Atak Rosji na Ukrainę. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
TVN24 PAP Reuters
Ukraina przeciwstawia się rosyjskiej agresji (23.03.2022)
TVN24
Ukraina przeciwstawia się rosyjskiej agresjiTVN24

Trwa 28. doba rosyjskiej agresji na Ukrainę. Portal Ukraińska Prawda informuje, powołując się na władze regionu, że podczas zaciętych walk w pobliżu Charkowa ukraińskie oddziały odparły atak wojsk rosyjskich. Armia Władimira Putina ostrzelała z broni rakietowej instalacje wojskowe w pobliżu miasta Równe – poinformowała agencja prasowa Unian. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

ATAK ROSJI NA UKRAINĘ. RELACJA

> Podczas zaciętych walk w pobliżu Charkowa, na wschodzie kraju, ukraińskie oddziały odparły atak wojsk rosyjskich - poinformował w nocy z wtorku na środę portal Ukraińska Prawda, powołując się na władze regionu. Siły rosyjskie użyły m.in. śmigłowców szturmowych typu Ka-52. - Nasi żołnierze bronią swoich pozycji - zapewnił szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow.

> Rosyjskie wojsko ostrzelało z broni rakietowej instalacje wojskowe w pobliżu miasta Równe na północnym zachodzie Ukrainy - poinformowała agencja prasowa Unian, powołując się na ukraińską armię. - Podczas wieczornego alarmu nieprzyjaciel trzykrotnie ostrzelał obiekty infrastruktury wojskowej - oświadczył dowódca sił ukraińskich w regionie. - Na miejscu jest już komisja, trwa ustalanie strat - dodał wojskowy.

> Centrum Komunikacji Strategicznej i Bezpieczeństwa Informacyjnego Ukrainy przekazało, że nieopodal elektrowni atomowej w Czarnobylu wybuchło siedem pożarów, prawdopodobnie w wyniku podpalenia lub ostrzału artyleryjskiego. Rzeczniczka prasowa Państwowej Agencji Atomistyki Agnieszka Mąkosa poinformowała, że na tę chwilę nie ma zagrożenia.

> Rozmowy z Rosją w celu zakończenia wojny są trudne, a czasem konfrontacyjne, ale krok po kroku idziemy naprzód - powiedział prezydent Ukrainy w opublikowanym nagraniu wideo. Wołodymyr Zełenski potwierdził, że zaprosił papieża Franciszka na Ukrainę.

> Prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, zabiegając m.in. o zawieszenie broni na Ukrainie - poinformował we wtorek wieczorem dziennik "Le Monde", powołując się na Pałac Elizejski. "Na razie nie ma porozumienia, ale prezydent Macron pozostaje przekonany o konieczności kontynuowania wysiłków" - cytuje francuski dziennik komunikat Pałacu Elizejskiego.

> Telewizja CNN podała, powołując się na źródła amerykańskie i NATO-wskie, że wojsko białoruskie może wkrótce dołączyć do inwazji na Ukrainę. Władze w Kijowie przewidują, że prawdopodobieństwo, że Alaksandr Łukaszenka zdecyduje się wziąć udział w wojnie wynoszą "od 15 do 20 procent" - poinformowała agencja Unian, powołując się na wypowiedź doradcy prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

> Ministerstwo Obrony Rosji nie ujawnia, ilu żołnierzy zginęło w walkach z siłami zbrojnymi Ukrainy. Próbują to ustalić niezależne media. Rosyjska sekcja BBC podała, że zostały potwierdzone nazwiska 557 zabitych żołnierzy z Rosji. W poniedziałek wysokonakładowy dziennik "Komsomolskaja Prawda" poinformował, że w wojnie w Ukrainie zginęło prawie 10 tysięcy rosyjskich żołnierzy – informacja ta została jednak usunięta.

Autorka/Autor:asty/kg

Źródło: TVN24 PAP Reuters

Tagi:
Raporty: