Atak Rosji na Ukrainę. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
TVN24 PAP
Mateusz Lachowski o sytuacji w Charkowie i Donbasie
Mateusz Lachowski o sytuacji w Charkowie i DonbasieTVN24
wideo 2/21
Mateusz Lachowski o sytuacji w Charkowie i DonbasieTVN24

Ukraina broni się przed rosyjską inwazją już 63. dzień. W regionie donieckim, w trzech oddzielnych incydentach zginęło trzech cywilów, a co najmniej sześć osób zostało rannych - poinformował na Telegramie gubernator obwodu Pawło Kyryłenko. W Charkowie na wschodzie kraju zginęły trzy osoby, a kolejne siedem zostało rannych w wyniku ostrzału - oświadczył na Telegramie szef regionalnej administracji wojskowej Ołeg Sinehubov. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> We wczesnych godzinach rannych w środę słychać było serię wybuchów w rosyjskim mieście Biełgorod w pobliżu granicy z Ukrainą - poinformowała agencja Reutera, powołując się na gubernatora obwodu Wiaczesława Gładkowa. Jak podały władze rosyjskie, w płomieniach stanął regionalny skład amunicji znajdujący się niedaleko wsi Stara Nelidowka, w pobliżu miasta.

> W regionie donieckim, w trzech oddzielnych incydentach zginęło trzech cywilów, a co najmniej sześć osób zostało rannych - poinformował na Telegramie gubernator obwodu Pawło Kyryłenko.

> W Charkowie na wschodzie kraju zginęły trzy osoby, a kolejne siedem zostało rannych w wyniku ostrzału - oświadczył na Telegramie szef regionalnej administracji wojskowej Ołeg Sinehubov.

> W obwodzie sumskim na północnym wschodzie kraju podano, że we wtorek miejscowości na granicy z Rosją zostały ponownie ostrzelane przez armię rosyjską. W ostatnich dniach ostrzał z użyciem ciężkiej artylerii prowadzono praktycznie na całym obszarze przygranicznym - poinformował szef obwodowej administracji wojskowej Dmytro Żywycki.

> Burmistrz Połtawy, miasta położonego w środkowej części Ukrainy, powiedział, że w mieście słychać było eksplozje. Mer miasta zaapelował do mieszkańców o niepublikowanie zdjęć z ataków.

> W amerykańskiej bazie wojskowej Ramstein w Niemczech spotkali się przedstawiciele resortów obrony kilkudziesięciu krajów NATO i spoza Sojuszu Północnoatlantyckiego. - Wszyscy jesteśmy zdeterminowani pomóc Ukrainie wygrać dzisiaj i zbudować siłę na jutro – powiedział po spotkaniu sekretarz obrony USA Lloyd Austin.

> Gazprom podjął decyzję o wstrzymaniu dostaw gazu do Polski. Czeski premier Petr Fiala napisał na Twitterze, że wstrzymując dostawy gazu do Polski, Rosja łamie porozumienia. Według Fiali konieczne jest stopniowe odchodzenie od uzależnienia od rosyjskich surowców.

> Rosja od środy wstrzyma dostawy gazu do Bułgarii - poinformował tamtejszy resort energii. Ministerstwo zadeklarowało, że rozpoczęto już poszukiwania alternatywnych dostawców surowca.

> Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba stwierdził, że Ukraina rozpoczęła nowy etap, jakim jest przechodzenie armii na uzbrojenie i standardy NATO.

> Słowacka prezydent Zuzana Czaputova zwróciła się w sieci społecznościowej do rosyjskich żołnierzy i ich dowódców. Przywołała świadectwa o zabitych i gwałconych ukraińskich kobietach i zaapelowała, by zakończyli wojnę, w której sami giną "absurdalną, okrutną" śmiercią.

> Departament Stanu USA poinformował, że pracownicy misji dyplomatycznej USA na Ukrainie, którzy przenieśli się do Polski z powodu inwazji Rosji, udali się do Lwowa. W pierwszej grupie amerykańskiego personelu powracającego na Ukrainę znalazł się zastępca szefa placówki i członkowie personelu ambasady w Kijowie.

Autorka/Autor:asty

Źródło: TVN24 PAP

Tagi:
Raporty: