"Śmigłowiec wroga próbował przeprowadzić atak na Nju-Jork, lecz został zatrzymany". Ukraińcy zestrzelili Mi-24 

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters
Wymiana jeńców Rosji z Ukrainą. Do domu wrócili obrońcy Mariupola
Wymiana jeńców Rosji z Ukrainą. Do domu wrócili obrońcy MariupolaReuters/Coordination Headquarters fot the Treatment of Prisoners of War
wideo 2/3
Wymiana jeńców Rosji z Ukrainą. Do domu wrócili obrońcy MariupolaReuters/Coordination Headquarters fot the Treatment of Prisoners of War

Rosyjska inwazja zbrojna na Ukrainę trwa od 453 dni. "Śmigłowiec wroga próbował przeprowadzić atak ogniowy na wioskę Nju-Jork, lecz został zatrzymany przez strzelca przeciwlotniczego dywizjonu" - przekazała ukraińska 24. Samodzielna Brygada Zmechanizowana. Dodano, że zestrzelona maszyna to śmigłowiec bojowy Mi-24. Tego samego dnia Rosjanie przypuścili atak na obwód dniepropetrowski. W miejscowości Dniepr zniszczone zostały między innymi budynki pogotowia ratunkowego - przekazało ukraińskie MSW. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 4:29

    Instytut Studiów nad Wojną (ISW) przekazał, że "oddziały Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego (RDK) i Legionu Wolności Rosji (LSR) przeprowadziły atak na obwód biełgorodzki w Rosji". Amerykański think tank, powołując się na źródła rosyjskie, poinformował, że oddziały RDK i LSR składające się z kilku pojazdów opancerzonych przekroczyły granicę i zajęły Kazinkę, osadę w obwodzie biełgorodzkim położonej 600 metrów od granicy z obwodem sumskim.

    Źródła rosyjskie twierdziły, że ugrupowanie zajęło następnie osady Głotowo i Górę Podol – położone odpowiednio 3 i 5 kilometrów od granicy. "Chociaż niektórzy rosyjscy blogerzy prowojenni kwestionowali informacje o zajęciu Głotowa i Góry Podol, ale potwierdzali, że siły RDK dotarły do Domu Kultury w Głotowie" – przekazał Instytut. ISW zastrzegł, że nie zaobserwował jeszcze geolokalizacyjnego potwierdzenia, że RDK lub LSR dotarły do Głotowa lub Góry Podol.

  • 2:54

    Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

  • 1:56

    Polska jako pierwsza odpowiedziała na międzynarodowy apel Ukrainy o pilną dostawę karetek na linię frontu wojny z Rosją i w ciągu doby dostarczyła do Kijowa 26 takich pojazdów – oświadczył wiceminister obrony Ukrainy Ołeksandr Poliszczuk.

    Uroczyste przekazanie karetek odbyło się w poniedziałek wieczorem. W drodze na Ukrainę są kolejne samochody. Polska zapowiedziała ogółem przekazanie 45 wozów ratunkowych.

  • 1:26

    W Biełgorodzie doszło do ataku na budynki Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej i departamentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych - poinformowała ukraińska agencja Unian na podstawie doniesień Biełgorod Telegram i SOTA.

    W poniedziałek walczący po stronie Ukrainy "Korpus Ochotniczy Rosji" ogłosił, że wkroczył na terytorium obwodu biełgorodzkiego. Później pojawiły się informacja o wyzwoleniu wsi Kozinka i wejściu do miasta Grajoworon jednostek Korpusu. Opublikowane zostały też nagranie video z pożaru na przejściu granicznym, władze rosyjskie wprowadziły w regionie reżim operacji antyterrorystycznej - informuje Unian

  • 0:34

  • 23:42

    - Prezydent Biden wyraźnie podkreślił, że zaczniemy szkolić ukraińskie wojsko do pilotowania F-16. I będziemy współpracować z naszymi sojusznikami i partnerami, aby zapewnić Ukrainie samoloty F-16 – powiedział rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller.

    Zaznaczył, że nie wie jeszcze, kiedy i jak to się stanie, ani z jakich krajów będą dostarczone samoloty. - Ale to jest dla nas priorytetem i zaczniemy go wdrażać w najbliższych miesiącach - podkreślił przedstawiciel Departamentu Stanu .

  • 22:49

    W ostatnich dniach na przejściach granicznych coraz więcej Finów i innych obywateli UE, udających się do Rosji np. po tanie paliwo musiało zawrócić. Tych, którzy przejechali przez granicę, FSB - po wejściu Finów do NATO - wypytywała m.in. o stopień wojskowy – podają fińskie media.

  • 22:36

    "Zostaliśmy poinformowani, że Grupa Wagnera stara się przewieźć przez Mali sprzęt na potrzeby wojny Rosji i jest gotowa, by używać fałszywych dokumentów dla tych transakcji" - powiedział rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller. Dodał, że USA posiadają informację, że firma wojskowa kierowana przez oligarchę Jewgienija Prigożyna chce kupić broń z krajów trzecich, kierując ją przez Mali, tak by ukryć te objęte sankcjami transakcje. Dodał jednak, że dotąd nie ma informacji, by udało im się sfinalizować te zakupy.

    Urzędnik nie podał, skąd Rosjanie próbowali pozyskać broń, jednak zasugerował, że jest to osobny przypadek od incydentu z grudnia, kiedy według USA broń i amunicję Rosji potajemnie sprzedać miała Republika Południowej Afryki.

  • 22:27

    Społeczność międzynarodowa byłaby w błędzie, gdyby uważała, że wojna na Ukrainie całkowicie osłabiła Rosję i że nie jest ona już zdolna do nowych strategicznych "niespodzianek" - powiedziała w poniedziałek łotewska minister obrony Inara Murniece.

  • 22:18

    Rosjanie wywożą z anektowanego Krymu dokumenty i inne dowody, świadczące o ich nielegalnych działaniach - powiedziała w poniedziałek telewizji Espreso rzeczniczka armii ukraińskiej na południu kraju Natalia Humeniuk.

    Według niej Rosjanie próbują wywieźć przez Most Kerczeński "wszystko to, co dla nich wartościowe, i to, co może być wartościowe dla międzynarodowego trybunału". Są to dokumenty, które potwierdzają ich bezprawne działania - dodała.

    Rzeczniczka przekazała też, że wywożą wszystko to, co może być wykorzystane przeciwko nim po ewentualnym odzyskaniu przez Kijów kontroli nad półwyspem.

    Przedstawiciele sił okupacyjnych wywożą również członków swoich rodzin, a niektórzy wojskowi piszą wnioski o urlop i chcą opuścić półwysep - powiedziała Humeniuk.

  • 22:11

    Rosjanie przypuścili atak na obwód dniepropetrowski. W miejscowości Dniepr między innymi ranny został 27-latek, uszkodzono 25 samochodów osobowych i 2 autobusy oraz zniszczone zostały budynki pogotowia ratunkowego - przekazało ukraińskie MSW.

  • 22:00

    "Śmigłowiec wroga próbował przeprowadzić atak ogniowy na wioskę Nju-Jork, lecz został zatrzymany przez strzelca przeciwlotniczego dywizjonu rakietowo-artyleryjskiego 24. Brygady celnym strzałem z pocisku Igła. Po trafieniu wrogi śmigłowiec rozbił się na terytorium kontrolowanym przez wroga w pobliżu tymczasowo okupowanej Horliwki" - poinformowała na Facebooku ukraińska 24. Samodzielna Brygada Zmechanizowana imienia króla Daniela Halickiego. Dodano, że zestrzelona maszyna to Mi-24.

    "Najeźdźcom życzymy: niech im ziemia lekką będzie" - dodano we wpisie.

    Mi-24 (w kodzie NATO Hind) to ciężki śmigłowiec bojowy opracowany w Związku Radzieckim i produkowany tam do 1989 roku. Śmigłowce tego typu ma dziś na wyposażeniu około 50 państw.

    Igła (oznaczenie NATO SA-18 Grouse) to ręczny, naprowadzany na podczerwień system pocisków ziemia-powietrze produkowany w Związku Radzieckim, a później w Rosji.

  • 21:31

    - Bardzo jasno powiedzieliśmy Ukraińcom, że nie umożliwiamy, ani nie zachęcamy do ataków poza ich granicami, ale myślę, że warto przypomnieć wszystkim, że to Rosja rozpoczęła tę wojnę, że to Rosja kontynuuje ataki na cywilów na Ukrainie. (...) Więc do Ukrainy należy decyzja, jak prowadzić swoje operacje wojskowe - powiedział rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller podczas briefingu prasowego, zapytany o ataki rosyjskich formacji walczących po stronie Ukrainy w region przygraniczny w rosyjskim obwodzie biełgorodzkim.

  • 21:14

    Ukraińscy piloci myśliwców wkrótce rozpoczną szkolenie na myśliwcach F-16 - zapowiedział holenderski minister spraw zagranicznych Wopke Hoekstra w Brukseli.

    Nie podał daty ani terminu
    rozpoczęcia szkolenia, ale powiedział, że wcześniejsze decyzje o wsparciu wojskowym również często były realizowane "bardzo szybko".

    Hoekstra odmówił komentarza, czy szkolenia odbędą się w Holandii. Nie powiedział również, czy będą używane holenderskie F-16 ani czy wezmą w nich udział holenderscy instruktorzy.

  • 19:48

  • 19:21

    Ukraińskie siły przesunęły się minionej doby o 200-400 metrów naprzód na różnych odcinkach pod Bachmutem w Donbasie - powiadomił w poniedziałek rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Czerewaty.

    Strona rosyjska wciąż próbuje przejąć pełną kontrolę nad Bachmutem i jest to ich priorytetowy cel - podkreślił rzecznik, cytowany przez portal RBK-Ukraina. Siły przeciwnika obecnie próbują zająć miejsce, w którym ukraińskie jednostki wciąż utrzymują obronę, czyli południowo-zachodnią część miasta - dodał.

  • 19:04

    W obwodzie biełgorodzkim w Rosji, przy granicy z Ukrainą, trwa pilna ewakuacja obiektu "Biełgorod-22", w którym magazynowana jest amunicja jądrowa - poinformował w poniedziałek Andrij Jusow z ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR).

    Przedstawiciel HUR ocenił, że wśród przedstawicieli rosyjskich władz obserwowana jest panika w związku z wydarzeniami w regionie. Za działania dywersyjne w tym regionie odpowiedzialność wzięły na siebie walczące po stronie ukraińskiej Rosyjski Korpus Ochotniczy oraz legion "Wolność Rosji".

  • 19:00

    Frank Kendall, urzędnik Pentagonu odpowiadający za Siły Powietrzne i Siły Kosmiczne, odniósł się do kwestii przekazania F-16 Ukrainie podczas wystąpienia w George Washington University w Waszyngtonie. Jak przyznał, aby samoloty trafiły na Ukrainę, potrzeba "rozwiązać wiele szczegółów" i zajmie to w "najlepszym wypadku kilka miesięcy".

    Nie wykluczył przy tym przekazania stronie ukraińskiej przez USA własnych myśliwców.

  • 18:35

    - Oczekujemy nowych spotkań i rozmów, na razie przede wszystkim to wizyty u nas, w naszym państwie. Będzie jeszcze broń dla naszych żołnierzy - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na nagraniu opublikowanym w poniedziałek.

    Jak zaznaczył, Ukraina "robi wszystko, by decyzja na szczycie" NATO w Wilnie w lipcu, "była taką, która zadziała".

  • 17:45

    W okupowanym Mariupolu spłonęła rosyjska flaga. Ukraińcy spalili ją na plaży - poinformowali lojalni wobec władz w Kijowie mariupolscy radni.

    "Mariupol to Ukraina! Mieszkańcy miasta spalili rosyjską flagę na plaży. Tą akcją pokazali, że nie chcą żyć pod rządami okupantów" - podkreślili we wpisie na kanale Telegram przedstawiciele władz okupowanego miasta, którzy przebywają poza jego granicami.

  • 16:37

  • 16:03

    Nie mogę podać dokładniej liczby myśliwców F-16, które dostaniemy od zachodnich sojuszników, ale będzie ich kilkadziesiąt - powiedział w rozmowie z PAP rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ihnat. Jak dodał, aby wymienić posowiecką flotę powietrzną, Ukraina potrzebuje około 150 myśliwców.

    Ihnat podkreśla, że Ukraina musi wymienić całą flotę powietrzną, ponieważ w większości składa się ona ze starych samolotów produkcji ZSRR.

  • 14:21

    Gubernator obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow poinformował, że "grupa sabotażowa i rozpoznawcza ukraińskich sił zbrojnych weszła na teren rejonu grajworońskiego" i że są "podejmowane niezbędne środki w celu wyeliminowania przeciwnika".

    Wcześniej rosyjskie niezależne kanały na Telegramie przekazały, że Rosyjski Korpus Ochotniczy i legion Wolna Rosja (mające walczyć po stronie wojsk ukraińskich) ogłosiły "wyzwolenie" wsi Kozinka w obwodzie biełgorodzkim, a także wkroczenie do miasta Grajworon, gdzie wezwały mieszkańców do pozostania w domu i "nie stawiania oporu".

    Przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego Andrij Jusow, komentując te doniesienia, przekazał, że w obwodzie biełgorodzkim prowadzona jest operacja "utworzenia strefy bezpieczeństwa" wyłącznie z udziałem Rosjan, a jej celem jest "obrona ukraińskich cywilów przed ostrzałami i atakami terrorystycznymi".

  • 13:10

    To dobrze, że państwa G7 przygotowały grunt pod dostarczenie Ukrainie myśliwców i mam nadzieję, iż wkrótce będziemy mogli dostarczyć jej ten rodzaj broni - powiedział szef unijnej dyplomacji Josep Borrell przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych państw UE, pytany o potencjalne dostawy samolotów F-16.

    Borrell został zapytany w Brukseli o aktualizację informacji dotyczących potencjalnych dostaw samolotów F-16 Ukrainie.

    - Szkolenia pilotów już się zaczęły. To pierwsza rzecz, którą trzeba zrobić. Mam nadzieję, że wkrótce będziemy mogli dostarczyć Ukrainie ten rodzaj broni - powiedział szef dyplomacji UE.

  • 12:50

    Dania chciałaby być gospodarzem rozmów pokojowych między Ukrainą a Rosją - oświadczył szef duńskiej dyplomacji Lars Lokke Rasmussen przed spotkaniem szefów MSZ państw UE w Brukseli.

    - Jeśli Ukraina uzna, że nadszedł czas na takie spotkanie, to byłoby wspaniale. A jest oczywiste, że Dania chciałaby być gospodarzem - podkreślił Rasmussen w wypowiedzi dla duńskiej agencji prasowej Ritzau w związku ze spotkaniem unijnych ministrów.

  • 12:49

    - Nasze wojska, atakujące na flankach na północ i południe od Bachmutu, nieco zmniejszyły tempo swoich działań, ale mimo to zajmują wzniesienia w pobliżu miasta. Umożliwi nam to ostrzeliwanie rosyjskich pozycji w Bachmucie i utrudni wrogowi pozostanie w tej miejscowości - oznajmiła wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

    - Nadal posuwamy się naprzód, lecz intensywność tych operacji stała się mniejsza, ponieważ przeciwnik ściągnął na kierunek bachmucki dodatkowe siły. Nasze ataki osłabły szczególnie na terenach na północ od miasta, dlatego nacieramy głównie na południu - poinformowała Malar na antenie ukraińskiej telewizji.

    Wiceminister potwierdziła, że Bachmut wciąż nie został zdobyty przez rosyjskie wojska, ponieważ siły ukraińskie wciąż kontrolują niewielki skrawek miasta.

  • 11:34

    "Z portu w okupowanym Mariupolu do Rostowa nad Donem wypłynął kolejny rosyjski statek z dwoma tysiącami ton skradzionego ukraińskiego zboża" - poinformował doradca lojalnego wobec władz w Kijowie mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

    Mariupol jest położony nad Morzem Azowskim. Do wpisu na kanale Telegram Andriuszczenko dodał zdjęcia.

  • 11:13

    Ukraińskie i rosyjskie wojska, walczące o Bachmut na wschodzie Ukrainy od sierpnia 2022 roku, poniosły w tym mieście gigantyczne straty. Wynik tego starcia można ocenić jako remis, ale najważniejszym efektem bitwy jest wyniszczenie rosyjskiej najemniczej Grupy Wagnera - ocenił emerytowany brytyjski generał Richard Barrons.

    Barrons, szef Dowództwa Sił Połączonych Wielkiej Brytanii (obecnie Dowództwo Strategiczne) w latach 2013-2016, zauważył w wywiadzie dla telewizji Sky News, że wykorzystanie przez siły inwazyjne bardzo dużych zasobów amunicji w Bachmucie utrudni Rosjanom przygotowania na zapowiadaną kontrofensywę wojsk ukraińskich.

    Kolejnym wyzwaniem dla najeźdźców jest - według generała - konieczność przerzucenia pod Bachmut dodatkowych sił, żeby powstrzymać ukraińskie operacje zaczepne na północ i południe od miasta. Uniemożliwia to agresorom próbę przejęcia inicjatywy na froncie - podkreślił emerytowany generał.

  • 10:49

    Wielozadaniowy rosyjski myśliwiec czwartej generacji Su-35 został zniszczony w obwodzie chersońskim w niedzielę wieczorem - poinformowały w poniedziałkowym komunikacie siły powietrzne Ukrainy.

    "O jeden samolot wroga mniej! Pod koniec dnia 21 maja rosyjski myśliwiec Su-35 miał 'negatywny start' na wodach terytorialnych Ukrainy w obwodzie chersońskim!" - podało ukraińskie wojsko na kanale Telegram. Od początku agresji Ukraińcy zniszczyli 309 rosyjskich samolotów i 294 śmigłowce.

  • 10:12

    Emmanuel Macron chce zwiększyć wydatki wojskowe do 413 miliardów euro w ciągu najbliższych siedmiu lat, ale krytycy twierdzą, że 30-procentowy wzrost nie bierze pod uwagę tego, co dzieje się w Ukrainie. Francja planuje inwestować m.in. w cybernetykę i marynarkę, ale opóźnia zamówienia na czołgi i myśliwce - zwraca uwagę w analizie brukselski portal informacyjny Politico.

    "Rosyjska inwazja na Ukrainę charakteryzuje się użyciem na ogromną skalę artylerii i rakiet – powrotem do bardziej tradycyjnego rodzaju działań wojennych. Postzimnowojenni planiści nie brali ich pod uwagę, stawiając na mniejsze, zaawansowane technologicznie i dobrze wyszkolone siły zdolne do działania daleko od swojego kraju. Francuski wieloletni budżet wojskowy – nad którym Zgromadzenie Narodowe rozpocznie głosowanie w tym tygodniu – nadal trzyma się modelu sprzed wojny na Ukrainie, ograniczając ciężkie uzbrojenie takie jak czołgi i transportery opancerzone, jednocześnie zwiększając wydatki na francuskie środki odstraszania nuklearnego i inwestując w zwalczanie nowych zagrożeń w obszarach takich jak przestrzeń kosmiczna, cybernetyka i głębiny morskie" - podkreśla Politico.

  • 9:22

    Jest wysoce prawdopodobne, że w rosyjskich siłach powietrznych powstaje nowa grupa lotnictwa szturmowego, której zadaniem będzie atakowanie celów naziemnych na Ukrainie. Do służby w tej formacji zachęcani są doświadczeni, wykwalifikowani piloci - powiadomiło w poniedziałkowym raporcie brytyjskie ministerstwo obrony.

    Ważną cechą wyróżniającą nowej struktury o nazwie "Sztorm" ma być jej rzekoma "elitarność". Rosyjskie dowództwo wojskowe nie szczędzi pieniędzy, aby przyciągnąć do tego zgrupowania najlepszych pilotów, w tym emerytowanych oficerów sił powietrznych - czytamy w komunikacie resortu opublikowanym na Twitterze.

  • 9:15

  • 8:56

    Najemnicy rosyjskiej Grupy Wagnera prawdopodobnie kontrolują zachodnie granice Bachmutu, ale siły ukraińskie skupiają się na kontratakach na przedmieściach tego miasta położonego w obwodzie donieckim – ocenia w najnowszym raporcie Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

    Według amerykańskiego think tanku przetrzebione walkami w Bachmucie siły Grupy Wagnera nie będą w stanie kontynuować ataków poza granicami miasta. Z kolei do utrzymania kontroli nad nim rosyjskie dowództwo będzie zmuszone do ściągania sił z innych odcinków frontu.

  • 8:32

    Ukraiński państwowy koncern Enerhoatom podał, że kontrolowana przez rosyjskich najeźdźców Zaporoska Elektrownia Atomowa na południu Ukrainy została odcięta od dostaw elektryczności. Jak pokreślono, to już siódmy taki incydent od początku okupacji tego obiektu w marcu 2022 roku.

    Prawdopodobną przyczyną tej sytuacji był pożar w jednej ze stacji elektroenergetycznych w Zaporożu wywołany przeciążeniem sieci. Jak zapewnił szef władz obwodu zaporoskiego Jurij Małaszko, zdarzenie to nie ma związku z rosyjskimi ostrzałami.

    Zaporoska Elektrownia Atomowa, największa siłownia jądrowa w Europie, jest okupowana od początku marca ubiegłego roku. Na jej terenie stacjonują rosyjscy żołnierze, są tam też obecni pracownicy rosyjskiego państwowego koncernu Rosatom. W ostatnich miesiącach wojska najeźdźcy wielokrotnie ostrzeliwały teren elektrowni, stwarzając w ten sposób - w ocenie władz w Kijowie - zagrożenie radiacyjne o trudnych do przewidzenia konsekwencjach.

    Pracownicy obiektu, w tym przedstawiciele kierownictwa elektrowni, byli w ostatnich miesiącach poddawani presji psychicznej i zmuszani do przyjmowania rosyjskich paszportów, a także zawierania umów z Rosatomem pod groźbą utraty zatrudnienia lub nawet mobilizacji do armii wroga.

  • 8:05

    Zaporoska Elektrownia Jądrowa została przełączona na rezerwowe i awaryjne generatory zasilania - poinformował w poniedziałek Wołodymyr Rogow, członek kontrolowanej przez Moskwę rady głównej zaporoskiej administracji.

    Rogow powiedział, że elektrownia została "całkowicie" odłączona od zewnętrznego źródła zasilania po tym, jak Ukraina odcięła kontrolowaną przez siebie linię energetyczną.

    Sekretarz rady miejskiej Zaporoża Anatolij Kurtiew przekazał, że od rana w poniedziałek trwają prace nad przywróceniem zasilania w mieście. "(Zasilanie) częściowo zanikło w Zaporożu z powodu sytuacji awaryjnej w jednym z obiektów energetycznych" – poinformował Kurtiew na Telegramie.

    Strona ukraińska nie skomentowała na razie tych donisień - podaje agencja Reutera.

  • 7:28

    Siły rosyjskie dokonały w nocy z niedzieli na poniedziałek ataku na położone na południowym wschodzie Ukrainy miasto Dniepr, ośrodek administracyjny obwodu dniepropietrowskiego - poinformowały w poniedziałek nad ranem miejscowe władze.

    Media informowały o serii wybuchów w mieście i okolicach. Według agencji RBC-Ukraine dało się słyszeć co najmniej 15 wybuchów podczas 90 minut alarmu przeciwlotniczego.

    "Dzięki naszym systemom obronnym przetrwaliśmy atak. Szczegółowe informacje podamy w odpowiednim czasie" - przekazał na Telegramie szef lokalnej administracji Serhij Łysak.

    "Osiem osób rannych, uszkodzone trzy domy, dziewięć budynków mieszkalnych, przedszkole, sklepy i budynki administracyjne. Dziesiątki pojazdów uszkodzonych lub zniszczonych" - przekazał na Twitterze doradca ukraińskiego ministra spraw wewnętrznych Anton Heraszczenko. Jak dodał 15, rosyjskich dronów i cztery pociski manewrujące zostały zestrzelone przez ukraińską obronę powietrzną.

    Wobec spodziewanej ukraińskiej kontrofensywy Rosja wznowiła w maju ataki dronami i rakietami na ukraińskie miasta, po prawie dwumiesięcznej przerwie. Następują one falami i są najintensywniejsze od początku wojny.

  • 5:51

    Dowódca ukraińskich wojsk lądowych generał Ołeksandr Syrski poinformował w niedzielę, że odwiedził oddziały walczące pod Bachmutem. Przekazał, że na flankach w okolicach Bachmutu siły ukraińskie prowadzą działania ofensywne.

    "Chociaż kontrolujemy teraz okolice miasta, to rola jego obrony nie traci na znaczeniu. Da nam to później możliwość wkroczenia do miasta" - napisał generał Syrski w serwisie Telegram.

    "Operacja obronna trwa. Powinniśmy zniszczyć wroga" - zaapelował ukraiński dowódca.

  • 5:42

    Ukraińskie media poinformowały o serii wybuchów w mieście Dniepr i okolicach.

    Według agencji RBC-Ukraine dało się słyszeć co najmniej 15 wybuchów podczas 90 minut alarmu przeciwlotniczego. "Dzięki naszym systemom obronnym przetrwaliśmy atak. Szczegółowe informacje podamy w odpowiednim czasie" - przekazał na Telegramie szef lokalnej administracji Serhij Łysak.

  • 5:40

    Siły rosyjskie dokonały w nocy z niedzieli na poniedziałek ataku na położone na południowym wschodzie Ukrainy miasto Dniepr, ośrodek administracyjny obwodu dniepropietrowskiego - poinformowały miejscowe władze.

  • 3:32

    Armia ukraińska poinformowała w niedzielę, że rankiem tego dnia ostrzelała sztab jednego z oddziałów rosyjskich w okupowanym Berdiańsku na południu Ukrainy. Trwa ustalanie strat rosyjskich w wyniku ostrzału - podały siły ukraińskie w komunikacie.

  • 3:32

  • 3:32

  • 3:31

    Rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy płk Serhij Czerewaty powiedział w niedzielę BBC, że siły ukraińskie pozostają w Bachmucie w kilku budynkach na zachodzie miasta. Armia wciąż może zaopatrywać te oddziały w amunicję i żywność - dodał.

    Czerewaty zapewnił, że twierdzenia Rosjan o zajęciu Bachmutu są nieprawdą. - Władimir Putin i kłamstwo - to jedno i to samo - oświadczył.

  • 3:31

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w niedzielę, podsumowując szczyt G7, że "świat słyszy stanowisko" jego kraju i że "w każdym znaczącym dla Ukrainy punkcie" jest ona rozumiana przez większość wspólnoty międzynarodowej.

  • 3:30

Autorka/Autor:pqv//now

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty: