armia świata nie była wykorzystana w wojnie o tak wysokiej intensywności".

    Ukraińska obrona przeciwlotnicza po raz pierwszy na świecie połączyła i skutecznie wykorzystała nowe zachodnie zestawy i systemy z czasów ZSRR, a także myśliwce i mobilne grupy przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych - oznajmiła przedstawicielka rządu w Kijowie.

    Działania ofensywne ukraińskich sił zbrojnych skorygowały jeden z fundamentalnych postulatów nauk wojskowych dotyczących konieczności kilkukrotnej przewagi w liczbie wojskowych i sprzętu podczas ofensywy - kontynuowała wiceminister. Ponadto ukraińska armia prowadzi ofensywę i wyzwala terytoria w warunkach przewagi przeciwnika pod względem liczebności składu osobowego i uzbrojenia - przypomniała Malar.

    Podkreśliła również, że na froncie walczy 5 tys. kobiet, a łącznie w Siłach Zbrojnych Ukrainy służy ich 42 tys. "Należy też zauważyć, że nasi wojskowi po raz pierwszy strącili ponaddźwiękową rosyjską rakietę Kindżał. Cel zestrzelono przy pomocy amerykańskiego zestawu Patriot" - dodała wiceminister.

    Wojna Rosji przeciwko Ukrainie to największy konflikt w Europie od czasów II wojny światowej.

  • 11:36

    Rosyjskie wojska kontynuują zaminowywanie okupowanej Zaporoskiej Elektrowni Atomowej i obiektów na jej terenie - poinformował w sobotę wywiad wojskowy Ukrainy.

    Według HUR obecnie na teren Zaporoskiej Elektrowni Atomowej dostarczane są miny i materiały wybuchowe. W pomieszczeniach technicznych i maszynowniach znajdują się zdalnie sterowane minowe zapory przeciwpiechotne - twierdzi ukraiński wywiad.

    Головне управління розвідки МО України

    ‼️ Ворог продовжує мінування ЗАЕС Окупанти продовжують мінування Запорізької атомної електростанції та об’єктів на території станції. Наразі на територію ЗАЕС доставляються міни та вибухові речовини. В технічних приміщеннях та у машинних залах встановлені мінно-вибухові загородження, які складаються з керованих дистанційно та некерованих протипіхотних мін спрямованого типу. Здебільшого використовуються міни спрямованого типу радянських зразків: МОН-50, МОН-90, МОН-100, МОН-200. ГУР в інших соціальних мережах: 🔹Facebook 🔹YouTube 🔹 Viber 🔹Instagram 🔹Twitter 🔹 TikTok

  • 11:35

    Co najmniej sześć osób zginęło, a pięć zostało rannych w sobotę w rosyjskim ostrzale Łymanu w obwodzie donieckim - poinformował Pawło Kyryłenko, szef władz tego regionu na wschodzie Ukrainy.

    Rosyjskie wojska ostrzelały miasto z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych około godz. 10 rano (godz. 9 w Polsce). Uszkodzone zostały dom i sklep. Na miejscu prowadzą działania ratownicy medyczni i policjanci.

  • 10:28

    Dwa tygodnie po rebelii wymierzonej we władze Rosji szef najemniczej Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn jest nadal niezbędny Władimirowi Putinowi - ocenił amerykański dziennik "Wall Street Journal".

    Jak podkreślono w piątkowym artykule, Kreml usiłuje ograniczyć wpływy właściciela wagnerowców, starając się jednocześnie nie stracić najważniejszego zasobu Grupy Wagnera, czyli 25 tys. bojowników.


    "Wydawało się, że dwa tygodnie temu Putin powstrzymał największe w historii wyzwanie rzucone swoim rządom. Prigożyn zgodził się przenieść na Białoruś po odwołaniu 'marszu na Moskwę'. Umowa obejmowała włączenie wielu jego najemników do regularnej armii rosyjskiej. Grupa Wagnera, fundament potęgi Prigożyna, nie byłaby już odrębną siłą bojową. (...) Niewiele z tego wszystkiego rozwinęło się jednak zgodnie z planem"

    Białoruski autorytarny lider Alaksandr Łukaszenka przyznał, że Prigożyn nadal przebywa w Rosji, a część z jego wojsk wciąż znajduje się w bazach na południu kraju lub na okupowanych terenach Ukrainy. "Wskazuje to na ogromną rolę, jaką Prigożyn odegrał na 'dworze' Putina w okresie poprzedzającym nieudane powstanie" - ocenił "WSJ".

    "Putin nie może się go tak po prostu pozbyć, co oczywiście pokazuje słabość przywódcy. Są zbyt powiązani finansowo i militarnie" - zaznaczyła Theresa Fallon, dyrektor brukselskiego think tanku Centre for Russia Europe Asia Studies.

  • 8:59

  • 8:40

    Po okresie uspokojenia w czerwcu, w ciągu ostatnich siedmiu dni Bachmut ponownie stał się miejscem jednych z najbardziej intensywnych walk na froncie wojny Ukrainy z Rosją - przekazało dziś brytyjskie ministerstwo obrony.

    W codziennej aktualizacji wywiadowczej podano, że siły ukraińskie czynią stałe postępy zarówno na północ, jak też na południe od zajmowanego przez Rosjan miasta, podczas gdy rosyjscy obrońcy najprawdopodobniej zmagają się ze słabym morale, faktem, że są mieszaniną zróżnicowanych jednostek oraz ograniczoną zdolnością do wykrywania i atakowania ukraińskiej artylerii.

    "Rosyjscy przywódcy niemal na pewno uważają za politycznie niedopuszczalne oddanie Bachmutu, który ma symboliczne znaczenie jako jedna z niewielu zdobyczy (Kremla) w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Jest jednak wysoce prawdopodobne, że (najeźdźcy) posiadają niewiele dodatkowych rezerw do zaangażowania w tym sektorze" - oceniono w raporcie brytyjskiego ministerstwa.

  • 8:29

    Wyspa Węży to niewielka wysepka o powierzchni 0,17 km kw. znajdująca się w północno-zachodniej części Morza Czarnego, około 35 km na wschód od delty Dunaju, przy granicy Ukrainy z Rumunią. Wojska rosyjskie zajęły ten obszar w początkowej fazie inwazji na Ukrainę. Następnie, według strony ukraińskiej, rozmieściły tam zmodernizowane systemy rakiet przeciwlotniczych, stacje walki elektronicznej i inną broń oraz sprzęt, by zapewnić osłonę dla ewentualnego desantu lub zmasowanego ostrzału Odessy. Wojska ukraińskie odbiły wyspę w czerwcu 2022 roku.

    24 lutego 2022 roku, w pierwszym dniu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, wyspa stała się celem ataku. Wydarzenie to zostało szeroko nagłośnione, gdy pojawiło się nagranie, na którym słychać, jak załoga rosyjskiego krążownika Moskwa nakazuje ukraińskim żołnierzom poddanie się. W odpowiedzi usłyszała: "Rosyjski okręcie wojenny, p... się!". Odpowiedź ta stała się wiralem.

  • 8:18

    W 500. dniu rosyjskiej agresji na pełną skalę przeciwko Ukrainie prezydent Wołodymyr Zełenski udał się na Wyspę Węży na Morzu Czarnym. Uczcił pamięć ukraińskich wojskowych, którzy oddali życie w walce o to miejsce.

    "500 dni wojny na pełną skalę. Wyspa Węży. Wolna wyspa wolnej Ukrainy" - napisał prezydent w mediach społecznościowych.

    "Jestem wdzięczny wszystkim, którzy walczyli tu przeciwko (rosyjskim) okupantom. Uczciliśmy pamięć o bohaterach, którzy oddali życie w tej bitwie - jednej z najważniejszych podczas pełnowymiarowej wojny" - dodał.

    Zełenski podziękował wszystkim walczącym o bezpieczeństwo na Morzu Czarnym i o ukraińskie zwycięstwo. Do wpisu dołączył wideo nagrane na Wyspie Węży.

  • 7:19

    Prezydent USA Joe Biden: Nie sądzę, że mamy w NATO zgodę na wprowadzenie Ukrainy do Sojuszu akurat teraz, gdy trwa tam wojna. Gdybyśmy to zrobili, to przecież musielibyśmy bronić każdego centymetra terytorium NATO, bez względu na wszystko, a to oznaczałoby wojnę NATO z Rosją. Myślę więc, że musimy nakreślić mapę drogową dla członkostwa Ukrainy w NATO.

  • 4:52

    Jeśli Rosja nie zgodzi się na przedłużenie umowy umożliwiającej bezpieczny eksport zboża i nawozów z ukraińskich portów, państwa zachodnie prawdopodobnie nie będą dalej współpracować z ONZ i pomagać Moskwie w eksporcie jej produktów rolnych - zapowiedział Martin Griffiths, podsekretarz generalny ds. humanitarnych i koordynator ds. pomocy w sytuacjach kryzysowych w ONZ.

  • 4:47

    Instytut Studiów nad Wojną: siły ukraińskie osiągnęły znaczące taktycznie korzyści w rejonie Bachmutu i kontynuowały operacje kontrofensywne w co najmniej trzech innych sektorach frontu.

  • 4:31

    - Cały świat jest zainteresowany funkcjonowaniem korytarza zbożowego. Bardzo ważne jest, abyśmy zaczęli działać z partnerami w taki sposób, aby życie korytarza zbożowego, a co za tym idzie życie ludzi na innych kontynentach, w tym w Azji i Afryce, nie zależało od nastroju, w jakim obudził się prezydent Federacji Rosyjskiej - powiedział Wołodymyr Zełenski po spotkaniu z Recepem Tayyipem Erdoganem.

    - Mamy dzisiaj ten korytarz. Jest zorganizowany z powodu rosyjskiej blokady Morza Czarnego. Nie możemy się zbierać za każdym razem, aby zastanowić się, jak ludzie na świecie będą żyć przez najbliższe dwa miesiące i jak ponownie negocjować. Dlatego bardzo ważne jest, aby ten korytarz nie był zależny od życzeń jednego państwa - podkreślił ukraiński prezydent.

  • 3:54

  • 2:53

    Główny doradca Pentagonu Colin Kahl podczas spotkania z dziennikarzami odmówił spekulacji na temat Prigożyna. – Gdzie on jest, co knuje, nie mam pojęcia – powiedział.

    - Oczywiste jest, że rosyjskie władze próbują systematycznie demontować jego imperium i umieszczać części w różnych miejscach. Myślę, że ostateczna gra, jaką Putin ma dla Prigożyna i pozostałości po Grupie Wagnera, pozostaje do ustalenia – dodał.

  • 2:42

    Erdogan podkreślił, że Rosja i Ukraina "powinny wrócić do rozmów pokojowych". - I chcę jeszcze raz podkreślić jedną rzecz: nikt nie straci na nadejściu sprawiedliwego pokoju - oświadczył.

    Zapewnił przy tym, że Turcja będzie wspierać odbudowę Ukrainy. - Nasze firmy budowlane, które są liderami tego rynku na Ukrainie, pomogą naszym ukraińskim przyjaciołom w odbudowie kraju - obiecał.

  • 2:35

    Ukraina zasługuje na przystąpienie do NATO - powiedział prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan po spotkaniu w Stambule z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

    - Od aneksji Krymu, wbrew prawu międzynarodowemu, do dziś deklarujemy na wszystkich platformach nasze poparcie dla integralności terytorialnej, suwerenności i niepodległości Ukrainy. A naszą solidarność z Ukrainą okazaliśmy w praktyce, udzielając konkretnej pomocy w sferze politycznej, gospodarczej, humanitarnej i technicznej. Staliśmy się również krajem, który czyni największe wysiłki, aby zakończyć wojnę - mówił Erdogan po spotkaniu z Zełenskim.

  • 2:28

    "W odpowiednim czasie, na dużą skalę i bardzo potrzebny" - tak określił Wołodymyr Zełenski najnowszy amerykański pakiet pomocy militarnej dla Kijowa. Prezydent Ukrainy na Twitterze podziękował prezydentowi USA Joe Bidenowi za wsparcie, które obejmuje m.in. broń kasetową.

    "Jesteśmy wdzięczni narodowi amerykańskiemu i prezydentowi Josephowi Bidenowi za zdecydowane kroki, które przybliżają Ukrainę do zwycięstwa nad wrogiem, a demokrację do zwycięstwa nad dyktaturą. Rozbudowa zdolności obronnych Ukrainy dostarczy nowych narzędzi do deokupacji naszych ziem i przybliżenia pokoju" – napisał Zełenski.

  • 2:06

  • 1:39

    Prezydent USA Joe Biden powiedział w piątek w wywiadzie dla CNN, że decyzja o przekazaniu Ukrainie broni kasetowej była bardzo trudna, ale ocenił, że Kijów potrzebuje tej amunicji, by uniemożliwić Rosji zatrzymanie kontrofensywy.

  • 1:24

    Administracja USA ogłosiła w piątek nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy, wart 800 milionów dolarów.

    Jak podał w komunikacie Departament Stanu, nowy pakiet - już 42. od początku rosyjskiej inwazji - po raz pierwszy zawiera oprócz wspomnianej amunicji kasetowej także precyzyjne rakiety, amunicję do systemów HIMARS, dodatkowe haubice kalibru 155 mm wraz z amunicją, rakiety do systemów obrony powietrznej, rakiety przeciwpancerne i wozy opancerzone Bradley i Stryker.

  • 1:12

    Przez rosyjski ostrzał Lwowa dach nad głową straciło około 60 rodzin - poinformował w piątek mer miasta Andrij Sadowy. Zapowiedział odbudowanie zniszczonego w ataku zabytkowego budynku.

    "Odbudujemy zniszczony zabytkowy budynek. Ale to nie będzie jutro" - podkreślił mer. Zaznaczył, że osoby poszkodowane otrzymają wsparcie od miasta w znalezieniu zakwaterowania.

    W wyniku rosyjskiego ataku pociskami manewrującymi typu Kalibr na Lwów w nocy z 5 na 6 czerwca zginęło 10 osób, a ponad 40 zostało rannych.

  • 0:59

    Ukraina odzyskała ciała żołnierzy, którzy zginęli w ataku na obóz jeniecki w Ołeniwce latem ubiegłego roku - poinformował w piątek Dmytro Łubinec, ukraiński rzecznik praw człowieka.

    "Atak terrorystyczny w Ołeniwce: Ukrainie udało się odzyskać ciała ukraińskich obrońców. Większość z nich jest zidentyfikowana" - napisał rzecznik w mediach społecznościowych. Zaznaczył, że ofiary ataku w Ołeniwce to osoby posiadające oficjalny status jeńców wojskowych.

    29 lipca 2022 roku w obozie w Ołeniwce na terytorium tzw. Donieckiej Republiki Ludowej doszło do wybuchu, w wyniku którego zginęło co najmniej 53 ukraińskich jeńców wojennych, w tym uczestnicy obrony Azowstalu, a ponad 70 zostało ciężko rannych. W ocenie władz w Kijowie był to celowy akt terrorystyczny dokonany przez siły rosyjskie.

Autorka/Autor:red.

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: ZelenskyyUa/TWITTER

Tagi:
Raporty: