Jedna z najbardziej niezwykłych stolic - pisze o Astanie agencja Reutera. To tutaj odbywają się w poniedziałek rozmowy pokojowe dotyczące Syrii.
Astanę w Kazachstanie jako miejsce kolejnej tury rozmów ws. syryjskiego procesu pokojowego wskazała Rosja.
Piramida i namiot
Astana to symbol ambicji państwa bogatego w surowce energetyczne, by stać się nowoczesnym i rozwiniętym - pisze Reuters, kreślący obraz stolicy, która zadziwia swoją architekturą.
Panoramę miasta tworzą futurystyczne budowle, budynki w odcieniu złota i fantazyjne wieżowce.
To tutaj jest miejsce dla zainspirowanej starożytnym Egiptem Piramidy Pokoju i Pojednania oraz wielkiego centrum rozrywkowo-handlowego w kształcie namiotu Chan Szatyr. Obie budowle zaprojektował brytyjski architekt Norman Foster.
Astana leży na półpustynnych stepach nad rzeką Iszym. Latem temperatura powietrza spada do nawet -40 st. C. Latem mieszkańcy zmagają się zaś z upałami sięgającymi 40 st. C i uciążliwymi chmarami komarów.
Miasto powstało w latach 30. XIX wieku jako kozacki posterunek wojskowy na strategicznej trasie łączącej środową Azję z zachodnią Syberią.
"Miasto, które ma osobowość"
Astana jest stolicą Kazachstanu od 1997 roku, poprzednią była Ałmaty. Kilka lat przed przeniesieniem stolicy prezydent Nursułtan Nazarbajew zamarzył o zbudowaniu stolicy od nowa. Astana to jego oczko w głowie - podkreśla Reuters.
Miasto ze względu na swoją nowoczesną architekturę często jest porównywane do Dubaju lub Brasilii. Jednak przewodniczący kazachskiego senatu Darkhan Kaletajew sprzeciwia się takim sądom.
- Astana jest symbolem naszego dzisiejszego państwa. Podjęliśmy tutaj wiele architektonicznych decyzji, które nie podobają się ludziom. Niektórzy mówią, że to postmodernistyczne miasto - powiedział w rozmowie z Reuterem. - Może specjaliści wiedzą lepiej. Ja sądzę, że Astana dzięki architekturze i ludziom jest miastem, które ma osobowość - dodał. Kaletajew twierdzi, że dla niego oraz wielu Kazachów Astana to symbol niepodległości i narodowej tożsamości.
Autor: pk/adso / Źródło: Reuters TV