Niemieckie miasta mierzą się z napływem uchodźców z Ukrainy

Źródło:
PAP

Dziennik "Bild" informuje, że każdego dnia wielu uchodźców z Ukrainy szuka schronienia w Niemczech. Do tej pory przyjechało tam prawie 150 tysięcy osób. Niemiecki Związek Powiatów zaapelował o równomierne rozmieszczanie tysięcy uchodźców wojennych z Ukrainy na terenie kraju, by zapobiec przeciążeniu poszczególnych dzielnic i miast.

Jak opisuje "Bild" od wybuchu wojny w Ukrainie do Hamburga dotarło około dziewięć tysięcy osób z Ukrainy, a każdego dnia rejestruje się blisko tysiąc kolejnych. - Trafia do nas średnio 1,5 tysiąca uchodźców dziennie. Priorytetem dla nas było przygotowanie łóżek, do środy powinno ich być do dyspozycji siedem tysięcy, z czego cztery tysiące w obiekcie targów - powiedziała burmistrz Monachium Verena Dietl. I dodała: - Monachium powoli opanowuje sytuację.

W Berlinie "główny dworzec kolejowy coraz bardziej zbliża się do granic pojemności, a pociągi są obecnie przekształcane w nocne obozy dla uchodźców" - opisuje "Bild", dodając, że ze względów bezpieczeństwa eksperci kolejowi rozważają opcję częściowego zamknięcia dworca, ze specjalnie wyznaczonymi strefami tylko dla uchodźców. Nieczynny obiekt lotniska Tegel został przeksztalcony w centrum recepcyjne dla uchodźców z Ukrainy. W niedzielę nocowało tam 425 osób, w tym 105 dzieci.

Relacja tvn24.pl: Atak Rosji na Ukrainę. 20. dzień inwazji

Blisko 150 tysięcy uchodźców z Ukrainy przybywało do Niemiec

Niemiecki Związek Powiatów, zrzeszający 294 powiaty, zaapelował o równomierne rozmieszczanie na terenie kraju tysięcy uchodźców wojennych z Ukrainy. Tak, by zapobiec przeciążeniu poszczególnych dzielnic i miast. - Liczba uchodźców znacznie wzrasta, dlatego szybka pomoc powiatów to jedna sprawa, a stabilna i długoterminowa perspektywa to drugie - podkreślił szef związku Reinhard Sager.

Czytaj też: Proporcjonalnie, to tutaj trafiło najwięcej uchodźców. Mołdawia prosi o pomoc

Dodał, że "w odpowiednim czasie" temat kosztów będzie musiał zostać przedyskutowany między rządem federalnym a władzami krajów związkowych. - Znaleziono zadowalające rozwiązania w tym zakresie, gdy setki tysięcy migrantów wjechało do kraju w 2015 i 2016 roku. Jesteśmy przekonani, że rządy wywiążą się ze swojej odpowiedzialności wobec gmin, które ponownie poniosą główny ciężar przyjmowania wypędzonych - dodał Sager.

Jak szacuje niemieckie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, od początku wojny na Ukrainie 24 lutego do Niemiec przybyło z Ukrainy 146 998 osób. To liczba osób zarejestrowanych, więc faktyczna liczba uchodźców z Ukrainy może być znacznie wyższa.

Czytaj też: "Każdy uchodźca wojenny z Ukrainy ma prawo legalnego pobytu na terenie całej Unii Europejskiej"

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO:

Autorka/Autor:asty/ tam

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: