Atak Rosji na Ukrainę. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Aktualizacja:
Autor:
asty//rzw,
mtom
Źródło:
PAP, TVN24, Reuters
Mariupol nad Morzem Azowskim wciąż jest atakowany
Mariupol nad Morzem Azowskim wciąż jest atakowanyTVN24
wideo 2/4
TVN24Mariupol nad Morzem Azowskim wciąż jest atakowany

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa dziesiątą dobę. Rosjanie złamali sobotnie porozumienie o częściowym zawieszeniu broni wokół Mariupola i Wołnowachy, w związku z czym przerwano zaplanowaną wcześniej ewakuację mieszkańców tych miast korytarzami humanitarnymi. Rosyjska artyleria i lotnictwo obracają w ruinę ukraińskie miasta w obwodzie ługańskim. Pod Charkowem wojska ukraińskie walczące z Rosjanami przeszły do kontrofensywy. Według dziennikarzy śledczych, w obwodzie odeskim na kurort Zatoka Rosjanie zrzucili bombę kasetową.

> Setki tysięcy konsumentów zostało odciętych od dostaw gazu z powodu działań wojennych w sześciu obwodach Ukrainy - poinformował operator systemu przesyłu gazu GTS Ukraina. "W wyniku walk spółka zatrzymała pracę 16 stacji dystrybucji gazu w obwodach charkowskim, mikołajowskim, zaporoskim, kijowskim, donieckim i ługańskim.

> Ukraińskie siły zbrojne strąciły cztery rosyjskie śmigłowce w leżącym na południu kraju obwodzie mikołajowskim - poinformowała Marynarka Wojenna Ukrainy. Szef władz obwodu Witalij Kim przekazał natomiast, że w pobliżu Mikołajowa zestrzelono trzy śmigłowce. Dodał, że Ukraińcy zajęli też sprzęt przeciwnika.

> W podsumowaniu sytuacji operacyjnej około godziny 13 czasu polskiego ukraiński sztab poinformował, że na kierunku poleskim siły rosyjskie nadal blokują Kijów od północy i częściowo od zachodu. Trwają działania ofensywne w kierunku Siewierodoniecka oraz przygotowania do działań ofensywnych w kierunku Charkowa.

> Na graniczącym z Ukrainą terytorium obwodu biełgorodzkiego Rosji, ukraiński sztab odnotował koncentrację do 3 tysięcy rosyjskich rezerwistów, którzy mają uzupełniać straty. "Agresor nadal blokuje Mariupol, prowadząc ostrzał artyleryjski infrastruktury miejskiej i dzielnic mieszkalnych w celu zastraszenia ludności. (...) W strefach działań Morza Czarnego i Azowskiego wróg nadal przygotowuje się do operacji desantu morskiego" - przekazał ukraiński sztab. "Wróg ponosi straty. Samoloty wroga nadal są zestrzeliwane nad Czernihowem. Obrona terytorialna zdobywa sprzęt, który jest wykorzystywany przeciwko rosyjskim siłom okupacyjnym" - podsumowano.

Szczątki rosyjskiego samolotu szturmowego zestrzelonego przez Ukraińców 5 marca nad CzernihowemMNS.GOV.UA

> Wojska ukraińskie walczące z Rosjanami pod Charkowem przeszły do kontrofensywy - poinformowały po południu Siły Lądowe Ukrainy.

> Rosyjska artyleria i lotnictwo obracają w ruinę ukraińskie miasta w obwodzie ługańskim. Dwie osoby zginęły, a osiem zostało rannych w ostrzale osiedli mieszkaniowych w Siewierodoniecku - ogłosił szef władz obwodowych Serhij Hajdaj.

> Rosyjskie ministerstwo obrony ogłosiło częściowe zawieszenie broni w Mariupolu i Wołnowasze na południowym wschodzie Ukrainy. Rozpoczęło się ono o godzinie 8 w Polsce i miało trwać do 15, ale władze Mariupola przekazały po godzinie 10, że ogień nie został przerwany na całej trasie korytarzy humanitarnych i trwają negocjacje z Rosjanami w tej sprawie. Od godziny 10 mieszkańcy mieli mieć możliwość opuszczenia Mariupola i Wołnowachy. Przed południem Rada Najwyższa Ukrainy poinformowała, że ewakuacja ludności cywilnej z Mariupolu została przerwana i odroczona na inny termin ze względu na nieprzestrzeganie przez Rosję zasady zawieszenia broni. Z tego samego powodu przerwano również ewakuację mieszkańców Wołnowachy.

> Rosjanie przeprowadzili ataki lotnicze na zakłady zbrojeniowe w Żytomierzu oraz na obiekt w pobliskiej miejscowości Ozerne - poinformował szef administracji obwodowej w Żytomierzu Witalij Buneczko. W Ozernem mieści się lotnisko wojskowe.

> Ukraińskie ministerstwo obrony przekazało, że do kraju wróciło z zagranicy, żeby walczyć 66 200 mężczyzn.

> Ukraiński deputowany do Rady Najwyższej opublikował nagranie z zestrzelenia rosyjskiego śmigłowca przez siły ukraińskie.

> Prezydent Wołodymyr Zełenski zamieścił w mediach społecznościowych kolejne nagranie, w którym zapewnia swoich rodaków, że wciąż pozostaje w Kijowie.

> Amerykańska sieć CNN poinformowała o zawieszeniu nadawania w Rosji, a telewizja publiczna CBC Kanady i agencja Bloomberg podały, że przerywają nadawanie z tego kraju w związku z ustawą penalizującą "fałszywe" informacje o rosyjskiej armii.

> Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson w przesłaniu do Ukraińców powiedział, że wolny świat wspólnie przeciwstawia się barbarzyństwu Władimira Putina i niezależnie, jak długo to potrwa i jak żmudne to będzie, prezydent Rosji przegra.

> Szef administracji obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow powiedział, że siły zbrojne Ukrainy odparły atak agresora i rozpoczęły kontrofensywę; przesunęły linię wroga z Charkowa w kierunku Sum.

> Premier Ukrainy Denys Szmyhal zaapelował do Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) i Unii Europejskiej o wysłanie misji pokojowych do wszystkich ukraińskich elektrowni atomowych.

> Bellingcat: Rosjanie zrzucili bombę kasetową na kurort Zatoka w obwodzie odeskim. "To pierwszy przypadek zrzuconej z powietrza amunicji kasetowej, jaki zaobserwowałem. To (typ) RBK-500, według doniesień w Zatoce, Odessie" - napisał na Twitterze śledczy Bellingcata, były brytyjski wojskowy Nick Waters.

> Ukrinform na podstawie informacji ukraińskiego dowództwa sił powietrznych podał, że ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła od początku wojny co najmniej 39 samolotów i 40 śmigłowców wroga. W piątek Rosjanie stracili trzy śmigłowce i trzy samoloty szturmowe Su-25.

> Amerykańska agencja S&P poinformowała, że ze względu na sankcje nałożone na Mińsk w związku zaangażowaniem tego kraju w inwazję Rosji na Ukrainę obniżyła rating Białorusi z poziomu B do CCC.

> Mer Wadym Bojczenko poinformował, że Mariupol jest "okrążony i bezlitośnie atakowany" przez siły rosyjskie. "Naszym priorytetem jest zawieszenie broni, (...) by ustanowić korytarze humanitarne" - dodał mer, cytowany przez AFP.

> Podczas posiedzenia rosyjskiej komisji Rady Federacji do spraw ustawodawstwa konstytucyjnego senator Ludmiła Narusowa przekazała, że z całej kompanii poborowych, których wysłano do działań zbrojnych na Ukrainie, przeżyło tylko czterech żołnierzy.

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//rzw, mtom

Źródło: PAP, TVN24, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Maks Levin

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości