Amerykanie nie mogą adoptować małych Rosjan. Ustawa zatwierdzona

Aktualizacja:
Wyższa izba rosyjskiego parlamentu zatwierdziła ustawę zakazującą adopcji rosyjskich dzieci przez amerykańskie rodzinysxc.hu

Rada Federacji, wyższa izba rosyjskiego parlamentu zatwierdziła ustawę zakazującą adopcji rosyjskich dzieci przez amerykańskie rodziny. W piątek ustawę miażdżącą większością głosów przyjęła rosyjska Duma. To reakcja Moskwy na amerykańskie sankcje wobec Rosjan naruszających prawa człowieka.

W piątek zaniepokojenie z powodu przyjęcia ustawy w Dumie wyraził amerykański Departament Stanu. Zdaniem jego rzecznika - Patricka Ventrella - ustawa przeszkodzi dzieciom w tym, by mogły "dorastać w szczęśliwym kręgu rodzinnym, w miłości i szacunku", co ocenił jako "szczególnie niepokojące". Wcześniej w podobnych słowach ustawę przyjętą w piątek przez Dumę, niższą izbę rosyjskiego parlamentu, skrytykował ambasador USA w Moskwie Michael McFaul. Amerykański dyplomata ocenił, że ustawa pozbawia aktywnych politycznie działaczy społeczeństwa obywatelskiego możliwości współpracy z USA.

Będą sankcje

Według danych od 1991 roku Amerykanie adoptowali około 100 tys. rosyjskich dzieci. W wielu wypadkach były to dzieci niepełnosprawne lub chore. Ustawa uchwalona w Dumie nakłada sankcje na obywateli USA i innych państw, których rząd Federacji Rosyjskiej uzna za łamiących prawa obywateli FR. Jednocześnie ustawa zakazuje adopcji rosyjskich dzieci przez Amerykanów. Wprowadza zakaz działalności w Rosji organizacji pozarządowych finansowanych ze Stanów Zjednoczonych, a także takich, których działalność zagraża interesom Rosji.

Ten kontrowersyjny akt prawny stanowi odpowiedź na przyjętą w USA tzw. ustawę Magnitskiego, wprowadzającą sankcje przeciwko przedstawicielom władz Rosji odpowiedzialnym za naruszanie praw człowieka. Amerykanie nazwali swoją ustawę na cześć Siergieja Magnitskiego, zmarłego w 2009 roku w więzieniu w Moskwie rosyjskiego prawnika, który walczył z korupcją w swoim kraju.

Reakcja na ustawę

Ustawa Magnitskiego zabrania udzielania wiz wjazdowych do USA rosyjskim funkcjonariuszom państwowym - sędziom, prokuratorom, policjantom, oficerom tajnych służb, inspektorom podatkowym i pracownikom służby więziennej - współodpowiedzialnym za śmierć adwokata, a także innym urzędnikom podejrzanym o łamanie praw człowieka. Rosja niejednokrotnie groziła, że udzieli nie tylko "symetrycznej", ale także "asymetrycznej" odpowiedzi na ustawę Magnitskiego. Podkreślała, że posunięcie strony amerykańskiej wpłynie negatywnie na całokształt stosunków rosyjsko-amerykańskich.

Autor: mn//kdj / Źródło: reuters, pap

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu