Austriacki Hercules miał lecieć do Izraela, uległ awarii. "Nie mogliśmy pomóc naszym rodakom"

Źródło:
Reuters
Podejście Herculesa do lądowania
Podejście Herculesa do lądowaniaSztab Generalny WP
wideo 2/2
Podejście Herculesa do lądowaniaSztab Generalny WP

Władze Austrii chciały przeprowadzić ewakuację swoich obywateli z Izraela przy pomocy wojskowego samolotu, ale plany te zostały pokrzyżowane, gdy jedyny dostępny C-130 Hercules uległ awarii. Zmusiło to kraj do zarezerwowania miejsc na lot komercyjny.

Austria poinformowała we wtorek, że w środę rozpocznie ewakuację obywateli swojego kraju z Izraela przy pomocy jedynego dostępnego wojskowego samolotu transportowego C-130 Hercules. To największy samolot w flocie - Austria posiada łącznie trzy maszyny tego typu - ale także jeden z najstarszych: służy od lat 60. XX wieku. Gdy w środę nad ranem samolot przygotowywał się do wylotu z Austrii do Izraela, w jego części pasażerskiej pojawił się dym. Zdarzenie to uniemożliwiło start maszyny.

ZOBACZ TEŻ: Usterka jednego z Herculesów ewakuujących Polaków z Izraela. Utknął na kilka godzin na Krecie

Awaria Herculesa

Wieczorem, gdy stało się jasne, że samolot nie wyleci tego dnia, austriacki MSZ poinformował, że zarezerwował 100 miejsc na lot Israir Airlines z Tel Awiwu na cypryjskie lotnisko w Larnace, który miał wylądować tam o godz. 21.

"To czarny dzień dla sił zbrojnych: nie mogliśmy pomóc naszym rodakom" – napisał na platformie X rzecznik ministerstwa obrony Michael Bauer. Po wylądowaniu samolotu Israir na Cyprze, MSZ poinformował, że ewakuowano nim 98 osób, z czego 15 pochodziło z krajów innych niż Austria: Izraela, Niemiec, Hiszpanii, Węgier, Stanów Zjednoczonych i Holandii.

Kolejna ewakuacja czarterowym lotem Austrian Airlines do Wiednia z Tel Awiwu odbędzie się w czwartek w południe – dodał Bauer.

Obawy o stan austriackiej armii

Incydent wywołał pytania, dlaczego ewakuacja wojskowa była konieczna, skoro dostępne były loty komercyjne. Zwrócono również uwagę na fatalny stan austriackich sił zbrojnych.

Neutralny kraj od dawna zaniedbuje inwestowanie w sprzęt wojskowy, a jego oficerowie twierdzą, że siły zbrojne nie są przygotowane do obrony kraju w przypadku ewentualnego ataku. Rząd pod przewodnictwem konserwatystów twierdzi, że zaczyna rozwiązywać ten problem.

Rzecznik ministerstwa obrony zapytany, dlaczego żaden z pozostałych austriackich samolotów C-130 Hercules nie został użyty zamiast uszkodzonego, odpowiedział: "Obydwa samoloty Hercules są w serwisie – pierwszy do marca, drugi do grudnia".

Autorka/Autor:asty//mm

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock