Nie żyje Alberto Fujimori, były prezydent Peru

Źródło:
PAP, Reuters
Alberto Fujimori był prezydentem Peru w latach 1990-2000
Alberto Fujimori był prezydentem Peru w latach 1990-2000Archiwum Reutera
wideo 2/2
Alberto Fujimori był prezydentem Peru w latach 1990-2000Archiwum Reutera

W wieku 86 lat zmarł Alberto Fujimori, były prezydent Peru, ułaskawiony w zeszłym roku po latach spędzonych w więzieniu. O śmierci polityka poinformowała jego córka, Keiko.

"Po długiej walce z rakiem nasz ojciec, Alberto Fujimori, odszedł na spotkanie z Panem" - napisała w środę córka byłego prezydenta w serwisie X. Były prezydent Peru zmarł na raka języka - poinformował jego lekarz. W lipcu Keiko Fujimori ogłosiła, że jej ojciec wrócił do polityki i zamierza ponownie ubiegać się o urząd prezydenta w wyborach w 2026 roku.

Zwolennicy Alberto Fujimoriego przed jego domem, 11 września 2024 r.PAP/EPA/PAOLO AGUILAR

ZOBACZ TEŻ: Rok temu skończył długą odsiadkę. Dziś ma 85 lat i znów chce zostać prezydentem

Alberto Fujimori. Kontrowersyjny przywódca Peru

Pochodzący z rodziny japońskich imigrantów Alberto Fujimori rządził w latach 1990-2000 i był w kraju postacią wywołującą wiele kontrowersji. Zwolennicy przypisywali jego neoliberalnej polityce gospodarczej zasługi w ujarzmieniu szalejącej inflacji, a rządom twardej ręki - zwycięstwo nad działającą w tamtym okresie maoistowską organizacją paramilitarną Świetlisty Szlak. W walce ze Świetlistym Szlakiem służby Fujimoriego dopuszczały się jednak zbrodni, w tym masakr ludności cywilnej, dokonywanych przez tzw. szwadrony śmierci. Jego rząd prowadził też kampanię walki z ubóstwem, w ramach której według obrońców praw człowieka przymusowo wysterylizował tysiące rdzennych mieszkanek kraju.

W 2009 roku sąd skazał Fujimoriego na 25 lat więzienia, uznając jego odpowiedzialność za porwania opozycjonistów i masakry cywilów w dzielnicy Barrios Altos oraz na Uniwersytecie La Cantuta w Limie. Zginęło w nich łącznie 25 osób. Fujimori był pierwszym na świecie byłym prezydentem sądzonym i skazanym za łamanie praw człowieka w swoim własnym kraju. Sam nie przyznawał się do winy i twierdził, że postępowanie przeciwko niemu jest motywowane politycznie. W latach 2007-2016 Fujimori usłyszał również szereg innych wyroków skazujących, w tym za korupcję i sprzeniewierzenie publicznych funduszy.

Alberto Fujimori w sądzie w 2013 rokuPAP/EPA/PAOLO AGUILAR

ZOBACZ TEŻ: Sto dolarów za donos i Operacja Puk-Puk. Tak polują na zwolenników opozycji

Fujimori wyszedł z więzienia w zeszłym roku

Ułaskawienie Fujimoriego w grudniu 2017 roku przez ówczesnego prezydenta Pedro Pablo Kuczynskiego wywołało w Peru falę masowych protestów i dało początek wieloletniej batalii sądowej. Ostatecznie w grudniu 2023 roku Trybunał Konstytucyjny zatwierdził akt łaski i zarządził zwolnienie Fujimoriego z więzienia.

Według peruwiańskiego dziennika "La Republica" Fujimori zmarł, pozostawiając niespłacone długi na łączną sumę 57 mln soli (58 mln zł). Nie zapłacił m.in. orzeczonych przez sądy kar finansowych w kilku spawach - podała gazeta, powołując się na wydział antykorupcyjny podlegający ministerstwu sprawiedliwości.

Alberto Fujimori i Viktor Orban w 1998 rokuPAP/EPA/ATTILA KISBENEDEK

ZOBACZ TEŻ: Informacje o Pegasusie w kolejnym kraju. Jest śledztwo

Autorka/Autor:wac//am

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: RAUL GARCIA/PAP/EPA