Orban i Zełenski "znaleźli się obok siebie. "Rozmowa nie była wcześniej zaplanowana"

Źródło:
PAP, UNIAN, Radio Swoboda, Reuters

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przeprowadził krótką rozmowę z premierem Węgier Viktorem Orbanem. Doszło do niej podczas zaprzysiężenia Javiera Mileia na nowego prezydenta Argentyny - poinformowały media w Kijowie. Według agencji UNIAN rozmowa nie była wcześniej zaplanowana.

Portal Ukraińska Prawda podał, że rozmowę Zełenskiego z Orbanem pokazał kanał Senatu Argentyny na YouTube. Na nagraniu widać prezydenta Ukrainy, który słucha mówiącego premiera Węgier, a następnie coś mu tłumaczy. Na filmie nie słychać głosów polityków.

Biuro Zełenskiego nie skomentowało doniesień o jego krótkim spotkania z Orbanem. W komunikacie z wizyty w Argentynie poinformowano jedynie o "nieformalnych rozmowach z szefami państw i rządów innych krajów". Na zdjęciach, udostępnionych na stronie biura prezydenta Ukrainy, widać stojącego przy ścianie szefa węgierskiego rządu i ukraińskiego przywódcę, którzy wymieniają zdania.

Zełenski i Orban w czasie zaprzysiężenia prezydenta Argentyny president.gov.ua

"Rozmowa ta prawdopodobnie nie była wcześniej zaplanowana (...) Zełenski i Orban znaleźli się obok siebie wśród oficjalnych gości w sali, w której odbywały się uroczystości" - skomentowała to wydarzenie ukraińska agencja UNIAN.

"Rozmowa wygląda na emocjonalną, nie wiadomo jednak, co jest jej tematem i co mówi premier Węgier w odpowiedzi prezydentowi Ukrainy" - podała ukraińska sekcja Radia Swoboda.

Projekt rezolucji

Węgry są przeciwne rozpoczęciu negocjacji o wejściu Ukrainy do Unii Europejskiej oraz zmianom w unijnym budżecie w celu dalszej pomocy finansowej dla Kijowa. W środę rządzący na Węgrzech Fidesz przedłożył w parlamencie projekt rezolucji przeciwko rozpoczęciu takich negocjacji.

Zełenski i Orban w czasie zaprzysiężenia prezydenta Argentyny president.gov.ua

Wcześniej Orban wysłał dwa listy do przewodniczącego Rady Europejskiej Charles'a Michela, w których domagał się "strategicznej dyskusji" nad dotychczasową polityką UE wobec wojny Rosji przeciwko Ukrainie. W jednym z listów stwierdził też, że oczekiwania, iż na posiedzeniu Rady Europejskiej może zostać podjęta decyzja o rozpoczęciu negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE, są nieuzasadnione.

Status kraju kandydującego

Ukraina wystąpiła o członkostwo w UE w lutym 2022 roku, a w czerwcu ubiegłego roku Rada Europejska przyznała Ukrainie status kraju kandydującego. Decyzja o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych ma być podjęta na szczycie w Brukseli w połowie grudnia. Musi ona zapaść jednomyślnie.

Spór węgiersko-ukraiński trwa co najmniej od jesieni 2017 roku, gdy ukraiński parlament przyjął nową ustawę oświatową. Budapeszt twierdzi, że uderza ona w prawa mniejszości węgierskiej na ukraińskim Zakarpaciu, gdyż ogranicza prawo do nauczania w języku ojczystym.

Z powodu sporu Węgry przez lata blokowały posiedzenia Komisji NATO-Ukraina na najwyższym szczeblu. W ostatnim czasie strona ukraińska wyraziła jednak gotowość do rozmów na temat ewentualnych zmian w przepisach dotyczących mniejszości narodowych.

W piątek parlament w Kijowie przyjął nową ustawę o mniejszościach narodowych, która uwzględniła wymogi Rady Europy.

Poparcie Globalnego Południa

Wołodymyr Zełenski w niedzielę wziął udział w ceremonii zaprzysiężenia Javiera Mileia na nowego prezydenta Argentyny. Pobyt w tym kraju jest pierwszą wizytą ukraińskiego przywódcy w Ameryce Południowej od rozpoczęcia przez Rosję inwazji zbrojnej przeciwko Ukrainie w lutym 2022 roku.

W czasie pobytu w Buenos Aires Zełenski spotkał się m.in. z prezydentami Ekwadoru, Paragwaju i Urugwaju. Według agencji Reuters, wizyta Zełenskiego w Ameryce Południowej ma na celu otrzymanie poparcia państw Globalnego Południa.

Zełenski ma nadzieję na zwołanie "globalnego szczytu pokojowego" i promuje plan pokojowy oparty na wycofaniu wojsk rosyjskich z Ukrainy i uznaniu jej granic z 1991 roku - podał Reuters.

Autorka/Autor:tas/ft

Źródło: PAP, UNIAN, Radio Swoboda, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: president.gov.ua

Tagi:
Raporty: