Amerykańska prasa o Soczi. Kerry miał "błagać o pomoc" Putina


Rozmowy sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego w Soczi były ryzykiem, które warto było podjąć, choć nie dały one wyników - ocenia w czwartek "New York Times". Zaś według "Wall Street Journal" Kerry usiłował "pojednać się z Władimirem Putinem", wręcz "błagając go" o pomoc w rozmowach nuklearnych z Iranem.

Oba dzienniki komentują wtorkową wizytę szefa amerykańskiej dyplomacji, który w Soczi rozmawiał z Putinem i szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem.

USA i Rosja gotowe do "zatamowania wrogości"

"Stany Zjednoczone potrzebują współpracy Rosji w Syrii, gdzie siły prezydenta Baszara el-Asada odnoszą niepowodzenia i pojawia się pytanie o to, co dalej. W Iranie negocjacje w sprawie ograniczenia programu nuklearnego Teheranu, w których Waszyngton i Moskwa są partnerami, zbliżają się do krytycznego ostatecznego terminu" - przypomina "NYT". Zdaniem dziennika ze względu na te realia obie strony wydawały się gotowe do "zatamowania zeszłorocznej zaciętej wrogości, nawet jeśli z początku w sposób tylko symboliczny".

"NYT" ocenia, że obecnie intencją USA i Niemiec jest trzymanie się ustaleń pokojowych z Mińska, zamiast presji na "ostateczne uregulowanie w sprawie secesjonistycznych regionów" na wschodzie Ukrainy. Kijów, zdaniem dziennika, zyskuje więcej czasu na "odzyskanie kontroli nad swymi zrujnowanymi finansami i postęp w potrzebnych reformach". Z kolei gospodarka rosyjska znalazła wytchnienie po ciosach, jakim były dla niej spadające ceny ropy i zachodnie sankcje.

Nowojorski dziennik zauważa też, że "nikt nie oczekuje na poważnie, by Rosja przekazała Krym", zaanektowany w marcu zeszłego roku.

"WSJ": Kerry "błagał o współpracę"

"Wall Street Journal" krytykuje Kerry'ego za to, że zaniechał żądań, by Rosja wycofała się ze wschodniej Ukrainy, nie mówiąc już o cofnięciu aneksji Krymu. Kerry nie podniósł też w rozmowach kwestii sprzedaży przez Rosję Iranowi systemów rakietowych S-300. Administracja prezydenta Baracka Obamy, zdaniem dziennika, "błaga o dalszą współpracę Rosji w rozmowach nuklearnych z Iranem; jest to kolejne przypomnienie, jak wiele Obama gotów jest poświęcić dla swojej dyplomacji w sprawie Iranu".

"Ukraińcy muszą być zachwyceni, widząc, jak Kerry oferuje ich terytoria na rzecz amerykańskich interesów na Bliskim Wschodzie. Zachodnia Europa dojdzie do wniosku, że Amerykanie nie będą mieli nic przeciwko złagodzeniu sankcji (wobec Rosji), podczas gdy Estończycy, Mołdawianie, Polacy i inni w Europie Wschodniej będą się zastanawiać, czy ich ziemie też są przedmiotem negocjacji. A jeśli chodzi o Putina, to wniosek jest taki, że może zagarnąć to, co chce, przeczekać udawane oburzenie, a potem skonsolidować swoje zdobycze w zamian za dalsze obietnice pokojowe" - ocenia "Wall Street Journal".

Autor: adso//gak / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości