KE zaleca rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną

Źródło:
PAP
Czaputowicz: liczymy na rozpoczęcie negocjacji z Albanią i Macedonią Północną (wideo z lutego 2020 roku)
Czaputowicz: liczymy na rozpoczęcie negocjacji z Albanią i Macedonią Północną (wideo z lutego 2020 roku) TVN24
wideo 2/2
Czaputowicz: liczymy na rozpoczęcie negocjacji z Albanią i Macedonią PółnocnąTVN24

Zarówno Albania, jak i Macedonia Północna dokonały trwałego postępu, między innymi w obszarze praworządności - ogłosiła w poniedziałkowym raporcie Komisja Europejska. Podtrzymała zalecenie dotyczące rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z tymi państwami.

- W przypadku obu krajów są namacalne i trwałe wyniki, dlatego zalecenie Komisji w sprawie otwarcia negocjacji akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną pozostaje ważne - ogłosiła Komisja Europejska.

Ponowna próba otwarcia negocjacji

Rzeczniczka tej instytucji Ana Pisonero podkreśliła na konferencji prasowej w Brukseli, że ma nadzieję, iż dzięki zmienionej metodologii oceny postępów w procesie akcesyjnym i pozytywnymi wynikami Albanii i Macedonii Północnej państwa członkowskie UE podejmą pozytywną decyzję w sprawie otwarcia z nimi negocjacji. W 2019 roku, mimo rekomendacji KE, kraje unijne nie zdecydowały się na taki krok.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom najbardziej krytycznej w tej sprawie Francji, KE przedstawiła na początku lutego propozycje zmiany metodologii oceny gotowości państw, które chcą dołączyć do UE. - Sądzimy, że ta propozycja, równolegle z raportem, który przedstawiamy dziś (...) jest dobrą podstawą do podjęcia decyzji w ciągu kilku najbliższych tygodni, jeszcze przed szczytem w Zagrzebiu - zaznaczyła Pisonero.

W chorwackiej stolicy na początku maja zapowiedziane jest spotkanie szefów państw i rządów krajów UE oraz państw Bałkanów Zachodnich. Chorwacka prezydencja ma nadzieję, że jeszcze w tym miesiącu unijni ministrowie ds. europejskich na swoim poziomie dadzą zielone światło dla rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną.

Postępy Albanii

W przypadku Albanii najnowszy raport KE wskazuje na postęp we wdrażaniu reformy wymiaru sprawiedliwości oraz procesu weryfikacji sędziów i prokuratorów, na podstawie ich osiągnięć w walce z korupcją i przestępczością zorganizowaną, w tym z handlem narkotykami.

KE zwróciła uwagę ponadto na kroki Tirany dotyczące reformy prawa wyborczego, a także na wysiłki w sprawie rozwiązania problemu bezpodstawnych wniosków o azyl. Albańczycy starający się o ochronę międzynarodową w takich krajach jak Francja czy Niemcy są sporym wyzwaniem z punktu widzenia procesu zbliżenia tego kraju do UE.

Zmiany w Macedonii Północnej

W przypadku Macedonii Północnej Bruksela za pozytywne uznała działania podjęte w celu wzmocnienia niezależności sądownictwa, w tym niedawne przyjęcie zmienionej ustawy o prokuraturze. Kraj ten - jak wynika z raportu KE - poprawił wyniki w walce z korupcją i przestępczością zorganizowaną. Dokonał też postępu w reformie służb wywiadowczych i administracji publicznej.

Komisja Europejska zaleciła rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną w kwietniu 2018 roku. W czerwcu tego samego roku państwa członkowskie potwierdziły postępy, wskazując jednocześnie na konieczność dodatkowych reform. Od ich przeprowadzenia miało zależeć otwarcie negocjacji. Mimo że oba kraje - w ocenie KE - wypełniły swoje zobowiązania, unijne stolice nie zdecydowały się na zielone światło. Na marcowym posiedzeniu Rady ds. Ogólnych kraje UE mają omówić przyszłość polityki rozszerzenia w oparciu o nową metodologię KE i wówczas mogą podjąć decyzję w sprawie Albanii i Macedonii Północnej.

Autorka/Autor:mart/adso/kwoj

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock