Atak Rosji na Ukrainę. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Autor:
asty
Źródło:
PAP TVN24

Ukraina broni się przed rosyjską agresją już 34. dzień. Siły Powietrzne Ukrainy poinformowały, że uderzyły w 17 wrogich celów powietrznych w ciągu ostatnich 24 godzin, zestrzeliwując osiem samolotów i trzy śmigłowce. Armia Ukrainy odpiera ataki wojsk rosyjskich w różnych rejonach kraju. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

ATAK ROSJI NA UKRAINĘ. RELACJA

> Dowództwo sił zbrojnych Ukrainy poinformowało, że siły powietrzne tego kraju uderzyły w 17 wrogich celów powietrznych w ciągu ostatnich 24 godzin, zestrzeliwując osiem samolotów i trzy śmigłowce.

> Kolejna tura negocjacji między Ukrainą a Rosją w Stambule ma potrwać do środy.

> Niemiecka agencja informacyjna dpa podała, że ukraińska armia odpiera ataki wojsk rosyjskich w różnych rejonach kraju. Równocześnie strona ukraińska prowadzi szeroko zakrojoną obronę oblężonego miasta portowego Mariupol, a w obwodzie czernihowskim trwa obrona przed rosyjskim natarciem – dodała agencja, powołując się na ukraiński Sztab Generalny.

> Mer Mariupola Wadym Bojczenko powiedział, że w mieście zginęło prawie pięć tysięcy ludzi, w tym ponad 200 dzieci. Prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa stwierdziła, że sytuację w oblężonym mieście można zakwalifikować jako ludobójstwo.

> Ukraińscy obrońcy wyparli rosyjskich najeźdźców z Irpinia w obwodzie kijowskim – poinformował w poniedziałek wieczorem Wołodymyr Zełenski. Prezydent Ukrainy przyznał, że Rosjanie utrzymują pod swoją kontrolą północną część obwodu kijowskiego.

> Ukraińscy urzędnicy i przedstawiciele firmy poinformowali o cyberataku na Ukrtelecom. Firma telekomunikacyjna musiała przerwać świadczenie usług internetowych.

> Brytyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że tak zwana Grupa Wagnera została wysłana do wschodniej Ukrainy. Oczekuje się, że pojawi się tam ponad tysiąc najemników.

> Rotacja sił rosyjskich dobiega końca, ale pod względem liczebnym pozostają one na dotychczasowym poziomie 150 tysięcy żołnierzy – ocenili eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich.

> Ukraiński wywiad wojskowy podał, że 1 kwietnia na całym terytorium Rosji ruszy masowa potajemna mobilizacja. Rezerwiści mają zostać skierowani do walk w Ukrainie. Według wywiadu angażowani będą też więźniowie.

> Komisja Europejska zwróciła się do państw Unii Europejskiej, by cofnęły obywatelstwa objętym sankcjami Rosjanom i Białorusinom, którzy otrzymali tak zwane złote paszporty.

> Prezydent USA Joe Biden odniósł się do wypowiedzi na temat prezydenta Rosji Władimira Putina, którą wygłosił w sobotę w Warszawie. - Wyrażałem moralne oburzenie, które czuję i nie będę za to przepraszał - wyjaśnił.

Autor:asty

Źródło: PAP TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości