Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla agencji Reutera ocenił, że Rosja zajęła ukraińskie zasoby surowców mineralnych o wartości setek miliardów dolarów. Zaapelował o pomoc w obronie pozostałych terenów bogatych w surowce i zapowiedział, że Kijów udostępni je sojusznikom na zasadzie wzajemnego partnerstwa.
- Putin nie tylko zagrabia je (zasoby mineralne - red.) razem z terytorium. On już myśli o tym, jak zaangażować jego sojuszników - Koreę Północną, Iran - i udzielić im dostępu - powiedział w wywiadzie dla agencji Reutera Zełenski.
Prezydent Ukrainy ocenił, że są to surowce o wartości "setek miliardów dolarów".
Apelował, że pozostałe zasoby surowców na Ukrainie wymagają pilnej ochrony. - Musimy zatrzymać Putina i chronić to, co mamy - bardzo bogaty (w minerały - red.) obwód dniepropietrowski. Bardzo dużo (surowców - red.) znajduje się w centralnej i zachodniej Ukrainie. Niestety straciliśmy węgiel, ale wiem, że oni (Rosjanie - red.) również ponieśli duże straty, ponieważ nie wiedzieli, co zrobić z kopalniami i wiele z nich zalali - poinformował szef państwa ukraińskiego.
Zełenski apeluje do Trumpa
- Wydaje mi się, że (prezydent USA Donald - red.) Trump może powiedzieć Putinowi: "Słuchaj, właśnie zabrałeś biliony, to tak nie działa. Musisz oddać to, co należy do innego kraju" - powiedział Zełenski.
Jak zauważył, Kijów nie proponuje rozdawania swoich zasobów, tylko oferuje je na zasadzie wzajemnie korzystnego partnerstwa. - Amerykanie pomogli najwięcej i dlatego powinni zarobić najwięcej - oznajmił przywódca Ukrainy.
Trump chce dostępu do metali ziem rzadkich od Ukrainy
Prezydent USA Donald Trump zasugerował 3 lutego, że chce od Ukrainy zabezpieczenia dostępu USA do metali ziem rzadkich na Ukrainie w zamian za dalszą pomoc wojskową dla Kijowa. - Mówimy Ukrainie, że mają bardzo cenne metale ziem rzadkich. Chcemy, by zastawili je jako gwarancję. Chcemy gwarancji, bo dajemy im pieniądze garściami - zaznaczył Trump.
Jak przypomniał Reuters, Zełenski już jesienią 2024 roku rozmawiał z Trumpem o udostępnieniu ukraińskich złóż metali ziem rzadkich, ważnych w produkcji wysoko wydajnych magnesów, silników elektrycznych i elektroniki użytkowej, w zamian za gwarancje bezpieczeństwa.
Prezydent Ukrainy powiedział Reutersowi, że Ukraina ma największe w Europie rezerwy tytanu, niezbędnego dla przemysłu lotniczego i kosmicznego, oraz uranu wykorzystywanego do produkcji energii jądrowej.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Abaca