TVN24 | Świat

Obraz nad łóżkiem babci okazał się renesansowym dziełem sztuki

TVN24 | Świat

Autor:
ww/dap
Źródło:
dawsonsauctions.co.uk, Corriere della Sera, mirror.co.uk
Dom seniorki stoi w Enfield, w północnym Londynie
Dom seniorki stoi w Enfield, w północnym LondynieGoogle Earth
wideo 2/5
wanda mapka

Rodzina 90-latki z Londynu poprosiła rzeczoznawców o wycenę przedmiotów, jakie ich babcia zgromadziła w domu przez lata. Większość z nich nie miała szczególnej wartości oprócz jednego, tego, który wisiał nad łóżkiem kobiety. - Mój instynkt podpowiadał mi, że to coś bardzo, bardzo wyjątkowego - wspomina rzeczoznawczyni Siobhan Tyrrell. W sypialni seniorki znalazła XVI-wieczne dzieło ucznia włoskiego artysty Filippo Lippiego. 90-latka odziedziczyła go po swoim ojcu.

Historię obrazu opisał we wtorek włoski dziennik "Corriere della Sera". Samo odkrycie miało miejsce pod koniec maja. To właśnie wtedy rodzina 90-letniej mieszkanki Londynu, Włoszki, która przeprowadziła się do Anglii, kiedy była małą dziewczynką, zwróciła się z prośbą o wycenę jej majątku do biura rzeczoznawców "Dawsons Auctioneers & Valuers".

- Chcieli wiedzieć, czy jest tam coś, co nadawałoby się na sprzedaż. Ich oczekiwania były niewielkie - wspomina Siobhan Tyrrell, rzeczoznawczyni, w krótkim nagraniu na stronie wyżej wspomnianego biura.

Sprzedany za 255 tysięcy funtów

Tyrrell udała się do domu seniorki w dzielnicy Enfield w północnym Londynie. Zbadała dokładnie każde z pomieszczeń, meble, biżuterię. - Większość z tych rzeczy nie miała szczególnej wartości, ale kiedy weszłam do sypialni, byłam w szoku - wspomina. - Takich rzeczy nie widuje się na co dzień. Mój instynkt podpowiadał mi, że to coś bardzo, bardzo wyjątkowego - twierdzi rzeczoznawczyni.

I było. Obraz, zachowany w doskonałym stanie, okazał się portretem Madonny z Dzieciątkiem, pędzla jednego z uczniów renesansowego włoskiego artysty, Filippa Lippiego. Dzieło powstało w XVI wieku. - Od razu poinformowaliśmy rodzinę o potencjalnie ogromnej wartości tego obrazu i krewni seniorki zgodzili się, by wystawić go na aukcję - relacjonuje Siobahn Tyrrell.

Obraz o wymiarach 50 cm na 43,5 cm, olej na płótnie, razem z pozłacaną ramą został kupiony przez Brytyjczyka za 255 tysięcy funtów.

Rodzina poinformowała, że przekaże te pieniądze na opiekę medyczną dla 90-latki, u której w ubiegłym roku lekarze stwierdzili demencję. - Krewnych nie było stać na umieszczenie seniorki w miejscu z profesjonalną opieką aż do teraz. Dzięki sprzedaży obrazu kobieta nie będzie musiała martwić się o koszty pobytu i leczenia - czytamy na stronie biura "Dawsons Auctioneers & Valuers".

Nie wiadomo dokładnie, ile renesansowe dzieło wisiało nad łóżkiem 90-latki. Pewne jest, że odziedziczyła je ponad 30 lat temu jako pamiątkę po swoim ojcu, Włochu.

Autor:ww/dap

Źródło: dawsonsauctions.co.uk, Corriere della Sera, mirror.co.uk

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości