Ajatollah Chamenei kreśli czerwone linie. "Ameryka chce zniszczyć nasz przemysł atomowy"


Zamrożenie programu atomowego na kilkanaście lat jest wykluczone, a sankcje nałożone na Iran powinny zostać zniesione natychmiast po podpisaniu porozumienia z mocarstwami - tak uważa Najwyższy Przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei. To do niego należy ostatnie zdanie w tym teokratycznym państwie i to od Chameneiego kreślającego czerwone linie dla negocjatorów zależy w największej mierze powodzenie rozmów ws. programu nuklearnego.

- Zamrożenie (programu) badań i rozwoju Iranu na długi okres 10 czy 12 lat jest nieakceptowalne - oznajmił Chamenei, cytowany przez irańską telewizję.

Mocarstwa z grupy 5+1 (USA, Chiny, Wielka Brytania, Francja, Rosja i Niemcy) chcą tymczasem, by Iran wstrzymał swój program atomowy co najmniej na 10 lat (różne jego elementy na różny okres czasu). Zapis taki ma być elementem ostatecznego porozumienia, które powinno zostać zawarte do 30 czerwca i ma stanowić gwarancję, że program Teheranu ma charakter cywilny.

W zamian zniesione mają zostać szkodliwe dla irańskiej gospodarki międzynarodowe sankcje. Mocarstwa, szczególnie USA, chcą, by sankcje - w przypadku porozumienia - były znoszone fazami. Teheran chce jednak, przynajmniej tak głośno mówi, by zostały one zniesione natychmiast po podpisaniu umowy. Nie inaczej brzmiał teraz Chamenei.

- Wszystkie finansowe i ekonomiczne sankcje nałożone przez Radę Bezpieczeństwa ONZ, Kongres czy rząd USA powinny zostać zniesione natychmiast, kiedy podpiszemy porozumienie - powiedział irański przywódca. Kolejny raz, przedstawiając swoje czerwone linie, Chamenei podkreślił też, że Iran wyklucza możliwość, by inspektorzy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej dokonywali inspekcji instalacji wojskowych tego kraju.

- To wykluczone, to jedna z naszych czerwonych linii - powiedział Chamenei, który zgadza się na inspekcje instalacji cywilnych, ale jednocześnie oskarża USA o niecne zamiary. - Ameryka chce zniszczyć nasz przemysł atomowy - powiedział we wtorek Najwyższy Przywódca.

Decyzja ostateczna

Iran i grupa 5+1 od 20 miesięcy prowadzą intensywne negocjacje na temat irańskiego programu nuklearnego. We wtorek parlament Iranu przegłosował ustawę zabraniającą MAEA dostępu do irańskich obiektów wojskowych, a także do irańskich naukowców. Aby projekt nabrał mocy ustawowej, musi go jeszcze ratyfikować Rada Strażników Rewolucji. Jeśli tak się stanie, ustawa może skomplikować nuklearne rozmowy sześciu mocarstw z Iranem.

Ostatnie zdanie i tak jednak będzie należeć do Chameneiego.

Zdążą przed 30 czerwca z irańskim porozumieniem?
Zdążą przed 30 czerwca z irańskim porozumieniem?TVN24 Biznes i Świat

Autor: mtom

Źródło zdjęcia głównego: leader.ir

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości