Ukraiński dowódca: Bachmut pozostaje epicentrum działań bojowych

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters
Ukraińskie wojsko ostrzeliwuje rosyjskie pozycje pod Bachmutem
Ukraińskie wojsko ostrzeliwuje rosyjskie pozycje pod BachmutemReuters
wideo 2/26
Ukraińskie wojsko ostrzeliwuje rosyjskie pozycje pod BachmutemReuters

Piątek jest 387. dniem rosyjskiej inwazji zbrojnej na Ukrainę. Dowódca ukraińskich wojsk lądowych generał Ołeksandr Syrski poinformował, że "epicentrum działań bojowych pozostaje Bachmut". Walki o miasto trwają, a siły rosyjskie usiłują je całkowicie okrążyć. "Faktycznie wzdłuż całej wschodniej linii frontu wróg prowadzi działania ofensywne. Próbuje przerwać obronę naszych wojsk" - powiedział Syrski. Ukraiński generał dodał, że wojska rosyjskie ponoszą "ogromne straty". "Niestety, straty mamy również my, ale o wiele mniejsze" - dodał. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 4:37

    Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan, szef Pentagonu Lloyd Austin i przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów gen. Mark Milley rozmawiali ze swoimi odpowiednikami z Ukrainy m.in. na temat sytuacji na froncie - przekazał Biały Dom.

    Ukraińscy oficjele mieli również zdać relację na temat warunków na polu bitwy i wyrazić wdzięczność za wsparcie USA. W komunikacie zaznaczono, że pod koniec rozmowy dołączył do niej również prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

  • 3:29

    Rosyjski dziennik "Niezawisimaja Gazieta" zaprzeczył, jakoby złożył zapytanie prasowe do lidera Grupy Wagnera Jegienija Prigożyna w sprawie rzekomego spisku prezydenta Rosji Władimira Putina i sekretarza obrony Nikołaja Patruszewa przeciwko niemu. Dziennik zasugerował, że ktoś odpowiedzialny za sfabrykowanie wniosku aktywnie podsyca konflikt między różnymi strukturami siłowymi – przekazał Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Wcześniej ISW sugerował, że za rzekomym spiskiem mógł stać sam Prigożyn.

  • 1:40

    Prezydent USA Joe Biden, zapytany o wydanie przez Międzynarodowy Trybunał Karny nakazu aresztowania Władimira Putina stwierdził, że "jest to uzasadnione". - Ewidentnie popełnił zbrodnie wojenne - przyznał.

    Amerykański przywódca ocenił, że MTK przedstawia "mocny argument" w sprawie popełnianych przez Rosjan zbrodni wojennych w Ukrainie. Przyznał również, że USA - podobnie jak Rosja - nie są sygnatariuszem statutu rzymskiego i nie uznają jurysdykcji MTK.

  • 1:10

    Ukraińskie wojsko pod Bachmutem

  • 0:39

    "Nie ma wątpliwości, że Rosja popełnia zbrodnie wojenne i okrucieństwa na Ukrainie. Jasno mówiliśmy, że odpowiedzialni za nie muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności (...) Popieramy pociągnięcie do odpowiedzialności sprawców zbrodni wojennych" - napisano w oświadczeniu Białego Domu.

    W podobnym tonie wypowiedział się rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Pytany przez CNN, czy spodziewa się, że Władimir Putin kiedykolwiek zostanie rozliczony przez MTK ze swoich zbrodni, powiedział, że "nie wie, jak będzie wyglądał stan końcowy".

    Zaznaczył jednak, że haski trybunał jest niezależnym aktorem i "będzie musiał działać w oparciu o dowody, jakie mają". Zapowiedział też, że USA w dalszym ciągu będą pomagać Ukrainie zbierać i analizować dowody rosyjskich zbrodni i zbrodni przeciwko ludzkości.

  • 23:43

    Prezydent USA Joe Biden i premier Irlandii Leo Varadkar rozmawiali w piątek w Białym Domu m.in. o pomocy Ukrainie - podał Biały Dom. Jak podano w komunikacie, Joe Biden pochwalił Irlandię za przyjęcie 80 tys. uchodźców z Ukrainy. Z kolei przed spotkaniem Leo Varadkar podziękował prezydentowi USA za jego przywództwo w sprawie obrony Ukrainy.

  • 23:29

    Broniący Bachmutu ukraińscy żołnierze w walkach z Rosjanami używają XIX-wiecznych ciężkich karabinów maszynowych Maxim - pisze w piątek "The Telegraph". - To broń z pierwszej wojny światowej używana w trzeciej wojnie światowej - powiedział BBC jeden z walczących tam Ukraińców.

  • 21:00

    Zełenski o nakazie aresztowania Putina: historyczna decyzja, od której rozpocznie się historyczna odpowiedzialność

  • 20:21

    MTK wydał nakaz aresztowania rosyjskiej "kolekcjonerki dzieci". Kim jest Maria Lwowa-Biełowa?

  • 19:46

    Dowódca ukraińskich wojsk lądowych generał Ołeksandr Syrski poinformował, że Bachmut w obwodzie donieckim wciąż stanowi epicentrum działań bojowych. Walki o miasto trwają, a siły rosyjskie usiłują je całkowicie okrążyć.

    "Faktycznie wzdłuż całej wschodniej linii frontu wróg prowadzi działania ofensywne. Próbuje przerwać obronę naszych wojsk" - powiedział Syrski. Jako miejsca najbardziej zaciętych walk wymienił m.in. Kreminną w obwodzie ługańskim, ale zaznaczył, że "epicentrum działań bojowych pozostaje Bachmut". Dodał następnie, że "walki o miasto trwają".

    Syrski, którego wypowiedź przekazał oficjalny kanał Military Media Center na serwisie Telegram, dodał, że walki toczą się "na północy, wschodzie i południu miasta".

    Ukraiński generał zapewnił, że wojska rosyjskie ponoszą "ogromne straty". "Niestety, straty mamy również my, ale o wiele mniejsze" - dodał Syrski.

  • 19:44

    Władimir Putin. Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji. Reakcje strony ukraińskiej i rosyjskiej

  • 18:37

    Ukraińska rzeczniczka praw dziecka Daria Herasymczuj: Rosja wywiozła ponad 16 tysięcy dzieci, które są rusyfikowane

  • 17:57

    Nakaz aresztowania dla Putina. Prezes MTK: to ważny moment w procesie wymierzania sprawiedliwości

  • 17:06

    Nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina za zbrodnie wojenne, który wydał Międzynarodowy Trybunał Karny, "to dopiero początek" - oznajmił szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.

  • 16:57

    Prokurator generalny Ukrainy Andrij Kostin powiedział, że decyzja Międzynarodowego Trybunału Karnego, w której oskarżono Putina o odpowiedzialność za zbrodnie wojenne popełnione w Ukrainie, jest "historyczna dla Ukrainy, jak i całego systemu prawa międzynarodowego".

    Do decyzji MTK odniosła się także rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa. "Decyzje Międzynarodowego Trybunału Karnego nie mają żadnego znaczenia dla naszego kraju, także z prawnego punktu widzenia" - zakomunikowała.

  • 16:50

    Władze Ukrainy nalegają, by umowa zbożowa regulująca eksport zboża ukraińskiego przez porty nad Morzem Czarnym była bezterminowa i przedłużana automatycznie o 120 dni - oznajmił premier Ukrainy Denys Szmyhal. Dodał, że Ukraina może zwiększyć eksport nawet dwukrotnie. Obecnie obowiązująca umowa wygasa w sobotę.

    - Ukraina pozostaje jednym z kluczowych ogniw światowego bezpieczeństwa żywnościowego. Z tego powodu nalegamy, by umowa zbożowa była bezterminowa i przedłużana automatycznie o 120 dni - powiedział Szmyhal na posiedzeniu rządu.

    Wskazał, że Turcja i ONZ popierają takie stanowisko, ale Rosja usiłuje skrócić termin, na jaki przedłużana jest umowa. - Próby agresora, by zredukować termin przedłużenia (umowy - red.) są manipulacją w celu dalszego szantażu i pogłębiania globalnego kryzysu żywnościowego - powiedział Szmyhal.

  • 16:41

    Chiny nie zdecydowały się dotąd na wysłanie broni Rosji, ale nadal tego nie wykluczyły - powiedział rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Ocenił też, że zapowiedziana na przyszły tydzień wizyta przywódcy ChRL Xi Jinpinga w Moskwie ma zaprezentować Chiny jako stronę wzywającą do pokoju, ale w rzeczywistości Pekin sprzyja Moskwie w jej inwazji na Ukrainę.

    - Wciąż mamy ten sam poziom zaniepokojenia, jaki mieliśmy w ubiegłym tygodniu, jeśli chodzi o potencjalne zaopatrywanie Rosji przez Chiny w śmiercionośną broń i zdolności. Wciąż nie uważamy, że oni zdjęli to ze stołu, ale też nie widzieliśmy żadnych dowodów, że podjęli decyzję, by pójść w tym kierunku, ani że coś im wysłali - poinformował Kirby podczas wirtualnego briefingu prasowego.

  • 16:30

    Prezydent Czech Petr Pavel w TVN24 o rosyjskiej agresji w Ukrainie i przekazaniu myśliwców MiG-29 przez Polskę i Słowację

  • 16:25

    Władimir Putin. Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji

  • 16:13

    Ukraina: Oficer zdegradowany za wywiad dla Washington Post

  • 16:06

    Tabu przekazywania Ukrainie myśliwców zostało przełamane, nastąpiła decydująca zmiana myślenia i prawdopodobnie nie będą to ostatnie myśliwce, które zostaną Kijowowi dostarczone przez sojuszników - powiedział minister spraw zagranicznych Estonii Urmas Reinsalu, komentując przekazanie Ukrainie przez Polskę i Słowację myśliwców MiG-29.

    - Odważna decyzja władz Polski i Słowacji jest decydującym krokiem o ogromnym znaczeniu. Podobnie jak w przypadku czołgów wcześniej, bariera, której przekroczenie było nie do pomyślenia, została właśnie przekroczona - podkreślił szef estońskiej dyplomacji.

    - To również jasny sygnał dla Rosji, że w niesieniu wsparcia Ukrainie jesteśmy naprawdę niezmordowani - dodał.

  • 15:43

    Ukraińska straż graniczna poinformowała, że jej funkcjonariusze odparli w piątek dwa szturmy rosyjskiej najemniczej Grupy Wagnera podczas walk w jednej ze stref przemysłowych w Bachmucie na wschodzie Ukrainy. Ośmiu Rosjan zostało zabitych.

    "W ciągu dnia trwało starcie między pogranicznikami i wagnerowcami w jednej ze stref przemysłowych Bachmutu. Szturmujący użyli artylerii w celu wsparcia ataku. Mimo ciągłych ostrzałów żołnierze straży granicznej odbili dwa szturmy wroga. Ośmiu najeźdźców zlikwidowano, tylu też jest rannych" - głosi oświadczenie na kanale Telegram.

  • 14:49

    Prezydent Wołodymyr Zełenski podziękował premierowi Słowacji Eduardowi Hegerowi za "solidny pakiet" uzbrojenia przekazanego Ukrainie.

    "W rozmowie telefonicznej podziękowałem premierowi Słowacji Eduardowi Hegerowi za solidny pakiet uzbrojenia lotniczego i przeciwlotniczego, w tym za samoloty MiG" - poinformował Zełenski we wpisie na kanale Telegram.

    Ukraiński przywódca zapewnił, że "ceni sobie osobistą rolę" szefa słowackiego rządu we wspieraniu Ukrainy. Dodał następnie: "z przyjemnością będę kontynuował nasz dialog w Kijowie".

    Słowacja przekaże Ukrainie myśliwce MIG-29. Jako drugi kraj po Polsce

  • 14:07

    Bachmut jest dla Ukrainy ważnym i kluczowym punktem i dopóki nie rozpoczną się inne działania militarne, Ukraina uważa go za ważną fortecę - powiedział Ołeksandr Daniłow, szef ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO).

    W rozmowie z ukraińską sekcją Radia Swoboda Daniłow stwierdził, że pod Bachmutem wojska rosyjskie ponoszą wielkie straty. - Codziennie pozostaje tam na zawsze wielu terrorystów, którzy wdarli się na nasze terytorium (...). A więc tam, gdzie są dzisiaj ci terroryści, tam również pozostają. To dla nas ważny i kluczowy punkt - dodał.

  • 13:55

    Ukraińskie media podały, że na zaanektowanym Krymie, w pobliżu Symferopola, doszło do eksplozji. Nieopodal stacjonuje 126. Brygada Obrony Wybrzeża rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Media w Kijowie cytują doniesienia na kanałach Telegram, które powołują się na świadków tego zdarzenia.

  • 13:55

    Od 26 marca władze Kijowa planują skrócić godzinę policyjną, obowiązującą w stolicy i obwodzie kijowskim. Centra handlowe, sklepy i restauracje będą otwarte dłużej.

    Dłużej ma kursować także metro.

    Z dróg Kijowa zaczną znikać blokady

  • 13:32

    Obrona Bachmutu, zważywszy na nasze poważne straty, stanowi duże wyzwanie emocjonalne. Musimy tam jednak walczyć tak długo, jak tylko będziemy w stanie, ponieważ jeśli Bachmut upadnie, upadną też kolejne miasta - ocenił szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba w rozmowie z ukraińską redakcją BBC.

    Minister przypomniał, że ciężkie walki o Bachmut trwają już od ponad siedmiu miesięcy. W sytuacji, gdy starcia w Donbasie charakteryzują się tak dużą intensywnością, kluczową rolę odgrywa tempo zachodnich dostaw uzbrojenia.

    - Chcemy, żeby nasi partnerzy działali (w tym względzie) szybciej. Jeśli jakaś dostawa opóźni się o jeden dzień, będzie to oznaczało, że ktoś zginie na pierwszej linii frontu - stwierdził Kułeba.

    Ukraińskie wojsko ostrzeliwuje rosyjskie pozycje pod Bachmutem

  • 13:02

    Wzdłuż wybrzeża Morza Azowskiego w rejonie mariupolskim rosyjskie wojsko zostało postawione w stan gotowości do przerzutu na front - poinformował doradca mera okupowanego Mariupola Petro Andriuszczenko.

    Poinformował również, że drugi dzień z rzędu odnotowano niezwykle aktywny ruch rosyjskich ciężarówek i sprzętu wojskowego w kierunku Mariupola i Nowoazowska.

    Rosyjski resort obrony twierdzi, że Siergiej Szojgu odwiedził Mariupol

  • 12:33

    Do ochrony całego terytorium Ukraina potrzebuje około 200 samolotów wielozadaniowych, aby sformować z nich 4-5 brygad - powiedział rzecznik sił lotniczych Jurij Ihnat.

  • 12:16

    Belgia przekaże Ukrainie 240 wojskowych ciężarówek na potrzeby sił zbrojnych tego kraju walczących z Rosją. Pierwsza partia pojazdów marki Volvo zostanie wysłana przez rząd w Brukseli już w nadchodzącym tygodniu - podały belgijskie media.

    Na Ukrainę trafią maszyny wycofywane z eksploatacji, które były używane od początku lat 90. XX wieku, lecz wciąż są sprawne i mogą okazać się przydatne na froncie. Jak powiadomiły belgijskie władze, różne typy samochodów marki Volvo, przekazywane obecnie Kijowowi, zostaną w tym roku zastąpione przez bardziej nowoczesny sprzęt.

  • 11:26

    Siergiej Szojgu wręczy odznaczenia państwowe pilotom samolotu Su-27, którzy "zapobiegli naruszeniu przez amerykański bezzałogowy statek powietrzny MQ-9 granic Rosji" - poinformowało w komunikacie rosyjskie ministerstwo obrony.

    Myśliwiec Su-27 uderzył w amerykański dron MQ-9 Reaper nad Morzem Czarnym.

    Armia USA: rosyjski myśliwiec Su-27 uderzył w amerykańskiego drona nad Morzem Czarnym

  • 10:37

    Słowacki rząd zatwierdził wysłanie myśliwców MiG-29 na Ukrainę - przekazał premier tego kraju Eduard Heger, cytowany przez agencję Reutera. Słowacja jest drugim krajem, który wyśle samoloty do Kijowa po Polsce, która ogłosiła to wcześniej - poinformował Reuters. Władze w Bratysławie oznajmiły, że przekażą Kijowowi 13 myśliwców MiG-29.

    Słowacki MiG-29

  • 10:31

    Rosjanie na terytoriach okupowanych przyspieszają nadawanie obywatelom Ukrainy swojego obywatelstwa, pozwalając podpisywać dokumenty o zrzeczeniu się obywatelstwa ukraińskiego opiekunom osób niepełnoletnich – zaalarmowała Ługańska Obwodowa Administracja Wojskowa.

    "Nie czekają na osiągnięcie pełnoletności (…) za dzieci-sieroty wnioski o zrzeczenie się ukraińskiego obywatelstwa wnoszą instytucje socjalne i opiekunowie" – oświadczyła administracja na kanale Telegram.

  • 10:14

    Rosyjskie wojska znacznie ograniczyły zakres lokalnych operacji ofensywnych w Ukrainie. Aktualna skala tych działań jest najniższa co najmniej od stycznia, a w dłuższej perspektywie najeźdźcy będą musieli wybierać pomiędzy prowadzeniem natarcia lub obrony - poinformował w piątkowym raporcie rząd Wielkiej Brytanii.

    Zdolności bojowe rosyjskich oddziałów zostały uszczuplone do tego stopnia, że okazują się niewystarczające nawet w przypadku niewielkich szturmów o lokalnym charakterze. Dowódcy agresora będą prawdopodobnie próbowali odbudować potencjał swoich jednostek, sięgając po rezerwy żołnierzy i amunicji - podano w komunikacie brytyjskiego ministerstwa obrony.

  • 9:27

    Dwie osoby zginęły, a osiem zostało rannych w ciągu minionej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformował na kanale Telegram szef władz tego regionu Pawło Kyryłenko.

    Zabici to cywile z miejscowości Toreck i Krasnohoriwka. Od lutego ubiegłego roku, czyli początku inwazji zbrojnej, śmierć poniosło już 1414 mieszkańców regionu, a 3218 osób doznało obrażeń. Są to jednak wyłącznie potwierdzone przypadki, które nie obejmują znacznie większej liczby ofiar m.in. w Mariupolu - podkreślił.

    Ostrzelany budynek w Kramatorsku. Nagranie z drona

  • 8:57

    Zniszczenie amerykańskiego drona przez rosyjski myśliwiec, do którego doszło we wtorek nad Morzem Czarnym, skłoniło Waszyngton do analizy potencjalnych korzyści i zagrożeń związanych z kontynuacją takich operacji. Nie jest wykluczone, że USA zrezygnują z tych misji z uwagi na duże ryzyko konfrontacji z Rosją - poinformowała telewizja CNN.

    Stany Zjednoczone nadal prowadzą działania zwiadowcze w rejonie Morza Czarnego. Po zestrzeleniu drona na miejsce zdarzenia został wysłany kolejny amerykański bezzałogowiec, który miał m.in. śledzić rosyjską operację w celu wydobycia szczątków zniszczonego drona. W najbliższym czasie Pentagon zamierza jednak przeanalizować argumenty "za i przeciw" związane z kontynuacją tych misji, biorąc pod uwagę duże ryzyko konfrontacji z rosyjskimi myśliwcami operującymi w pobliżu okupowanego Krymu - podkreślono w komunikacie CNN.

    Moment uderzenia rosyjskiego myśliwca w amerykański dron

  • 8:53

    Satelity i uzyskiwane dzięki nim dane są kluczowym czynnikiem podczas wojny w Ukrainie. Rosja niedawno wystrzeliła w kosmos kolejne satelity wojskowe. O niebezpieczeństwie eskalacji konfliktu w kosmosie napisał niemiecki "Spiegel", rozmawiając z Julianą Suess - ekspertem ds. wojskowości i dyrektor ds. bezpieczeństwa kosmicznego w Royal United Services Institute w Londynie.

    Jak wskazał "Spiegel", przestrzeń kosmiczna od dawna wykorzystywana jest do prowadzenia wojen – a teraz może stać się jej celem. Rosja już w zeszłym roku zagroziła, że może zaatakować zachodnie satelity.

    - Taki atak rakietowy na satelity jest technicznie możliwy. Ale czy Rosja naprawdę to zrobi? Myślę, że nie. Jest to drogie, skomplikowane i widoczne. (…) Jeśli się uda, wszyscy będą wiedzieć, kto jest sprawcą – stwierdziła ekspert.

    Suess wyjaśniła, że "istnieją dyskretniejsze sposoby" unieszkodliwiania satelitów. Powszechną metodą są cyberataki. - Satelita nie pokonuje przestrzeni niezależnie – ma stację i połączenie z nią, czyli tzw. łącza danych. Wszystkie te elementy są wrażliwe – podkreśliła ekspert.

  • 8:46

    Doradca mera okupowanego Mariupola Petro Andriuszczenko przekazał na kanale Telegram, że rosyjscy żołnierze zaparkowali system rakietowy Buk wprost na ulicy, wśród zabudowy cywilnej. "Doczekaliśmy się" - skwitował, publikując nagranie sprzętu.

  • 8:19

    W ciągu ostatniej doby w Ukrainie zginęło 760 rosyjskich żołnierzy - poinformował sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych w najnowszym sprawozdaniu dotyczącym sytuacji na froncie.

    Straty rosyjskiej armii od początku inwazji sięgnęły 163 320 żołnierzy - dodał sztab.


  • 6:50

    Rosja, która siłą wywiozła z Ukrainy ponad 16 tysięcy dzieci, realizuje plan ludobójstwa narodu ukraińskiego. Porwanym dzieciom odbiera się obywatelstwo, utrudnia kontakty z bliskimi, są one rusyfikowane i szkolone do walki z Ukraińcami – powiedziała PAP ukraińska rzeczniczka praw dziecka Daria Herasymczuk.

  • 6:06

    Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin - 16 marca 2023 r.

  • 4:25

    Przesunięcie przez Rosję elementów jej "sił pokojowych" z Górskiego Karabachu na Ukrainę osłabia wpływy Rosji w Armenii – przekazał Instytut Studiów nad Wojną.

  • 4:25

    Instytut Studiów nad Wojną: wydaje się, że rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) próbuje wniknąć w rosyjską Bazę Przemysłu Obronnego (DIB) w sposób przypominający zaangażowanie KGB w sowiecki establishment wojskowy.

  • 3:39

    Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

  • 2:05

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w Kijowie z premierem Łotwy Krisjanisem Karinszem. - Musimy też myśleć o przyszłości Ukrainy. Zgadzamy się, że bardzo ważne jest, aby Ukraina stała się członkiem UE. Ważne jest, aby formalne negocjacje rozpoczęły się jeszcze w tym roku, nawet w trakcie wojny - powiedział Karinsz kilka godzin wcześniej podczas pobytu w Polsce.

    Wołodymyr Zełenski podczas spotkania z Krisjanisem Karinszem

  • 1:42

    Ukraina. Wołodymyr Zełenski w rocznicę zbombardowania teatru w Mariupolu. "Nadejdzie dzień, w którym powstanie trybunał"

  • 1:14

    Zniszczony na lotnisku Hostomel pod Kijowem samolot Mrija, uważany za największą jednostkę na świecie, w przededniu rosyjskiej inwazji zbrojnej miał odlecieć na niemieckie lotnisko Lipsk/Halle, gdzie miał przygotowane bezpieczne miejsce - poinformował "Bild".

    W rozmowie z niemieckim dziennikiem ukraińska załoga samolotu powiedziała, że nie otrzymała pozwolenia na start. Mrija została zniszczona 27 lutego 2022 roku podczas rosyjskiego ostrzału.

    Mrija zniszczona przez Rosjan

  • 0:20

    Z danych urzędów celnych wynika, że chińskie firmy eksportowały do Rosji przez Turcję i Zjednoczone Emiraty Arabskie karabiny, kamizelki kuloodporne i części dronów. Dostawy takie miały miejsce od czerwca do grudnia 2022 roku - informuje brukselski portal Politico.

  • 0:08

    Ukraińskie siły zbrojne opublikowały nagranie, pokazujące, jak wygląda front na obrzeżach Bachmutu – jednego z najgorętszych miejsc w obwodzie donieckim, gdzie toczą się obecnie ciężkie walki.

    Nagranie udostępnili żołnierze batalionu szturmowego. Na ujęciach widać zniszczone domy i opuszczone wioski, podtopione okopy i rozmokłe pola. Rosyjskie wojska wciąż szturmują Bachmut, próbując okrążyć miasto, strategicznie ważne dla obrony ukraińskiego Donbasu.

    Zniszczenia wokół Bachmutu

Autorka/Autor:red.

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Narciso Contreras/Anadolu Agency via Getty Images

Tagi:
Raporty: