Afgańskie więzienia: wyrywanie paznokci i elektrowstrząsy

 
Więzienie Pul-i-Charkhi niedaleko Kabulusxc.hu/wikipedia.org

Więźniowie z co najmniej 47 więzień w 24 afgańskich prowincjach byli torturowani - wynika z raportu opublikowanego w poniedziałek przez ONZ. Torturom poddawano nawet 14-letnich chłopców.

Raport sporządzono na podstawie setek wywiadów z osobami, które trafiły do afgańskiego więzienia. Wielu z nich miało widoczne ślady okrutnego traktowania.

Raport, efekt prawie rocznej pracy (październik 2010 r. - sierpień 2011) podkreśla, że poddano ich praktykom, które w świetle prawa międzynarodowego i afgańskiego uchodzą za tortury.

"Obserwacja ośrodków zatrzymań przez UNAMA (United Nations Assistance Mission in Afghanistan; Misja Wsparcia Narodów Zjednoczonych w Afganistanie) dostarczyła przekonujących dowodów, że 125 więźniów (46 proc.) z 273 więźniów przebywających w placówkach NDS (Krajowego Zarządu ds. Bezpieczeństwa) doświadczyło metod przesłuchania z rąk przedstawicieli NDS będących torturami, a tortury są stosowane systematycznie w wielu więzieniach NDS w całym Afganistanie" - czytamy w dokumencie.

CZYTAJ CAŁOŚĆ RAPORTU ONZ W JĘZYKU ANGIELSKIM

Afgańskie tortury

I tak wśród stosowanych metod znalazły się: wieszanie za nadgarstki, bicie w podeszwy stóp, stosowanie elektrowstrząsów, wyrywanie paznokci, umieszczanie skazanych w niewygodnych pozycjach na długi czas.

Wśród przetrzymywanych i torturowanych osób znaleźli się nawert 14-letni chłopcy - wynika z dokumentu.

Co ciekawe, raport podkreśla, że tortury nie były wynikiem polityki władz w Kabulu, a afgańskie władze podejmowały szereg działań, by do nich nie dochodziło m.in. zawieszały w obowiązkach służbowych ludzi podejrzanych o tortury lub przydzielały im inne zadania (by nie mieli tak łatwego dostępu do osadzonych).

Więzienia i NATO

Część osób, które doświadczyły w więzieniach okrutnego traktowania zostało przekazanych do afgańskich więzień przez siły koalicji międzynarodowej. W związku z doniesieniami o torturach NATO zaprzestało transferu więźniów do 16 zakładów karnych w Afganistanie.

Władze w Kabulu nie odniosły się do raportu, ale w zeszłym miesiącu, po pierwszych doniesieniach BBC odrzuciły oskarżenia.

Źródło: UNAMA, BBC

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu/wikipedia.org