Atak Rosji na Ukrainę. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP, Reuters

Trwa 27. doba rosyjskiej agresji na Ukrainę. Część załogi elektrowni w Czarnobylu odmówiła jej opuszczenia, choć w końcu zezwolili na to okupujący ją Rosjanie. Prezydent USA Joe Biden ostrzega, że Władimir Putin rozważa użycie broni biologicznej i chemicznej w Ukrainie. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że spotkanie z rosyjskim prezydentem jest niezbędne, aby ustalić stanowisko Rosji w kwestii zakończenia wojny. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

ATAK ROSJI NA UKRAINĘ. RELACJA

> Pracownicy okupowanej przez Rosjan elektrowni w Czarnobylu mogli opuścić w poniedziałek obiekt. Nie zrobiło tego jednak 13 pracowników oraz większość ukraińskich ochroniarzy – podała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA).

> W obleganym przez Rosjan Mariupolu, portowym mieście w obwodzie donieckim, pozostaje ponad 100 tysięcy mieszkańców - poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. Według agencji Ukrinform, liczba cywilnych ofiar w Mariupolu przekroczyła w poniedziałek trzy tysiące.

> Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że wojska rosyjskie prowadzą ukryte przygotowania do wyborów administracji lokalnej w niektórych częściach obwodu zaporoskiego. Wyrażono obawę, że wojska rosyjskie przygotowują pod pozorem "konwojów humanitarnych" transport amunicji do obwodu zaporoskiego. Może się on odbyć przy użyciu białych ciężarówek rosyjskiego Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Pojazdy takie Rosjanie skoncentrowali w porcie w okupowanym Berdiańsku.

> Prezydent USA Joe Biden stwierdził, że rosyjskie oskarżenia, iż Ukraina posiada broń biologiczną i chemiczną mogą świadczyć, że "przyparty do ściany" Władimir Putin sam rozważa użycie takich broni w wojnie z Ukrainą. Amerykański przywódca - jak podaje Reuters, powołując się na przedstawicieli amerykańskiej administracji - będzie zabiegał w Brukseli o skoordynowane wysiłki Unii Europejskiej i G7, aby nie dopuścić, by Chiny dostarczały pomoc Rosji prowadzącej wojnę z Ukrainą.

Prezydent USA Joe Bidentwitter.com/WhiteHouse

> Brytyjskie ministerstwo obrony oceniło, że rosyjskie twierdzenia o użyciu na Ukrainie pocisków hipersonicznych mają zapewne odwrócić uwagę od braku postępów w kampanii lądowej. W codziennej aktualizacji wywiadowczej stwierdzono, że jest mało prawdopodobne, by użycie pocisków Kindżał wpłynęło na wynik walk.

> Jak twierdzą anonimowi amerykańscy urzędnicy, cytowani przez "Wall Street Journal", Rosja nie odniosła szybkiego zwycięstwa na Ukrainie i przechodzi do planu B. Według ich relacji zmiana ma na celu wywarcie przez Moskwę nacisku na Kijów, by zaakceptował warunek neutralności i rosyjskie roszczenia terytorialne.

> Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie z zachodnimi mediami powiedział, że jego kraj nie może spełnić ultimatum Rosji. - Ultimatum ze strony Rosji może się zrealizować tylko wtedy, jeśli Ukraina zostanie całkowicie zniszczona - dodał ukraiński przywódca. Wieczorem Zełenski oświadczył, że spotkanie z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem jest niezbędne, aby ustalić stanowisko Rosji w kwestii zakończenia wojny.

> Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell po spotkaniu w Brukseli ministrów spraw zagranicznych krajów Wspólnoty powiedział, że Unia Europejska jest gotowa nałożyć dodatkowe sankcje na Rosję w związku z inwazją na Ukrainę.

Autorka/Autor:asty, ft/adso

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: