Celne ataki ukraińskiej armii. Rosjanie stracili ważny sprzęt

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Wtorek jest 426. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Ukraińskie lotnictwo dokonało w ciągu bieżącego dnia pięć nalotów na rejony koncentracji rosyjskich wojsk i ich sprzętu. Jednostki wojsk rakietowych i artylerii uderzyły z kolei w przeciwlotniczy zestaw rakietowy i stację radiolokacyjną rosyjskich agresorów - poinformował sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych. Prorosyjscy kolaboranci w obwodzie zaporoskim donoszą, że ukraińskie wojsko zaatakowało miasto Tokmak z użyciem amerykańskich systemów HIMARS. Doniesień tych nie potwierdził Kijów. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 4:45

    Instytut Studiów nad Wojną: Siły rosyjskie kontynuowały ataki naziemne wzdłuż linii od Awdijiwki do Doniecka. Siły rosyjskie posuwały się na wschód w kierunku miejscowości Newelskie.

  • 3:12

    Instytut Studiów nad Wojną: wysokiej rangi urzędnicy USA i UE oceniają, że w przypadku udanej ukraińskiej kontrofensywy, prezydent Rosji Władimir Putin nadal nie będzie skłonny do negocjacji.

  • 2:23

    Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

  • 1:20

    Papież Franciszek w orędziu wielkanocnym wyraźnie potępił rosyjską agresję, ale jednocześnie nie zapomina o narodzie rosyjskim - powiedziała prezydent Węgier Katalin Novak w wywiadzie opublikowanym na katolickim portalu Magyar Kurir przed wizytą papieża Franciszka na Węgrzech.

    Prezydent podkreśliła, że wojna na Ukrainie "nie może zakończyć się osiągnięciem przez Rosję jej celów, nawet jeśli w rzeczywistości nie wyznaczyła ona sobie konkretnego celu wojennego", a wojska rosyjskie muszą opuścić okupowane terytoria.

  • 0:34

    Zniszczenia w Kupiańsku po rosyjskich atakach rakietowych

    Zniszczenia w Kupiańsku po rosyjskich atakach rakietowych

    Zniszczenia w Kupiańsku po rosyjskich atakach rakietowych

  • 23:32

    Zdecydowana większość obywateli Niemiec (66 procent) nie wierzy, że Chiny mogłyby pomóc w zakończeniu wojny jako mediator między Rosją a Ukrainą - wynika z badania przeprowadzonego przez instytut badania opinii publicznej Forsa na zlecenie czasopisma "Internationale Politik".

    Tylko niespełna jedna trzecia (31 procent) uważa, że jest to możliwe. Trzy procent odpowiedziało "nie wiem" - pisze we wtorek portal telewizji ARD.

  • 21:52

    RPA. Prezydent Cyril Ramaphosa chce wycofać kraj z Międzynarodowego Trybunału Karnego, by uniknąć zatrzymania Władimira Putina

  • 21:52

    - Nikt i nigdzie na świecie nie może czuć się bezpiecznie, dopóki agresor nie jest pokonany. Tego dowodzi każdy dzień na Ukrainie, wszystko to, co rosyjskie wojska i służby specjalne okupanta robią na naszej ziemi wobec naszych ludzi - powiedział Wołodymyr Zełenski na nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych.

    Jak ocenił, rosyjskie siły marzą, by "przenieść to na ziemie innych narodów". - Wie to cały świat - dodał. Podkreślił, że "cały świat wie też, że Rosję można powstrzymać": siłą ukraińskich obrońców, bronią, prawem, sankcjami i pracą na rzecz sprawiedliwości.

    - Rosja ma przegrać. Świat nie może mieć innego celu - powiedział prezydent. - Każdy przejaw rosyjskiego terroru, każdy dzień agresji to dodatkowe argumenty, że wszystko ma zakończyć się przed trybunałem - w nowej Norymberdze w sprawie raszyzmu, w sprawie tych, którzy niszczą życie i ludzi, którzy mają rakiety przeciwko muzeom i kierowane bomby lotnicze przeciwko cerkwiom - oznajmił Zełenski.

    We wtorek rosyjskie wojsko ostrzelało muzeum w Kupiańsku, zabijając dwie osoby i raniąc 10. W obwodzie chersońskim w miejscowości Kizomys rosyjska armia ostrzelała i zrujnowała cerkiew.

  • 21:31

    Ukraina planuje wprowadzić dodatkowe sankcje wobec Iranu, który wspomaga Rosję dostawami broni, przede wszystkim dronami Shahed. Miałyby obowiązywać przez 50 lat - poinformowała ukraińska minister gospodarki Julia Swyrydenko, cytowana przez portal Kyiv Independent.

    - Wcześniejsze sankcje nałożone przez Ukrainę i naszych partnerów na osoby i firmy bezpośrednio zaangażowane w dostawy broni do Rosji nie zostały, niestety, potraktowane poważnie jako ostrzeżenie – powiedziała Swyrydenko.

    Dodała, że "poparcie dla agresora nie pozostanie bezkarne", a Ukraina pracuje "na rzecz zaangażowania jak największej liczby krajów świata w trudne decyzje" dotyczące dodatkowych sankcji.

    Irańskie drony Shahed, wykorzystywane przez wojsko rosyjskie, zaatakowały Kijów

  • 21:30

    Sześć zniszczonych wskutek rosyjskiej napaści miejscowości na Ukrainie odbudujemy według eksperymentalnego projektu - poinformował we wtorek premier Ukrainy Denys Szmyhal.

    Kompleksowa odbudowa sześciu wyznaczonych miejscowości będzie odbywać się według nowych zasad - zapowiedział ukraiński premier.

    Projekt obejmie: Borodziankę i Moszczun w obwodzie kijowskim, Trościaniec w obwodzie sumskim, Posad-Pokrowske w obwodzie chersońskim, Cyrkuny w obwodzie charkowskim oraz Jahidne w obwodzie czernihowskim.

  • 21:30

    Sześć zniszczonych wskutek rosyjskiej napaści miejscowości na Ukrainie odbudujemy według eksperymentalnego projektu - poinformował premier Ukrainy Denys Szmyhal.

    Projekt obejmie: Borodziankę i Moszczun w obwodzie kijowskim, Trościaniec w obwodzie sumskim, Posad-Pokrowske w obwodzie chersońskim, Cyrkuny w obwodzie charkowskim oraz Jahidne w obwodzie czernihowskim.

    - Wszystkie te miejscowości zostały doszczętnie zniszczone. Teraz właśnie od nich zaczynamy odbudowę zgodnie z zasadą "lepiej niż było" - podkreślił Szmyhal.

    Ukraińcy odbudowują podkijowską wieś Moszczun

  • 21:18

    Troje dzieci wywiezionych z Ukrainy do Rosji wróciło do ojczyzny - poinformowała organizacja Save Ukraine.

    "15 dni podróży, kilkugodzinne przesłuchania na terytorium Rosji i Białorusi, tysiące minut nerwów i stresu - i już nareszcie rodzice są razem ze swoimi dziećmi w ojczyźnie" - napisała organizacja w mediach społecznościowych. "Wspólnymi siłami sprawimy, że każde ukraińskie dziecko wróci do domu" - dodała.

    Według szacunków ukraińskich władz ponad 19 tysięcy dzieci zostało nielegalnie wywiezionych do Rosji. Dokładna liczba jest nieznana w związku z okupacją części terytorium Ukrainy.

    Ewakuacja dzieci z miasteczka Siewiersk

  • 21:10

    Rządzący w RPA Afrykański Kongres Narodowy będzie dążył do wycofania członkostwa tego kraju z Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) - poinformował południowoafrykański prezydent Cyril Ramaphosa.

    W ten sposób władze RPA chcą uchylić się od obowiązku zatrzymania Władimira Putina.

    Pretoria w sierpniu będzie gospodarzem szczytu państw bloku BRICS (należą do niego Brazylia, Rosja, RPA, Chiny i Indie). W myśl prawa międzynarodowego władze RPA będą zobowiązane do zatrzymania Putina, jeśli prezydent Rosji, na którego Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania, pojawi się w tym kraju.

    Nakaz aresztowania dla Putina. Prezes MTK: to ważny moment w procesie wymierzania sprawiedliwości przez Trybunał

  • 20:40

    Rosyjscy okupanci, podobnie jak poprzedniego dnia, ponownie ostrzelali z użyciem ciężkiej artylerii miasta Marganiec i Nikopol - poinformował szef obwodu dniepropietrowskiego Serhij Łysak.

    W wyniku ataku zostały ranne dwie kobiety w wieku 64 i 77 lat.

    Obwód dniepropietrowski po rosyjskim ostrzale

    Obwód dniepropietrowski po rosyjskim ostrzale

  • 20:32

    Grupa rosyjskich prawników zwróciła się do Sądu Konstytucyjnego o uznanie przepisów zakazujących krytyki rosyjskich sił zbrojnych za niezgodną z ustawą zasadniczą - podał niezależny portal OWD-Info.

    Według niezależnego portalu Mediazona w Rosji wszczęto co najmniej 6561 spraw na podstawie przepisów dotyczących "rozpowszechnianie fałszywych informacji o rosyjskiej armii".

  • 20:06

    Władze Rygi opowiedziały się za usunięciem z centrum miasta pomnika Aleksandra Puszkina. Nie wiadomo jednak, dokąd ani kiedy zostanie przeniesiony pomnik rosyjskiego poety, który stanął od 2009 roku w parku Kronvalda.

    Pomysłodawcy zaznaczyli, że monument stoi tam nielegalnie i może być wykorzystany przez Rosję jako instrument soft power.

    Po rozpoczęciu przez Rosję agresji zbrojnej przeciwko Ukrainie na Łotwie weszło w życie prawo, zakazujące demonstrowania w przestrzeni publicznej symboliki sowieckiej i nazistowskiej oraz zobowiązujące do usunięcia obiektów gloryfikujących te reżimy.

  • 20:03

    Przebywający w Hiszpanii prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva ponownie skrytykował rosyjską inwazję zbrojną na Ukrainę.

    Lula oznajmił, że jego kraj jest zaangażowany w znalezienie formuły pokojowej, aby zakończyć konflikt w Ukrainie.

    - Rozumiem europejski pogląd na tę wojnę. Niedopuszczalne jest, aby jeden kraj najeżdżał na inny, ale jest to wojna, w której nie widzę, by ktokolwiek mówił o pokoju – powiedział przywódca Brazylii w przemówieniu na konferencji biznesowej.

    Wcześniej Lula, przebywając w Portugalii, także skrytykował Rosję za rozpoczętą w lutym 2022 roku inwazję na Ukrainę. Dodał jednak, że jego kraj nie zamierza opowiadać się po żadnej ze stron konfliktu.

    Prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva

  • 19:58

    W ciągu dnia siły obronne Ukrainy odparły 36 ataków rosyjskich na kierunkach bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim - poinformował sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

    Dowództwo ukraińskiej armii podało, że najcięższe walki toczą się o dwa miasta w obwodzie donieckim: Bachmut i Marjinkę.

  • 18:46

    Kijów wkrótce otrzyma pierwszą partię wagonów metra z Warszawy - poinformował mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko. Łącznie kijowska kolej podziemna ma otrzymać 60 wagonów.

    Dzięki pomocy partnerów międzynarodowych, w tym metra warszawskiego i Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Publicznego kijowskie metro otrzyma za darmo 60 wagonów serii 717 - napisał w mediach społecznościowych mer.

    Do transportu obecnie praktycznie gotowych jest sześć wagonów - przekazał Kliczko.

    Kijowskie metro otrzyma wagony z Warszawy

  • 18:32

    Ukraińskie lotnictwo dokonało w ciągu bieżącego dnia pięciu nalotów na rejony koncentracji rosyjskich wojsk i ich sprzętu.

    Jednostki wojsk rakietowych i artylerii zniszczyły z kolei przeciwlotniczy zestaw rakietowy i stację radiolokacyjną rosyjskich agresorów - poinformował sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

    Prorosyjscy kolaboranci w obwodzie zaporoskim donoszą, że ukraińskie wojsko zaatakowało miasto Tokmak z użyciem amerykańskich systemów HIMARS. Doniesień tych nie potwierdził Kijów.

    "Tokmak, położony około 70 km na północny wschód od Melitopola, stał się ośrodkiem wojsk rosyjskich w obwodzie zaporoskim. W tym miejscu spodziewana jest w dużej mierze ukraińska kontrofensywa ze względu na strategiczne położenie między Krymem, okupowanym przez Rosję terytorium na wschodzie Ukrainy i częścią kontynentalną Rosji" - podała amerykańska stacja CNN.

  • 17:51

    Siły ukraińskie prawdopodobnie przeprowadziły atak dronów morskich na bazę rosyjskiej Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu wczesnym rankiem 24 kwietnia - poinformował amerykański Instytut Badań nad Wojną.

  • 16:53

    Zapowiedzi Rosji o rozmieszczeniu broni jądrowej na Białorusi to część planu Władimira Putina, by umiędzynarodowić wojnę, którą prowadzi przeciw Ukrainie – uznali ukraińscy eksperci podczas przeprowadzonej we wtorek w Kijowie dyskusji "Rosyjska broń jądrowa na Białorusi jako zagrożenie dla bezpieczeństwa europejskiego".

    Uczestnicy ocenili, że w obronie przed tym zagrożeniem Ukraina powinna współpracować przede wszystkim z Polską i państwami bałtyckimi.

  • 16:53

    Szefowie parlamentów państw europejskich w konkluzjach przyjętych we wtorek na zakończenie dwudniowego spotkania w Pradze zadeklarowali gotowość do dalszego udzielania pomocy Ukrainie. Opowiedzieli się za powołaniem międzynarodowego trybunału do osądzenia zbrodni Rosji na Ukrainie.

    Przewodniczący ukraińskiego parlamentu Rusłan Stefanczuk w czasie wizyty w Pradze

  • 16:01

    Generał Ołeksandr Syrski oznajmił, że dowódcy rosyjskich grup szturmowych używają smartfonów ze specjalnym oprogramowaniem Alpine Quest GPS.

    - Pokazuje ono współrzędne pozycji naszych wojsk, obiektów ataków, tras dotarcia do nich, a także zadania najbliższych pododdziałów - powiedział w rozmowie z agencją Interfax-Ukraina dowódca sił lądowych Ołeksandr Syrski.

  • 15:49

    Rosyjscy żołnierze zakazili się wąglikiem na okupowanej części obwodu zaporoskiego na południu Ukrainy - poinformował mer Melitopola Iwan Fedorow. Kopiąc okopy, wojskowi natrafili na grzebowisko padłych zwierząt.

    "Okupanci kopali okopy, przez przypadek rozkopali grzebowisko zwierząt i złapali wąglika" - napisał Fedorow w mediach społecznościowych.

    Jak dodał, rosyjski pododdział trafił na kwarantannę. Początkowo wojskowych przetransportowano do szpitala w okupowanym Melitopolu, a po potwierdzeniu diagnozy wywieziono ich w nieznanym kierunku.

  • 13:56

    "Rosyjscy terroryści przeprowadzili atak rakietowy na miasto Kupiańsk w obwodzie charkowskim. Najbardziej ucierpiało Muzeum Krajoznawcze. Zginęła kobieta, a dziesięć osób zostało rannych. Pod gruzami wciąż są uwięzieni ludzie" - przekazał ukraiński resort obrony.

    Władze obwodu charkowskiego poinformowały nieco później, że "podczas usuwania gruzów budynku muzeum, w który trafiła rosyjska rakieta S-300, ratownicy odnaleźli ciało drugiej kobiety".

  • 13:39

    W ciągu ostatniej doby w Ukrainie zginęło 690 rosyjskich żołnierzy - przekazał w codziennym raporcie dotyczącym sytuacji na froncie sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

    Od początku inwazji zbrojnej rosyjska armia straciła 187 770 żołnierzy.

    Minionej doby w czasie walk ukraińskie wojsko zniszczyło także pięć rosyjskich czołgów, 14 systemów artyleryjskich i 12 pojazdów opancerzonych.

  • 13:10

    Propozycja sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa w sprawie ulepszenia i przedłużenia umowy dotyczącej eksportu ukraińskiego zboża może odnieść sukces wyłącznie wówczas, jeśli społeczność międzynarodowa wspólnie wywrze presję na Rosję – oświadczył Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

    W poniedziałek rzecznik ONZ powiadomił, że Guterres w liście do prezydenta Rosji Władimira Putina zaproponował "poprawienie, przedłużenie i rozszerzenie" umowy zbożowej, czyli porozumienia, które mimo wojny umożliwia eksport ukraińskiej produkcji rolnej.

  • 11:52

    Sytuacja w Bachmucie w obwodzie donieckim jest bardzo trudna, trwają ciężkie walki, wróg atakuje w dzień i w nocy – powiedzieli ukraińscy wojskowi Radiu Swoboda. Jeden z nich relacjonował, że rosyjscy żołnierze w walkach w mieście użyli niezidentyfikowanego gazu.

    - Sytuacja jest napięta. Dookoła miasta są liczne, najlepiej wyszkolone oddziały przeciwnika. My ich tutaj zablokowaliśmy, oni nie mogą przerzucić się na inne odcinki – mówił jeden z żołnierzy w reportażu wideo na portalu Radia Swoboda.

    Miasto, jak dodał żołnierz ukraiński, jest atakowane, zarówno w dzień, jak i w nocy. - Trzy dni temu wrzucili jakieś puszki ze specyficznym gazem, może to był jakiś chlor. Siedzisz w piwnicy i czujesz, że brakuje powietrza, ciężko się oddycha – mówił inny wojskowy.

    Żołnierze powiedzieli również, że z miasta bardzo trudno wyjechać, droga jest ostrzeliwana, a nad nią stale operują drony, rozpoznanie z powietrza. - Większość (cywilów) wyjechała. Jeszcze w lutym było tu nawet jakieś życie(…). Teraz zebrałoby się może z 20 osób – dodał jeden z żołnierzy.

    Bachmut, który jest niemal całkowicie zrujnowany, siły rosyjskie próbują zająć już od ponad dziewięciu miesięcy. Obecnie walki toczą się zarówno w mieście, jak i wokół niego, a strona ukraińska wymienia ten odcinek jako epicentrum walk na całym froncie na wschodzie kraju.

  • 10:29

    W pobliżu okupowanego Melitopola w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy Rosjanie gromadzą "potężne siły" - powiedział w poniedziałek w ukraińskiej telewizji lojalny wobec władz w Kijowie mer miasta Iwan Fedorow.

    Cytowany przez portal Kyiv Independent Fedorow powiedział, że jedno ze skupisk rosyjskich oddziałów znajduje się w Kyryliwce, miejscowości położonej na południe od Melitopola na wybrzeżu Morza Azowskiego, "gdzie wróg zajął wiele ośrodków rekreacyjnych, hoteli itp".

    Siły rosyjskie - twierdzi Fedorow - wykorzystują tę miejscowość do przerzutu ładunków wojskowych i ciężkiej broni. W pobliskiej miejscowości Prymorski Posad jest rosyjska baza wojskowa.

    Zniszczenia w Melitopolu

    Mer dodał też, że Rosjanie przygotowują się do ewakuacji cywilów z okupowanych części obwodu zaporoskiego, w Enerhodarze "zbierają dane o naszych dzieciach (...), a 5 maja ogłoszą ewakuację dzieci i zabiorą je gdzieś do kontynentalnej Rosji, lub przynajmniej na tymczasowo okupowany Krym".

  • 9:43

    W kwietniu średnia dzienna liczba ofiar wśród rosyjskich żołnierzy na Ukrainie spadła najprawdopodobniej o około 30 proc. w stosunku do wyjątkowo dużych wskaźników, które miały miejsce w okresie styczeń-marzec 2023 roku - podało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.

    Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, dane opublikowane przez ukraiński Sztab Generalny wskazują na spadek dziennej średniej z 776 rosyjskich ofiar w marcu do średnio 568 jak dotychczas w kwietniu.

    Dodano, że wprawdzie brytyjski wywiad wojskowy nie może zweryfikować ukraińskiej metodologii, ale ogólny trend jest prawdopodobnie dokładny.

    "Straty rosyjskie najprawdopodobniej zmniejszyły się, gdyż próba ofensywy zimowej nie przyniosła zamierzonych celów, a siły rosyjskie koncentrują się obecnie na przygotowaniu do spodziewanych ukraińskich działań ofensywnych" - wyjaśniono.

    Zniszczony czołg w obwodzie donieckim (zdjęcie z 24 marca)

  • 8:15

    Podsumowanie sytuacji na froncie w Ukrainie według Sztabu Generlnego Sił Zbrojnych Ukrainy:

    • Wojska rosyjskie atakują na kierunkach bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim.
    • Na trzech głównych kierunkach rosyjskiego natarcia siły ukraińskie odparły w ciągu ostatniej doby 43 ataki przeciwnika.
    • W rejonie Bachmutu Rosjanie kontynuują ataki. Trwają ciężkie walki o miasto, ale wojska rosyjskie atakowały (nieskutecznie) także w rejonie miejscowości Nowomarkowe i Chromowe.
    • Na kierunku awdijiwskim celem natarć Rosjan były okolice miejscowości Nowokałynowe, Stepowe, Siewerne i Perwomajske. Dalej na południe wojska rosyjskie atakowały w rejonie Marjinki i Nowomychajliwki.
    • Sztab poinformował o dziewięciu atakach ukraińskiego lotnictwa na rosyjskie cele wojskowe, w tym na systemy przeciwrakietowe. Zestrzelono dziesięć wrogich dronów.
    • Rosjanie na terenach okupowanych wykorzystują miejscowe placówki medyczne do celów wojskowych. Sztab powiadomił o utworzeniu kolejnego szpitala wojskowego na terenie szpitala miejskiego w miejscowości Chrustalnyj w obwodzie ługańskim.
  • 7:32

    W znajdującej się na linii frontu Awdijiwce, w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, pomimo nakazu ewakuacji wciąż przebywa jedno dziecko – powiadomił szef władz miejskich Witalij Barabasz, cytowany przez portal Hromadske. Rodzice są przeciwni wywiezieniu dziecka pomimo zagrożenia.

    - Nie możemy go znaleźć, rodzice je ukrywają. Ewakuacja jest przymusowa, jeśli znajdziemy dziecko, to natychmiast je wywieziemy – powiedział Barabasz. Urzędnik dodał, że w ostatnim czasie takich przypadków było około dziesięciu. Odkąd miasto trafiło do niebezpiecznej tzw. czerwonej strefy, władze ukraińskie wywożą dzieci przymusowo. Zgodnie z przepisami musi im towarzyszyć przynajmniej jeden dorosły – rodzic lub opiekun.

    Pomimo niebezpiecznej sytuacji w miejscowościach frontowych znajdują się mieszkańcy, którzy odmawiają ich opuszczenia. - (Dzieci) ukrywają u krewnych, u znajomych i u niezbyt znajomych, po to, by nie wyjeżdżać – powiedział Barabasz.

    Zniszczenia w Awdijiwce

  • 7:03

    W piątek papież Franciszek rozpocznie trzydniową wizytę na Węgrzech. Z wypowiedzi papieża i jego współpracowników wynika, że będzie to także podróż zwrócona ku wojnie na Ukrainie. Po raz pierwszy od rozpoczęcia rosyjskiej agresji Franciszek będzie tak blisko Ukrainy, w kraju z nią graniczącym.

    Na ten kontekst wizyty Franciszek zwrócił uwagę podczas niedzielnego spotkania z wiernymi w Watykanie.


    "To będzie także podróż do centrum Europy, na którą nadal napierają lodowate wichry wojny, a masowe przemieszczanie się tak wielu osób przypomina o pilnych kwestiach humanitarnych".


    Przez granicę ukraińsko-węgierską przeszło od chwili wybuchu wojny około miliona uchodźców - przypomniano w Watykanie.

    W przeddzień wyjazdu Franciszek przyjmie na audiencji w Watykanie premiera Ukrainy Denysa Szmyhala.

  • 5:40

    Stacja Nexta TV popublikowała nagranie z drona, ukazujące zniszczenia w Bachmucie.

  • 4:21

    Instytut Studiów nad Wojną: rosyjscy blogerzy spekulowali, że 20 kwietnia prezydent Rosji Władimir Putin zarządził dodatkowe zmiany w dowództwie wojskowym. Siły rosyjskie kontynuowały ataki naziemne w okolicach Bachmutu, ale nie dokonały żadnych potwierdzonych zdobyczy terytorialnych w mieście.

  • 4:20

    Unia Europejska i Japonia nie poparły amerykańskiego planu wprowadzenia zakazu prawie całego eksportu do Federacji Rosyjskiej – poinformował "Financial Times".

    Oświadczenie przywódców G7, które jest przygotowywane na spotkanie w Hiroszimie w przyszłym miesiącu, zawiera obietnicę zastąpienia obecnego reżimu sankcji sektorowych wobec Federacji Rosyjskiej całkowitym zakazem eksportu z kilkoma wyjątkami min. dla produktów rolnych i medycznych - pisze gazeta.

  • 4:20

    Rosja ostrzeliwuje siedem miejscowości w obwodzie sumskim. Wystrzelono ponad 80 pocisków różnych rodzajów broni – poinformował The Kyiv Independent, powołując się na oświadczenie Administracji Wojskowej Obwodu Sumskiego.

  • 4:20

    Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

  • 4:19

    W pobliżu okupowanego Melitopola w obwodzie zaporoskim na południu kraju Rosjanie gromadzą potężne siły - powiedział w ukraińskiej telewizji lojalny wobec władz w Kijowie mer miasta Iwan Fedorow.

    Cytowany przez portal Kyiv Independent Fedorow powiedział, że jedno ze skupisk rosyjskich oddziałów znajduje się w Kyryliwce, miejscowości położonej na południe od Melitopola na wybrzeżu Morza Azowskiego, "gdzie wróg zajął wiele ośrodków rekreacyjnych, hoteli itp".

    Siły rosyjskie - twierdzi Fedorow - wykorzystują tę miejscowość do przerzutu ładunków wojskowych i ciężkiej broni. W pobliskiej miejscowości Prymorski Posad jest rosyjska baza wojskowa. Mer dodał też, że Rosjanie przygotowują się do ewakuacji cywilów z okupowanych części obwodu zaporoskiego, w Enerhodarze "zbierają dane o naszych dzieciach (...), a 5 maja ogłoszą ewakuację dzieci i zabiorą je gdzieś do kontynentalnej Rosji lub przynajmniej na tymczasowo okupowany Krym".

  • 4:19

    9 maja na defiladzie w Moskwie z okazji dnia zwycięstwa w II wojnie światowej będzie tylko jeden zagraniczny przywódca, prezydent Kirgistanu Sadyr Dżaparow - pisze w poniedziałek niezależny portal Meduza.

    Serwis przypomina, że rok temu na obchody dnia zwycięstwa do Moskwy nie przybył ani jeden zagraniczny przywódca. Kreml zapewniał, że nie zapraszał zagranicznych liderów, "bo to nie jubileuszowa data".

    W tym roku 9 maja nie odbędą się parady wojskowe m.in. w graniczących z Ukrainą obwodach kurskim i biełgorodzkim oraz na anektowanym Krymie.

    Oficjalnie wydarzenia odwołano tam ze względów bezpieczeństwa, z uwagi na prowadzoną przez Rosję wojnę w Ukrainie. Jednak wielu komentatorów przypuszcza, że Rosji brakuje czołgów i nie chce pokazywać skali strat poniesionych przez swoją armię na Ukrainie.

  • 4:19

    "Dziś w Buczy uczczono pamięć mieszkańców, którzy zginęli w czasie okupacji rosyjskiej" – przekazał we wpisie na Twitterze MSZ Ukrainy.

    Dodano, że składająca w poniedziałek wizytę w Ukrainie premier Estonii Kaja Kallas oraz szef resortu spraw wewnętrznych Ukrainy Ihor Kłymenko złożyli kwiaty pod pamiątkowym krzyżem w miejscu pochówki cywilów.

    Do wpisu MSW dołączyło nagranie z tych wydarzeń.

  • 4:19

    Większość krajów UE uważa, że - w drodze wyjątku - należy zgodzić się również na kupowanie amunicji dla Ukrainy poza Europą, ponieważ mamy do czynienia ze stanem wyższej konieczności - relacjonował zakończone spotkanie unijnych ministrów spraw zagranicznych szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau.

    - Problem polega na tym, że przytłaczająca większość biorących udział w dyskusji stała na stanowisku, że co do zasady należy pierwszeństwo przyznawać produkcji zbrojeniowej europejskiej, ale mamy stan wyższej konieczności. Ukrainie trzeba pomóc teraz, kupując tam, gdzie się da. To było stanowisko przytłaczającej większości - powiedział Rau.

    Porozumienie ws. zakupu broni jest blokowane przez Francję, która domaga się, aby kontrakty na dostawy mogły otrzymać tylko te firmy, które mają w 100 proc. unijny łańcuch dostaw.

Autorka/Autor:red.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Min. Obrony Ukrainy/Facebook

Tagi:
Raporty: