MSZ: władze Polski są gotowe przekazać samoloty MiG-29 do dyspozycji USA. Odpowiedź Pentagonu

Aktualizacja:
Autor:
mjz\mtom
Źródło:
TVN24
"Nie wierzymy, że propozycja Polski jest możliwa do utrzymania"
"Nie wierzymy, że propozycja Polski jest możliwa do utrzymania"TVN24/defence.gov
wideo 2/35
TVN24/defence.gov"Nie wierzymy, że propozycja Polski jest możliwa do utrzymania"

"Władze Rzeczypospolitej Polskiej, po konsultacjach Prezydenta i Rządu RP, gotowe są niezwłocznie i nieodpłatnie przemieścić wszystkie swoje samoloty MIG-29 do bazy w Ramstein i przekazać je do dyspozycji Rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki" - przekazało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Rzecznik Pentagonu John Kirby stwierdził, że temat będzie konsultowany z sojusznikami NATO, ale departament obrony USA nie uważa, że "propozycja Polski jest możliwa do utrzymania".

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

"Władze Rzeczypospolitej Polskiej, po konsultacjach Prezydenta i Rządu RP, gotowe są niezwłocznie i nieodpłatnie przemieścić wszystkie swoje samoloty MIG-29 do bazy w Ramstein i przekazać je do dyspozycji Rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki" - czytamy w wydanym we wtorek wieczorem oświadczeniu MSZ.

"Jednocześnie Polska zwraca się do Stanów Zjednoczonych Ameryki o dostarczenie jej używanych samolotów o analogicznych zdolnościach operacyjnych. Polska jest gotowa do natychmiastowego ustalenia warunków zakupu tych maszyn" - napisał dalej MSZ. "Rząd Polski zwraca się też do innych państw NATO – posiadaczy samolotów MIG-29 – o podobne działanie" - dodano.

Pentagon odpowiada na propozycję przekazania samolotów MiG-29

Pentagon odrzucił propozycję Polski, by ta oddała swoje myśliwce MiG-29 do dyspozycji Stanów Zjednoczonych w bazie w Niemczech - poinformowała w nocy z wtorku na środę agencja Reutera. Komunikat w tej sprawie wydał Pentagon. "Perspektywa, w której samoloty 'w dyspozycji władz Stanów Zjednoczonych' startują z bazy USA i NATO w Niemczech i wlatują w przestrzeń powietrzną sporną z Rosją, nad Ukrainą, budzi poważne obawy dla całego sojuszu NATO" - skomentował rzecznik Pentagonu John Kirby w oświadczeniu. "Po prostu nie jest dla nas jasne, by istniało dla tego rzeczowe uzasadnienie" - dodał.

"Będziemy nadal konsultować się z Polską i innymi sojusznikami NATO w tej sprawie i związanych z nią trudnych logistycznych wyzwaniach, ale nie uważamy, że propozycja Polski jest możliwa do utrzymania" - przekazał Kirby w komunikacie wysłanym mediom.

Rzecznik Pentagonu dodał, że ogłoszona we wtorek przez polski MSZ oferta oddania MiG-ów Stanom Zjednoczonym, by za ich pośrednictwem udostępnić je Ukrainie, pokazuje, jak skomplikowana jest to sprawa. Zaznaczył przy tym, że "decyzja o tym, czy przekazać posiadane przez Polskę samoloty Ukrainie, ostatecznie należy do polskiego rządu".

Blinken: polska propozycja pokazuje stopień skomplikowania problemu

Szef dyplomacji USA Anthony Blinken oświadczył w środę, że "ostatecznie decyzja w sprawie przekazania uzbrojenia Ukrainie należy do poszczególnych krajów, a polska propozycja dotycząca myśliwców pokazuje stopień skomplikowania tego problemu".

Blinken dodał, że rozmowy w tej sprawie są kontynuowane.

- Decyzja o tym, czy przekazać jakikolwiek sprzęt dla naszych przyjaciół w Ukrainie jest ostatecznie decyzją, którą każdy rząd musi sam podjąć - powiedział Blinken podczas konferencji prasowej po spotkaniu z szefową brytyjskiego MSZ Liz Truss. Jak dodał, USA prowadzą dalsze dyskusje na ten temat.

- Myślę, że polska propozycja pokazuje, że istnieją pewne komplikacje, które ta sprawa ze sobą niesie i że musimy zapewnić, że robimy to we właściwy sposób - dodał.

Morawiecki: zawsze podkreślaliśmy, że Polska nie jest częścią tej wojny

- Zawsze podkreślaliśmy, że Polska nie jest częścią tej wojny, NATO nie jest częścią tej wojny, dlatego właśnie jakiekolwiek decyzje o dostarczeniu broni ofensywnej powinny być podejmowane przez cały Sojusz, jednogłośnie. Dlatego jesteśmy gotowi przekazać całą naszą flotę myśliwców do bazy w Ramstein, ale nie jesteśmy gotowi wykonywać żadnych ruchów we własnym zakresie, ponieważ, tak jak mówiłem, nie jesteśmy stroną tej wojny - mówił premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej we wtorek po spotkaniu z premierem Norwegii Jonasem Gahrem Storem.

Morawiecki: Polska nie jest częścią tej wojny
Morawiecki: Polska nie jest częścią tej wojnyTVN24

We wtorek Pentagon, odnosząc się do propozycji polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, poinformował, że zapoznał się z oświadczeniem polskich władz. W poniedziałek rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki mówiła, że Stany Zjednoczone nie są przeciwko wysłaniu przez Polskę myśliwców na Ukrainę, ale na przeszkodzie stoi "wiele praktycznych problemów". Dodała, że ostateczna decyzja w tej sprawie należy do Polski.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz\mtom

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych

Tagi:
Raporty:
Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP