Reuters: Litwa, Łotwa i Estonia mogą dozbroić Ukrainę amerykańskim sprzętem. Jest zgoda Waszyngtonu

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP, Reuters

Władze Litwy, Łotwy i Estonii będą mogły przekazać Ukrainie uzbrojenie wyprodukowane w Stanach Zjednoczonych. W tej sprawie uzyskały zgodę Departamentu Stanu - podała agencja Reutera, powołując się na własne źródła.

Według jednego ze źródeł agencji Estonia będzie mogła przesłać na Ukrainę pociski przeciwpancerne Javelin, a Litwa - rakiety przeciwlotnicze Stinger.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Rzecznik Departamentu Stanu potwierdził, że rząd USA dał zgodę na przekazanie uzbrojenia trzeciej stronie, pozwalając Estonii, Łotwie, Litwie i Wielkiej Brytanii na dostarczenie Ukrainie wyprodukowanego w USA sprzętu ze swoich zapasów. Nie sprecyzował jednak, o jakie uzbrojenie chodzi. Kraje, które otrzymały uzbrojenie od USA, muszą uzyskać zgodę od Departamentu Stanu przed przekazaniem go stronom trzecim.

Ukraińscy żołnierzy ćwiczą z użyciem pocisków Javelin mil.gov.ua

"USA wraz z sojusznikami i partnerami działają razem, by przyspieszyć wsparcie dla Ukrainy w dziedzinie bezpieczeństwa. Jesteśmy w bliskim kontakcie z ukraińskimi partnerami i naszymi sojusznikami z NATO i w sposób kreatywny wykorzystujemy wszystkie możliwe narzędzia współpracy dotyczącej bezpieczeństwa, by pomóc Ukrainie wzmocnić jej obronność w obliczu rosnącej rosyjskiej agresji" - podkreślił w oświadczeniu rzecznik.

Wiadomości o przekazaniu broni pojawiły się późno w środę po tym, jak prezydent USA Biden powiedział na konferencji prasowej, że Rosja "drogo zapłaci" za ewentualny atak na Ukrainę.

Rzecznik Departamentu Stanu przypomniał także, że administracja Bidena w grudniu zeszłego roku zatwierdziła 200 milionów dolarów pomocy na wsparcie obronności i bezpieczeństwa Ukrainy.

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: mil.gov.ua

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości