Siły Obronne Izraela ogłosiły, że kończą przygotowania do "znaczącej operacji lądowej" w Strefie Gazy. Izrael dokonał ataku z powietrza na międzynarodowy port lotniczy w Aleppo, które obecnie nie nadaje się do użytku. Tamtejsza armia poinformowała w sobotę, że zidentyfikowała w Syrii, w pobliżu granicy z Libanem, miejsce ostrzału rakietowego Izraela i w odwecie ostrzelała je z artylerii. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin z wojny Izraela z Hamasem.
> Siły Obronne Izraela ogłosiły, że kończą przygotowania do "znaczącej operacji lądowej" w Strefie Gazy. Wskazały, że przygotowania obejmują "szeroką gamę ofensywnych planów operacyjnych", w tym "połączony i skoordynowany atak z powietrza, morza i lądu". Wcześniej premier Benjamin Netanjahu spotkał się z żołnierzami piechoty stacjonującymi przy granicy ze Strefą Gazy. - Czy jesteście gotowi na następny etap? Bo on się zbliża - powiedział do nich szef rządu. Podsumowujemy najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.
> Izrael zamierza wysłać do północnej części Strefy Gazy 10 tys. żołnierzy aby zająć miasto Gaza "zniszczyć" dowództwo Hamasu - napisał w niedzielę amerykański dziennik "New York Times", powołując się na publiczne wypowiedzi izraelskich oficerów. Według dziennika będzie to największa izraelska ofensywa od czasu Drugiej Wojny Libańskiej w 2006 r. Armia izraelska (IDF) ma podjąć próbę utrzymania części terytorium Strefy Gazy, przynajmniej czasowo.
> Izrael dokonał ataku z powietrza na międzynarodowy port lotniczy w Aleppo, które obecnie nie nadaje się do użytku - poinformowało w sobotę wieczorem Syryjskie Obsewatorium Praw Człowieka i oficjalne media. Według agencji prasowej SANA trwa ustalanie rozmiaru zniszczeń. Dziennik Al-Watah poinformował, że uszkodzony został pas startowy lotniska naprawiony po poprzednim ataku w czwartek. Wówczas zaatakowane zostało także lotnisko w Damaszku, które również nie nadaje się do użytku.
> Stany Zjednoczone skierują do wschodniego rejonu Morza Śródziemnego swój drugi lotniskowiec aby powstrzymać Iran i Hezbollah przed atakiem na Izrael walczącym z terrorystycznym ugrupowaniem palestyńskim Hamas w Strefie Gazy - poinformowała telewizja ABC powołując się na amerykańskie źródła oficjalne. Według tych źródeł Pentagon wydał rozkaz przyłączenia się lotniskowca USS Dwight Eisenhower do przebywającego już na wodach międzynarodowych, w pobliżu wybrzeża izraelskiego, lotniskowca USS Gerald Ford.
> Izraelska armia poinformowała w sobotę, że zidentyfikowała w Syrii, w pobliżu granicy z Libanem, miejsce ostrzału rakietowego Izraela i w odwecie ostrzelała je z artylerii. Wojsko izraelskie odnotowało wystrzelenie dwóch rakiet z Syrii, obie spadły na obszarze niezamieszkanym, gdzie nie było systemów obrony powietrznej, które mogłyby je przechwycić - poinformowała służba prasowa armii.
> Prezydent USA Joe Biden odbył w sobotę odrębne rozmowy telefoniczne z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu i przywódcą Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem - podała agencja Reutera, powołując się na służby prasowe Netanjahu i Abbasa.
> Hamas używa palestyńskich cywilów jak "żywych tarcz" aby uchronić się przed izraelskim odwetem - powiedział w sobotę prezydent USA Joe Biden. Dodał, że masakra, jakiej dokonali terroryści z Hamasu była "najkrwawszym dniem dla Żydów od czasu Holokaustu". Zaapelował o pomoc humanitarną dla cywilów. - Niewinne palestyńskie rodziny i przytłaczająca większość (mieszkańców Gazy) nie mają nic wspólnego z Hamasem. Są wykorzystywani jako żywe tarcze - powiedział Biden przemawiając na przyjęciu w Waszyngtonie z okazji Kampanii na rzecz Praw Człowieka.
> Jeden z przywódców Hamasu Ismail Hanijeh spotkał się w sobotę w stolicy Kataru - Dousze z ministrem spraw zagranicznych Iranu Hosseinem Amirabdollahianem, z którym przedyskutował ostatni atak Hamasu na Izrael". Obie strony "uzgodniły kontynuowanie współpracy" - głosi komunikat Hamasu.
Źródło: tvn24.pl, PAP