TVN24 Biznes | Ze świata

"Europejskie wartości nie są na sprzedaż". Wezwanie z Brukseli w sprawie "złotych paszportów"

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP
Morawiecki: Polska jest wśród państw popierających najostrzejsze sankcje na Rosję
Morawiecki: Polska jest wśród państw popierających najostrzejsze sankcje na RosjęTVN24
wideo 2/10
TVN24Morawiecki: Polska jest wśród państw popierających najostrzejsze sankcje na Rosję

Komisja Europejska zwróciła się do państw Unii Europejskiej, by cofnęły obywatelstwa objętym sankcjami Rosjanom i Białorusinom, którzy otrzymali tak zwane złote paszporty. "Środki te powinny dotyczyć obywateli rosyjskich lub białoruskich w znaczący sposób wspierających wojnę na Ukrainie" - stwierdziła KE.

"W ramach tych programów niektórzy obywatele Rosji lub Białorusi, którzy podlegają sankcjom lub znacząco wspierają wojnę na Ukrainie, mogli uzyskać obywatelstwo UE lub uprzywilejowany dostęp do UE, w tym do swobodnego podróżowania po strefie Schengen. Aby zaradzić tym bezpośrednim zagrożeniom, Komisja zaleca dziś również, aby państwa członkowskie oceniły, czy cofnięte powinno zostać obywatelstwo przyznane w ramach programu 'złotych paszportów' obywatelom rosyjskim lub białoruskim znajdującym się na liście sankcji UE w związku z wojną na Ukrainie" - podała Komisja.

"Europejskie wartości nie są na sprzedaż"

"Zezwolenia na pobyt przyznane w ramach programu pobytu dla inwestorów obywatelom rosyjskim lub białoruskim podlegającym sankcjom należy natychmiast cofnąć po indywidualnej ocenie i zgodnie z zasadą proporcjonalności, prawami podstawowymi i prawem krajowym państw członkowskich. Środki te powinny dotyczyć obywateli rosyjskich lub białoruskich w znaczący sposób wspierających wojnę na Ukrainie" - dodała Komisja.

"Europejskie wartości nie są na sprzedaż. Uważamy, że sprzedaż obywatelstwa za pomocą złotych paszportów jest niezgodna z prawem UE i stanowi poważne zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa. Otwiera drzwi do korupcji, prania pieniędzy i unikania opodatkowania. Wszystkie zainteresowane państwa członkowskie powinny natychmiast zakończyć swoje programy obywatelstwa dla inwestorów. Ponadto powinny ocenić, czy powinny cofnąć jakiekolwiek 'złote paszporty', które zostały już przyznane osobom objętym sankcjami i innym osobom znacząco wspierającym wojnę Putina” - powiedział komisarz ds. sprawiedliwości i konsumentów Didier Reynders.

KE chce, aby każde państwo członkowskie, które nadal prowadzi programy obywatelstwa dla inwestorów, natychmiast je zakończyło. "Takie programy nie są zgodne z zasadą lojalnej współpracy i z koncepcją obywatelstwa UE zapisaną w traktatach UE" - podkreśla.

Programy obywatelstwa dla inwestorów umożliwiają uzyskanie obywatelstwa na podstawie znacznej płatności lub inwestycji. Programy pobytu dla inwestorów pozwalają obywatelom spoza UE na uzyskanie zezwolenia na pobyt w kraju UE w zamian za opłatę lub inwestycję.

TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości