Popularny słodzik może pogarszać pamięć i zdolności uczenia się

Autor:
wac//az
Źródło:
PAP, Florida State University News
Dietetyczka o aspartamie
Dietetyczka o aspartamie
TVN24 BiS
TVN24 BiSDietetyczka o aspartamie

Aspartam, sztuczny słodzik stosowany między innymi w wybranych napojach gazowanych, żelatynie i gumie do żucia, już w małych dawkach może pogarszać pamięć i zdolności uczenia się - wynika z nowych badań przeprowadzonych na myszach. Ci sami badacze wykazali wcześniej, że spożycie aspartamu ma związek ze wzmożonym lękiem u gryzoni.

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) uznała, że aspartam może zwiększać ryzyko chorób metabolicznych, sercowych i nowotworów, nie stwierdzono natomiast dotąd, że może też oddziaływać na funkcje poznawcze. Tymczasem rezultaty nowych badań naukowców z Florida State University College of Medicine wskazują, że aspartam już w małych dawkach może pogarszać pamięć i zdolności uczenia się. Wcześniej ci sami badacze dowiedli, iż konsumpcja aspartamu wiązała się u myszy ze wzmożonymi zachowaniami lękowymi. I jedno, i drugie może mieć związek z zaburzeniem przetwarzania emocji.

- Te dwie sfery: pamięć i odczuwanie lęku do pewnego stopnia się pokrywają. Dla uczenia się istotny jest bowiem składnik emocjonalny. Gdy on występuje, pamiętamy lepiej, choć to dosyć odrębna funkcja i sieć neuronalna - podkreślił prof. Pradeep Bhide, jeden z autorów badań. - Drugą rzeczą, którą teraz, w przeciwieństwie do badań nad lękiem, zauważyliśmy, jest to, że skutki przeszły tylko na jedno pokolenie. Nie zaobserwowano ich u wnuków, tylko u dzieci samców myszy. Stanowi to kolejny dowód, że tego rodzaju dziedziczenie zachodzi w wyniku zmian epigenetycznych, w plemnikach - dodał.

ZOBACZ TEŻ: Popularny słodzik rakotwórczy? "To dawka czyni truciznę"

Aspartam powiązany z problemami z pamięcią

Naukowcy podzielili myszy na trzy grupy. Grupa kontrolna przez 16 tygodni piła czystą wodę. Druga spożywała wodę z dodatkiem aspartamu w ilości odpowiadającej 7 proc. dawki dopuszczalnej przez FDA (w przeliczeniu na człowieka), a trzecia - 15 proc. W testach z labiryntem myszy z grupy kontrolnej szybko znajdowały wyjście. Pozostałe zwierzęta potrzebowały na to samo znacznie więcej czasu. Co więcej, zachowywały się inaczej niż myszy z grupy kontrolnej. - Mieliśmy okazję zobaczyć, że myszy te używają innej strategii, ale odnajdują wyjście. W jakiś sposób kompensują swoje ubytki - zauważyła Deirdre McCarthy, współautorka badania opisanego w czasopiśmie "Scientific Reports". Zdaniem naukowców zakres tej kompensacji jest szeroki. - Zwierzęta mogą funkcjonować, ale potrzebują więcej czasu lub dodatkowej pomocy - podkreślił Bhide, sugerując, że FDA powinna przyjrzeć się bliżej sprawie aspartamu i uwzględnić perspektywę wielopokoleniową dotyczącą skutków jego działania.

W jakich produktach znajdziemy aspartam

Aspartam, na etykietach oznaczany jako E-951, można znaleźć w wybranych napojach gazowanych, wyrobach cukierniczych, gumach do żucia czy żelatynie. Stosowany jest również do wzmacniania aromatu wypieków oraz w produkcji konserw. Wykorzystywanie w produktach żywnościowych tej substancji, wynalezionej w 1965 roku przez amerykańskiego chemika Jamesa Schlattera, od dziesięcioleci pozostaje przedmiotem dyskusji i , co skłoniło niektóre firmy do usunięcia ich ze swoich produktów. Obecnie aspartam jest dopuszczony do użytku przez organy regulacyjne w ponad 90 krajach na całym świecie.

ZOBACZ TEŻ: WHO o związku aspartamu z rakiem. Ile napojów ze słodzikiem możemy wypić?

Autor:wac//az

Źródło: PAP, Florida State University News

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock