Francuskie wojsko z zakazem lotów nad Algierią. Kryzys dyplomatyczny na linii Paryż-Algier

Autor:
ft/kg
Źródło:
PAP

Sztab generalny w Paryżu poinformował, że władze Algierii zakazały francuskim samolotom wojskowym przelotów nad swoim terytorium. Napięcia w relacjach obu krajów utrzymują się od tygodnia po ogłoszeniu przez władze w Paryżu, że zaostrzają politykę wizową wobec obywateli Algierii, Maroka i Tunezji.

- Dzisiaj rano, składając plany lotów dla dwóch samolotów, dowiedzieliśmy się, że Algierczycy zamykają przelot nad swoim terytorium dla francuskich samolotów wojskowych - poinformował rzecznik francuskiego sztabu generalnego płk. Pascal Ianni. Zapewnił, że "nie ma to wpływu na operacje czy misje wywiadowcze" prowadzone przez Francję w regionie Sahelu, choć zakaz dotyczy tych samolotów, które zwykle wykorzystują przestrzeń powietrzną Algierii, aby dostać się lub opuścić region sahelo-saharyjski, gdzie rozmieszczone są oddziały antydżihadystycznej operacji Barkhane.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Napięcie dyplomatyczne między Francją i Algierią

Tydzień temu prezydent Emmanuel Macron zdecydował, że Francja ograniczy o połowę liczbę wiz przyznawanych obywatelom Algierii i Maroka oraz o 30 procent liczbę wiz wydawanych obywatelom Tunezji.

Rzecznik francuskiego rządu Gabriel Attal tłumaczył zaostrzenie polityki migracyjnej wobec mieszkańców Afryki Północnej problemami z egzekwowaniem nakazów wydalenia obywateli tych krajów z Francji.

W sobotę Algier wezwał w trybie natychmiastowym na konsultacje swojego ambasadora w Paryżu.

Kraje SaheluPAP

Autor:ft/kg

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości