Rosjanie i Ukrainiec zatrzymani w Albanii. Próbowali włamać się do zakładów wojskowych

Autor:
ft//now
Źródło:
PAP
Do incydentu doszło w zakładach wojskowych w okolicy miasta Gramsh w Albanii
Do incydentu doszło w zakładach wojskowych w okolicy miasta Gramsh w Albanii
Google Earth
Google EarthDo incydentu doszło w zakładach wojskowych w okolicy miasta Gramsh w Albanii

Dwóch obywateli Rosji oraz Ukrainiec zostało zatrzymanych w Albanii w czasie próby przedostania się do zakładów wojskowych w środkowej części kraju - przekazało albańskie ministerstwo obrony. Są podejrzani o szpiegostwo. W czasie ich zatrzymania obrażenia odniosło dwóch żołnierzy.

"Trzech obywateli z rosyjskimi i ukraińskim paszportem próbowało wejść do fabryki" - poinformowało ministerstwo w komunikacie przesłanym mediom. "Wojskowi, którzy pilnowali zakładu, zareagowali natychmiast, ale podczas ich działań mających na celu zatrzymanie trzech cudzoziemców, dwóch naszych żołnierzy zostało rannych" - napisano w oświadczeniu. Dodano, że stan strażników, którzy doznali obrażeń oczu, jest stabilny.

Ministerstwo poinformowało, że jeden z intruzów, który przedostał się na teren zakładów i próbował robić zdjęcia, podczas próby ucieczki po zatrzymaniu użył przeciwko wojskowym strażnikom sprayu z substancją o działaniu neuroparalitycznym. Mężczyznę ujęto, tak jak pozostałe dwie osoby, które zostały zatrzymane w pobliżu zakładów.

Premier Albanii Edi Rama powiedział, że trzy osoby są "podejrzane o szpiegostwo". Żandarmeria wojskowa oraz służby wywiadowcze i antyterrorystyczne zostały wysłane na miejsce zdarzenia w celu zbadania incydentu.

W fabryce produkowano karabiny AK-47

Agencja Reutera zauważa, że w sezonie letnim Albanię odwiedza wielu turystów z Rosji i Ukrainy. Baza wojskowa Gramsh znajduje się około 70 kilometrów od plaż.

W czasach komunizmu w albańskiej fabryce Gramsh produkowano karabin typu AK-47.

Według strony internetowej albańskiego ministerstwa obrony fabryka świadczy dziś usługi produkcyjne dla przemysłu obronnego. Szczegółów nie podano. Albania jest członkiem NATO od 2009 roku.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości